ÇALIŞMA OTURUMU: ROMA SÖZLEŞMESİ - KÜLTÜR HAKLARI GÜNDEMİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi’nin de katılım gösterdiği ve katkı sunduğu, UCLG Kültür komitesinin çevrimiçi toplantısı; komitenin Başkanlık Divanını, resmi üyelerini (kentler ve yerel yönetimler), önemli uzmanları ve ortakları bir araya getirdi. Katılımcılar, Roma Sözleşmesi - Kültür Hakları Gündemi’nin ana hatlarını ele aldılar.

4 Mayıs 2020 Pazartesi günü gerçekleşen çevrimiçi toplantı, kilit şehirler, kuruluşlar, uzmanlar ve ağlar ile Sözleşmeyi tartışmak için bir imkan sundu. UCLG Kültür Komitesi ve Roma Kent Konseyi, kültür ve kalkınma konusundaki küresel tartışmaya katkı sağlayan “ROMA SÖZLEŞMESİ - KÜLTÜR HAKLARI GÜNDEMİ” isimli belgeyi hazırlamak için birlikte çalışmaktadır. Fikrin kaynağı, Eylül 2019 SKH Zirvesi'nde UCLG tarafından bir araya getirilen Küresel Görev Gücünün açıklamasıyla ortaya kondu: “Kalkınmanın dördüncü ayağı ve yerel kimliğin temel bir bileşeni olan kültürü, küresel dayanışmanın bir parçası olarak ve barış ve insan hakları için bir vektör olarak tanıtmayı taahhüt ediyoruz. Ayrıca yerel sürdürülebilir kalkınma için kilit önem taşıyan hatıra, miras, yaratıcılık, çeşitlilik ve bilgi üzerine ilgili yerel kültürel politikaları ve programları teşvik etmeyi taahhüt ediyoruz”.

Sözleşme, kültürel hakların diğer haklarla diyalog halinde olduğunu vurgulamak istiyor, çünkü tüm bireysel haklar “kentteki yaşam” da buluşuyor. Sözleşme, Roma'yı geçmişten geleceğe tüm hakların bağlayıcısı olarak, evrensel bir miras olarak kabul ediyor. Nihai belge Eylül - Ekim 2020'de Roma'da düzenlenecek uluslararası bir konferansta sunulacak.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER