27’NCİ WORLDFOOD İSTANBUL FUARI

Gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. WorldFood İstanbul Fuarı, 4-7 Eylül 2019 tarihlerinde, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman konferans kapsamında Gastronomi Turizmi Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Ustalardan İpuçları - Geleceğin Tadına Bakın” konulu panelde bir konuşma gerçekleştirdi.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin moderatörlüğünde dinleyicilere hitap eden Genel Sekreter Duman, konuşmasında gıda ile kalkınmanın sürdürülebilirliği arasındaki ilişkiyi vurguladı. Dünya genelinde bir tarafta açlık, diğer tarafta obezite sorunu yaşanırken, gıdaya bağlı hastalıklar ve ölüm vakalarının da ciddi seviyelere ulaşmış olduğunu ifade eden Duman, aşırı açlık ve yetersiz beslenmenin sürdürülebilir kalkınmaya ulaşma yolunda bir engel oluşturduğunun altını çizdi.

Bu kapsamda, açlık ve yetersiz beslenmenin, insanların daha az üretebileceği, daha kolay hasta olabileceği, bu nedenle daha az gelir elde edeceği ve geçim kaynağını artıramadığı bir çevre içinde yaşamaya çalışmaları anlamına geldiği vurgulanırken gıdaya erişim konusundaki yoksunluğun, zengin ve gelişmiş ülkelerdeki israf ile doğru orantılı olarak arttığı paylaşıldı. Duman ayrıca durumun vahametini rakamlarla da ortaya koydu.

Bugün, çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, Dünya üzerinde yaklaşık 800 milyon insanın geceleri yatağa aç girdiğini ifade eden Genel Sekreter Duman, bu sayıya 2050 yılına kadar 2 milyar insanın daha eklenmesi beklendiğini belirtti. “Günümüzde, beş yaşın altında 90 milyonu aşkın çocuk tehlikeli düzeyde, gerekli vücut ağırlığının altında bulunuyor. Öte yandan, Afrika’da her dört insandan biri aç durumda” diyen Duman, söz konusu zorluklara karşı sürdürülebilir çözümler üretmek için yerel yönetimler ayrıcalıklı bir konumda yer aldığının altını çizdi.

Kıbrıs İlim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, Şef Umut Karakuş ve d.ream Yönetim Kurulu Başkanı Umut Özkanca’nın da panelistler arasında bulunduğu oturum soru cevap bölümü ile son buldu.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

 DÜNYA KENTLER FORUMU 10. OTURUMU

10. Dünya Kentsel Forumu (WUF10), Birleşmiş Milletler Habitat ve Abu Dabi Belediyeler ve Ulaştırma Bakanlığı, Abu Dabi Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ortaklığıyla, 8-13 Şubat 2020 tarihleri arasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’nin ev sahipliğinde düzenlenecektir.

 GUANGZHOU ULUSLARARASI İNOVASYON ÖDÜLÜ

 SAYIN MOHAMAD SAADIE’DEN TEBRİK MESAJI

Yeni yıl vesilesiyle sizlere saygılarımı ve iyi dileklerimi sunuyorum. 2020 yılının tüm dünya ve özellikle MEWA bölgesi için esenlik, refah ve her kademede ilerleme ile dolu bir yıl olmasını diliyorum.

 ACE of M.I.C.E. EXHIBITION BY TURKISH AIRLINES

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU İLE KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ İZMİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Ana Tüzüğü’nün 35. Maddesi ve İç Tüzüğü’nün 9. Maddesi uyarınca UCLG-MEWA Yönetim Kurulu yılda 2 defa toplanır. Bu kapsamda yenilenen Yönetim Kurulumuzun (9-10 Temmuz 2019 Amman, Ürdün) ilk toplantısı, 6 Aralık 2019 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 KÜLTÜREL POLİTİKALAR: GÖÇMENLERİN KENTSEL BAĞLAMDA YER ALMASI İÇİN BİR VEKTÖR

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI GİRNE’DE TOPLANIYOR

TWITTER