27’NCİ WORLDFOOD İSTANBUL FUARI

Gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. WorldFood İstanbul Fuarı, 4-7 Eylül 2019 tarihlerinde, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman konferans kapsamında Gastronomi Turizmi Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Ustalardan İpuçları - Geleceğin Tadına Bakın” konulu panelde bir konuşma gerçekleştirdi.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin moderatörlüğünde dinleyicilere hitap eden Genel Sekreter Duman, konuşmasında gıda ile kalkınmanın sürdürülebilirliği arasındaki ilişkiyi vurguladı. Dünya genelinde bir tarafta açlık, diğer tarafta obezite sorunu yaşanırken, gıdaya bağlı hastalıklar ve ölüm vakalarının da ciddi seviyelere ulaşmış olduğunu ifade eden Duman, aşırı açlık ve yetersiz beslenmenin sürdürülebilir kalkınmaya ulaşma yolunda bir engel oluşturduğunun altını çizdi.

Bu kapsamda, açlık ve yetersiz beslenmenin, insanların daha az üretebileceği, daha kolay hasta olabileceği, bu nedenle daha az gelir elde edeceği ve geçim kaynağını artıramadığı bir çevre içinde yaşamaya çalışmaları anlamına geldiği vurgulanırken gıdaya erişim konusundaki yoksunluğun, zengin ve gelişmiş ülkelerdeki israf ile doğru orantılı olarak arttığı paylaşıldı. Duman ayrıca durumun vahametini rakamlarla da ortaya koydu.

Bugün, çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, Dünya üzerinde yaklaşık 800 milyon insanın geceleri yatağa aç girdiğini ifade eden Genel Sekreter Duman, bu sayıya 2050 yılına kadar 2 milyar insanın daha eklenmesi beklendiğini belirtti. “Günümüzde, beş yaşın altında 90 milyonu aşkın çocuk tehlikeli düzeyde, gerekli vücut ağırlığının altında bulunuyor. Öte yandan, Afrika’da her dört insandan biri aç durumda” diyen Duman, söz konusu zorluklara karşı sürdürülebilir çözümler üretmek için yerel yönetimler ayrıcalıklı bir konumda yer aldığının altını çizdi.

Kıbrıs İlim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, Şef Umut Karakuş ve d.ream Yönetim Kurulu Başkanı Umut Özkanca’nın da panelistler arasında bulunduğu oturum soru cevap bölümü ile son buldu.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 LÜBNAN DAYANIŞMA MESAJI

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yanı sıra büyük maddi hasara neden olan şiddetli patlama haberinden duydukları derin üzüntülerini ifade etmektedirler.

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

TWITTER