3. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı, 28-29 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının alanında öncü isimlerini bir araya getiren programa, UCLG-MEWA Eş Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadie ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da katıldı.

Bir önceki yıl “Döngüsel Ekonomi” teması altında 21-22 Mart  tarihlerinde gerçekleştirilen Konferans, Balkan ülkeleri için  atık yönetimi ve geri dönüşüm konusuna odaklanmıştı. Bu yıl ise Konferans, “Küresel İklim Değişikliği ile Mücadele ve Atık Yönetiminde Uluslararası İşbirliğinin Güçlendirilmesi” konusu altında ilgililerini aynı platformda buluşturdu.

Programın açılışında katılımcılara hitap eden 3. IREMCON Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Akalp, benzer çevre sorunlarına sahip olan Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslar ile ortak kültür ve tüketim alışkanlıklarına sahip olunduğunu ifade etti. Bu manada, düzenlenen programın ortak kültüre sahip yatırımcıları aynı platformda buluşturmak için önemli bir fırsat sunduğunu da sözlerine ekledi. Açılışta konuşan bir diğer önemli isim ise T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar oldu. Sanayicilerin desteklenirken çevre koruma konusunun muhakkak ön planda tutulacağı, Bakan Yardımcısı Birpınar’ın konuşmasında vurgulanan konu oldu.

Programın ikinci gününde düzenlenen “Uluslararası İşbirliğinin Sürdürülebilir Gelişme İçin Önemi” konulu oturumda panelist olarak yer alan isimlerden biri de UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie oldu. Sunumunda genel olarak 2030 Gündemi’ni ele alan Eş Başkan Saadie, özellikle Hedef 16’ya dikkat çekti. “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar” vurgusu yapan Hedef 16’nın yerelleştirilmesi ile bölgede diğer hedeflerin de uygulamada başarıya ulaşabileceğini ifade etti.

DUYURULAR

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

TWITTER