10. DÜNYA KENTSEL FORUMU

10. Dünya Kentsel Forumu, 8-13 Şubat 2020 tarihleri arasında, Abu Dabi Belediyesi’nin ev sahipliğinde, dünyanın dört bir yanından gelen çok sayıda yerel yönetim temsilcisinin katılımıyla, Abu Dabi Ulusal Fuarı'nda düzenlendi.

13.000'den fazla katılımcıyı ağırlayan 10. Dünya Kentsel Forumu’nda, kentlere daha iyi bir gelecek sağlamak amacıyla müşterek eylem çağrısı yapıldı. Dünya şehirlerinin geleceğiyle ilgili en büyük uluslararası etkinliklerden biri olan forum, 540'tan fazla resmi etkinlikle altı gün boyunca sürdü.

Kapanış töreninde kentlere daha iyi bir gelecek sağlamak için açıklanan öneriler arasında; uluslararası kuruluşların, ulusal, yerel ve bölgesel hükümetlerin, özel sektörün, sivil toplumun ve akademinin gelecek iki yıl ve sonrasındaki süreçte, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini destekleme taahhütleri yer aldı.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin 11. Hedefi ‘sürdürülebilir şehirler ve topluluklar inşa etme ihtiyacı’ etrafında dönmektedir. UN-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Abu Dabi Bildirgesi'nin bu hedefi ilerletmek için gerekli bileşenleri sağladığını söyledi.

Şehirleri Oluşturmak ve Daha Güzel Hale Getirmek

Abu Dabi Belediyeler ve Ulaştırma Bakanlığı Strateji İşleri Genel Müdürü ve 10. Dünya Kentsel Forumu Genel Koordinatörü Mohammed Al-Khader Al-Ahmad, ülkesi ile UN-Habitat arasındaki işbirliğinin sadece şehirler inşa etmek için değil, aynı zamanda onları daha da güzelleştirmek için olduğunu söyledi.

UN-Habitat İcra Direktörü, bir sonraki Dünya Kentsel Forumu'nun 2022'de Polonya'nın Katoviçe şehrinde düzenleneceğini duyurdu.

10. Dünya Kentsel Forumu’nda UCLG-MEWA'nın Rolü

Forum kapsamında, Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Kurulu (UNACLA) Toplantısı da gerçekleşti. Yerel yönetimleri küresel gündemlere yakınlaştırmak amacıyla bir araya gelen UNACLA'da MEWA Bölgesi’ni UCLG-MEWA Başkanı Mohamed Saadie temsil etti. Kurul’da söz alan Saadie, MEWA bölgesinin mevcut zorluklarından ve politik önceliklerinden bahsetti. Ayrıca, Dünya Yerel ve Bölgesel Yönetimler Asamblesi Oturumu'nda, Çatışma/Kriz Sonrası Şartlarında Kentsel Planlama ve Kentsel Göçün Olumlu Etkisini Arttırmak temalı oturumlarda da MEWA Bölgesi’nin öncelikleri paylaşıldı.

Bölgedeki Yerel Yönetim ve Diplomatik Misyon İlişkileri

Foruma katılım sağlayan UCLG-MEWA Heyeti, Abu Dabi'de bulunduğu tarihlerde, Bölgedeki yerel yönetimlerle ve diplomatik misyonlarla ilişkilerini güçlendirmek için birçok görüşme gerçekleştirdi. Bu kapsamda, Lübnan'ın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Fouad Shehab Dandan ve Türkiye'nin Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Can Dizdar ziyaret edildi. UCLG-MEWA’nın komiteleri, üyelik ağı, görev güçleri ve çalışmalarının yanı sıra, kalkınma için bölgedeki yerel yönetimlerin işbirliği içerisinde hareket etmesinin öneminden bahsedildi.

Etkinlik fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER