3. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı, 28-29 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının alanında öncü isimlerini bir araya getiren programa, UCLG-MEWA Eş Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadie ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da katıldı.

Bir önceki yıl “Döngüsel Ekonomi” teması altında 21-22 Mart  tarihlerinde gerçekleştirilen Konferans, Balkan ülkeleri için  atık yönetimi ve geri dönüşüm konusuna odaklanmıştı. Bu yıl ise Konferans, “Küresel İklim Değişikliği ile Mücadele ve Atık Yönetiminde Uluslararası İşbirliğinin Güçlendirilmesi” konusu altında ilgililerini aynı platformda buluşturdu.

Programın açılışında katılımcılara hitap eden 3. IREMCON Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Akalp, benzer çevre sorunlarına sahip olan Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslar ile ortak kültür ve tüketim alışkanlıklarına sahip olunduğunu ifade etti. Bu manada, düzenlenen programın ortak kültüre sahip yatırımcıları aynı platformda buluşturmak için önemli bir fırsat sunduğunu da sözlerine ekledi. Açılışta konuşan bir diğer önemli isim ise T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar oldu. Sanayicilerin desteklenirken çevre koruma konusunun muhakkak ön planda tutulacağı, Bakan Yardımcısı Birpınar’ın konuşmasında vurgulanan konu oldu.

Programın ikinci gününde düzenlenen “Uluslararası İşbirliğinin Sürdürülebilir Gelişme İçin Önemi” konulu oturumda panelist olarak yer alan isimlerden biri de UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie oldu. Sunumunda genel olarak 2030 Gündemi’ni ele alan Eş Başkan Saadie, özellikle Hedef 16’ya dikkat çekti. “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar” vurgusu yapan Hedef 16’nın yerelleştirilmesi ile bölgede diğer hedeflerin de uygulamada başarıya ulaşabileceğini ifade etti.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 LÜBNAN DAYANIŞMA MESAJI

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yanı sıra büyük maddi hasara neden olan şiddetli patlama haberinden duydukları derin üzüntülerini ifade etmektedirler.

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

TWITTER