3. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı, 28-29 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının alanında öncü isimlerini bir araya getiren programa, UCLG-MEWA Eş Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadie ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da katıldı.

Bir önceki yıl “Döngüsel Ekonomi” teması altında 21-22 Mart  tarihlerinde gerçekleştirilen Konferans, Balkan ülkeleri için  atık yönetimi ve geri dönüşüm konusuna odaklanmıştı. Bu yıl ise Konferans, “Küresel İklim Değişikliği ile Mücadele ve Atık Yönetiminde Uluslararası İşbirliğinin Güçlendirilmesi” konusu altında ilgililerini aynı platformda buluşturdu.

Programın açılışında katılımcılara hitap eden 3. IREMCON Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Akalp, benzer çevre sorunlarına sahip olan Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslar ile ortak kültür ve tüketim alışkanlıklarına sahip olunduğunu ifade etti. Bu manada, düzenlenen programın ortak kültüre sahip yatırımcıları aynı platformda buluşturmak için önemli bir fırsat sunduğunu da sözlerine ekledi. Açılışta konuşan bir diğer önemli isim ise T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar oldu. Sanayicilerin desteklenirken çevre koruma konusunun muhakkak ön planda tutulacağı, Bakan Yardımcısı Birpınar’ın konuşmasında vurgulanan konu oldu.

Programın ikinci gününde düzenlenen “Uluslararası İşbirliğinin Sürdürülebilir Gelişme İçin Önemi” konulu oturumda panelist olarak yer alan isimlerden biri de UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie oldu. Sunumunda genel olarak 2030 Gündemi’ni ele alan Eş Başkan Saadie, özellikle Hedef 16’ya dikkat çekti. “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar” vurgusu yapan Hedef 16’nın yerelleştirilmesi ile bölgede diğer hedeflerin de uygulamada başarıya ulaşabileceğini ifade etti.

DUYURULAR

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

TWITTER