20 Hazİran Dünya Mültecİler Günü

Orta Doğu ve Batı Asya (MEWA) Bölgesi hem göç alma hem de göç verme istatistikleri açısından dünyanın önde gelen bölgelerinden biridir. Dolayısı ile göç ve mülteci konusu bölge dinamiğini önemli ölçüde etkilemekte ve bu günü daha anlamlı kılmaktadır. Öyle ki; MEWA Bölgesi’nde yer alan Türkiye, Ürdün ve Lübnan, ev sahipliği yaptığı 10,5 milyon resmi kayıtlı sığınmacı ve göçmen sayısı ile bu konuda ilk sıralarda yer almaktadır.

Birleşmiş Milletler tarafından 2018 yılı teması “WithRefugees” olarak belirlenen Dünya Mülteciler Günü, bölge dinamiği gereği UCLG-MEWA tarafından da önemli faaliyetler ile desteklendi. 2016 yılında #WithRefugees inisiyatifi ile başlatılan dilekçe uygulamasının imzalanması ve bu uygulamanın teşvik edilmesi için tüm üyelerine ve ilgili kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunan UCLG-MEWA aynı zamanda, İstanbul Sultanahmet’te bulunan Genel Sekreterlik binası önünde dilekçenin imzalanması ve konu ile ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılması için gün boyunca çeşitli faaliyetler yürüttü.

Zorla yerinden edilen halklar için hükümetlerin harekete geçmesini ve insanların söz konusu halklar ile dayanışma içinde olmalarını teşvik etmeyi amaçlayan dilekçe, bölgedeki yerli ve yabancı pek çok kişi tarafından desteklendi. Her mülteci çocuğa eğitim hakkını gerçekleştirme imkanının sağlanması, her mülteci aileye yaşamlarını sürdürmeleri için güvenli bir yerin temin edilmesi, her mülteci bireye kendi toplumlarına olumlu katkıda bulunması için kendisine uygun iş fırsatının sunulması ve yeni beceriler edinmesinin sağlanmasını amaçlayan dilekçenin imza kampanyası #WithRefugees, #ByForWithRefugees etiketleri ile yapılan paylaşımlarla sosyal medya üzerinden de geniş yankı bularak yaklaşık 2,6 milyon etkileşim sağladı.

Faaliyetlerini aynı zamanda küresel gündemler ile de bağlantılı şekilde yürüten            UCLG-MEWA, 2030 Gündemi’ni de söz konusu bu kampanyada referans aldı. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH’ler) içinde yer alan “Yoksulluğa son (SKH 1)”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (SKH 5)”, “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme (SKH 8)”, “Eşitsizliklerin Azaltılması (SKH 10)”, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları (SKH 11)”, “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar (SKH 16)” ve “Hedefler İçin Ortaklıklar (SKH 17)”, kampanyanın işaret ettiği alanları oluşturdu.

Kampanyaya ait görsellere ulaşmak için UCLG-MEWA flickr hesabını ziyaret edebilirsiniz.

DUYURULAR

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER