4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

 

Değerli Üyelerimiz,

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta.

UCLG Kültür Zirvesi’nin üç toplantısı 2015’den günümüze, sırasıyla Bilbao Şehri (Bask bölgesi, İspanya, 18-20 Mart 2015), Özel Jeju Özerk Bölgesi (Jeju-do, Kore Cumhuriyeti, 10-13 Mayıs 2017) ve Buenos Aires Özerk Şehri’nin (Arjantin, 3-5 Nisan 2019) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bu zirveler ‘sürdürülebilir şehirlerde kültür’ konusuna dair faydalı bir kılavuz olan “Kültür 21: Eylemler” dökümanının önem ve alakası üzerinde dururken aynı zamanda Uluslararası “UCLG - Mexico City - Culture 21” Ödülleri ile Pilot ve Öncü Şehirler programlarından iyi uygulama örneklerini vitrine çıkardı. Ayrıca Kültür Komitesi’nin yıllar boyunca kurduğu ortaklıklardan bazıları zirvede takdim edildi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SKH) uygulanma sürecinin dayandığı, 2030 BM Gündemi ve Yeni Şehir Gündemi ile kültür konusu arasında bağlantı kuruldu.

İlk üç UCLG Kültür Zirvesi’nin başarısının ardından ve sürdürülebilir şehirler çerçevesinde, kültürün artan önemine istinaden, UCLG Yürütme Kurulu dördüncü UCLG Kültür Zirvesi’ni 2021’de tertip etmeye karar verdi

UCLG Kültür Zirvesi eşsiz bir küresel organizasyon. 21. yüzyılın başından beri tüm kıtalarda gözlemlenen, kültürün yerel kalkınmadaki artan önemine cevap vermekte. Zirve; şehirlerin, yerel yönetimlerin, ulusal hükümetlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve uluslararası organizasyonların, kültürün küresel gündemlerdeki mevcut konumunu tartışması için bir buluşma noktası. Zirve katılımcıları, kültür ve sürdürülebilirlik politikalarını ve programlarını başarılı biçimde hayata geçirme noktasında oldukça kararlı.

Zirve, kültürün kalkınmadaki rolüne dair çok güçlü mesajlar gönderirken aynı zamanda organizasyona ev sahipliği yapan şehir, bölge ve yerel yönetimlere ciddi bir uluslararası görünürlük sağlayacak. Ev sahibi şehir ve UCLG Kültür Komitesi arasındaki müzakerelerle şekillenecek zirve programı; kültürün, sürdürülebilir şehirlerin ayrılmaz bir parçası olduğuna vurgu yapacak ve dünya çapından şehirlerin deneyim ve yenilikleri paylaşmasına önayak olacak.

Sonuç olarak, sizi 2021’in ilk aylarında gerçekleştirilmesi planlanan “UCLG Kültür Zirvesi”ne ev sahipliği için adaylık başvurusu yapmaya davet etmekten memnuniyet duyuyoruz (Kesin tarihler, UCLG Dünya Sekretaryası ve ev sahibi şehir tarafından, UCLG Dünya Kongresiyle eş güdümü sağlamak amacıyla kararlaştırılacaktır.)

UCLG yerel yönetim üyeleri (şehirler/bölgeler/yerel yönetimler) 15 Ekim 2019’a kadar UCLG Dünya Sekretaryasına yazarak başvurabilir:

UCLGExBu@uclg.org, bir kopyası bu adrese: coordination@agenda21culture.net

Adaylar aşağıdaki linkte belirtilen görev tanımlarını açıkça kabul etmelidir.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olması durumunda UCLG Dünya Sekretaryası ile iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

UCLG Dünya Sekretaryası

İlgili dökümana ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayın:

http://www.agenda21culture.net/sites/default/files/uclg_culture_summit_2021_-_terms_of_reference_3_-_eng.pdf

DUYURULAR

 TAHRAN GOLDEN ADOBE KÜRESEL ÖDÜLÜ 2019

Tahran Golden Adobe Küresel Ödülü, Dünya Şehirler Günü vesilesiyle 2 Kasım 2019 tarihinde Tahran Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek.

 ULUSLARARASI İDEALKENT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULUYOR

Uluslararası İdealkent Ödülleri için başvurular 1 Ekim'e kadar "www.idealkentawards.com" sitesinden online olarak yapılabilecek.

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 28-29 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER