20 Hazİran Dünya Mültecİler Günü

Orta Doğu ve Batı Asya (MEWA) Bölgesi hem göç alma hem de göç verme istatistikleri açısından dünyanın önde gelen bölgelerinden biridir. Dolayısı ile göç ve mülteci konusu bölge dinamiğini önemli ölçüde etkilemekte ve bu günü daha anlamlı kılmaktadır. Öyle ki; MEWA Bölgesi’nde yer alan Türkiye, Ürdün ve Lübnan, ev sahipliği yaptığı 10,5 milyon resmi kayıtlı sığınmacı ve göçmen sayısı ile bu konuda ilk sıralarda yer almaktadır.

Birleşmiş Milletler tarafından 2018 yılı teması “WithRefugees” olarak belirlenen Dünya Mülteciler Günü, bölge dinamiği gereği UCLG-MEWA tarafından da önemli faaliyetler ile desteklendi. 2016 yılında #WithRefugees inisiyatifi ile başlatılan dilekçe uygulamasının imzalanması ve bu uygulamanın teşvik edilmesi için tüm üyelerine ve ilgili kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunan UCLG-MEWA aynı zamanda, İstanbul Sultanahmet’te bulunan Genel Sekreterlik binası önünde dilekçenin imzalanması ve konu ile ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılması için gün boyunca çeşitli faaliyetler yürüttü.

Zorla yerinden edilen halklar için hükümetlerin harekete geçmesini ve insanların söz konusu halklar ile dayanışma içinde olmalarını teşvik etmeyi amaçlayan dilekçe, bölgedeki yerli ve yabancı pek çok kişi tarafından desteklendi. Her mülteci çocuğa eğitim hakkını gerçekleştirme imkanının sağlanması, her mülteci aileye yaşamlarını sürdürmeleri için güvenli bir yerin temin edilmesi, her mülteci bireye kendi toplumlarına olumlu katkıda bulunması için kendisine uygun iş fırsatının sunulması ve yeni beceriler edinmesinin sağlanmasını amaçlayan dilekçenin imza kampanyası #WithRefugees, #ByForWithRefugees etiketleri ile yapılan paylaşımlarla sosyal medya üzerinden de geniş yankı bularak yaklaşık 2,6 milyon etkileşim sağladı.

Faaliyetlerini aynı zamanda küresel gündemler ile de bağlantılı şekilde yürüten            UCLG-MEWA, 2030 Gündemi’ni de söz konusu bu kampanyada referans aldı. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH’ler) içinde yer alan “Yoksulluğa son (SKH 1)”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (SKH 5)”, “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme (SKH 8)”, “Eşitsizliklerin Azaltılması (SKH 10)”, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları (SKH 11)”, “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar (SKH 16)” ve “Hedefler İçin Ortaklıklar (SKH 17)”, kampanyanın işaret ettiği alanları oluşturdu.

Kampanyaya ait görsellere ulaşmak için UCLG-MEWA flickr hesabını ziyaret edebilirsiniz.

DUYURULAR

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

TWITTER