27’NCİ WORLDFOOD İSTANBUL FUARI

Gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. WorldFood İstanbul Fuarı, 4-7 Eylül 2019 tarihlerinde, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman konferans kapsamında Gastronomi Turizmi Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Ustalardan İpuçları - Geleceğin Tadına Bakın” konulu panelde bir konuşma gerçekleştirdi.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin moderatörlüğünde dinleyicilere hitap eden Genel Sekreter Duman, konuşmasında gıda ile kalkınmanın sürdürülebilirliği arasındaki ilişkiyi vurguladı. Dünya genelinde bir tarafta açlık, diğer tarafta obezite sorunu yaşanırken, gıdaya bağlı hastalıklar ve ölüm vakalarının da ciddi seviyelere ulaşmış olduğunu ifade eden Duman, aşırı açlık ve yetersiz beslenmenin sürdürülebilir kalkınmaya ulaşma yolunda bir engel oluşturduğunun altını çizdi.

Bu kapsamda, açlık ve yetersiz beslenmenin, insanların daha az üretebileceği, daha kolay hasta olabileceği, bu nedenle daha az gelir elde edeceği ve geçim kaynağını artıramadığı bir çevre içinde yaşamaya çalışmaları anlamına geldiği vurgulanırken gıdaya erişim konusundaki yoksunluğun, zengin ve gelişmiş ülkelerdeki israf ile doğru orantılı olarak arttığı paylaşıldı. Duman ayrıca durumun vahametini rakamlarla da ortaya koydu.

Bugün, çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, Dünya üzerinde yaklaşık 800 milyon insanın geceleri yatağa aç girdiğini ifade eden Genel Sekreter Duman, bu sayıya 2050 yılına kadar 2 milyar insanın daha eklenmesi beklendiğini belirtti. “Günümüzde, beş yaşın altında 90 milyonu aşkın çocuk tehlikeli düzeyde, gerekli vücut ağırlığının altında bulunuyor. Öte yandan, Afrika’da her dört insandan biri aç durumda” diyen Duman, söz konusu zorluklara karşı sürdürülebilir çözümler üretmek için yerel yönetimler ayrıcalıklı bir konumda yer aldığının altını çizdi.

Kıbrıs İlim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, Şef Umut Karakuş ve d.ream Yönetim Kurulu Başkanı Umut Özkanca’nın da panelistler arasında bulunduğu oturum soru cevap bölümü ile son buldu.

DUYURULAR

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 29-30 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

TWITTER