20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

#WithRefugees     #ByForWithRefugees

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında hafta boyunca “#BeatorEatPlastic“ etiketi altında yapılan paylaşımlar, siz değerli üyelerimizin de katkıları ile toplamda yaklaşık 3 milyon etkileşim sağladı. Sürdürülebilir bir geleceğin tesisinde farkındalık oluşturma amaçlı başlattığımız bu çalışmalarımıza sağladığınız kıymetli katkılar için öncelikle teşekkürlerimizi sunar, daha bilinçli bir geleceğe hep birlikte ulaşmayı temenni ederiz. 

2001’den bu yana her yıl 20 Haziran’da çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Dünya Mülteciler Günü, dünyanın her yerinden şiddet ve baskıdan dolayı evlerinden kopartılan ve zulümden kaçan insanların anıldığı ve onurlandırıldığı bir gündür. Her yıl farklı bir tema altında gerçekleştirilen bu gün için 2018 yılı teması Birleşmiş Milletler tarafından “WithRefugees” olarak belirlenmiştir.

Günümüzde çatışma ve savaşlardan kaçan mültecilerin sayısı, modern tarihin zirvesine çıkarak, dünya nüfusunun %1’ine ulaşmıştır. Yani 7,6 milyar kişilik dünya nüfusunun 76 milyonu, diğer bir deyişle Türkiye nüfusuna yakın bir kısmı, savaşlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda bırakılmıştır.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından Haziran 2016 yılında #WithRefugees inisiyatifi ile başlatılan dilekçe uygulaması hükümetlere, mülteciler için adil bir şekilde çalışmaları yönünde çağrıda bulunması bakımından oldukça önemli bir uygulamadır. Bu uygulama;  zorla yerinden edilen halklar için hükümetlerin harekete geçmesini ve insanların söz konusu halklar ile dayanışma içinde olmalarını teşvik etmektedir. Bahse konu Dilekçe, hükümetten şunları talep etmektedir:

  • Her mülteci çocuğa eğitim hakkını gerçekleştirme imkanının sağlanması,
  • Her mülteci aileye yaşamlarını sürdürmeleri için güvenli bir yerin temin edilmesi.
  • Her mülteci bireye kendi toplumlarına olumlu katkıda bulunması için, kendisine uygun iş fırsatının sunulması ve yeni beceriler edinmesinin sağlanması.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH’lerin) yerelleştirilmesi çalışmalarında işbirliğinin sağlanması bağlamında uluslararası toplumun kabul ettiği günlerde ortak farkındalık oluşturma çalışmaları doğrultusunda Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), yapacağı etkinliklere belediyeler, kent konseyleri, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörler olmak üzere faklı paydaşların katılımını davet etmektedir.

Bu manada, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde  yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır. Bunun yanı sıra aynı zamanda göç ve mülteci konusuna ilişkin rakamsal veriler de paylaşılacaktır.

Twitter etkinliği 20 Haziran 2018 sabahı başlayacak olup saat 23:59’a kadar devam edecektir.

Kampanyamızda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 

Saygılarımızla,

UCLG-MEWA Genel Sekreterliği

DUYURULAR

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

TWITTER