4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

 

Değerli Üyelerimiz,

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta.

UCLG Kültür Zirvesi’nin üç toplantısı 2015’den günümüze, sırasıyla Bilbao Şehri (Bask bölgesi, İspanya, 18-20 Mart 2015), Özel Jeju Özerk Bölgesi (Jeju-do, Kore Cumhuriyeti, 10-13 Mayıs 2017) ve Buenos Aires Özerk Şehri’nin (Arjantin, 3-5 Nisan 2019) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bu zirveler ‘sürdürülebilir şehirlerde kültür’ konusuna dair faydalı bir kılavuz olan “Kültür 21: Eylemler” dökümanının önem ve alakası üzerinde dururken aynı zamanda Uluslararası “UCLG - Mexico City - Culture 21” Ödülleri ile Pilot ve Öncü Şehirler programlarından iyi uygulama örneklerini vitrine çıkardı. Ayrıca Kültür Komitesi’nin yıllar boyunca kurduğu ortaklıklardan bazıları zirvede takdim edildi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SKH) uygulanma sürecinin dayandığı, 2030 BM Gündemi ve Yeni Şehir Gündemi ile kültür konusu arasında bağlantı kuruldu.

İlk üç UCLG Kültür Zirvesi’nin başarısının ardından ve sürdürülebilir şehirler çerçevesinde, kültürün artan önemine istinaden, UCLG Yürütme Kurulu dördüncü UCLG Kültür Zirvesi’ni 2021’de tertip etmeye karar verdi

UCLG Kültür Zirvesi eşsiz bir küresel organizasyon. 21. yüzyılın başından beri tüm kıtalarda gözlemlenen, kültürün yerel kalkınmadaki artan önemine cevap vermekte. Zirve; şehirlerin, yerel yönetimlerin, ulusal hükümetlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve uluslararası organizasyonların, kültürün küresel gündemlerdeki mevcut konumunu tartışması için bir buluşma noktası. Zirve katılımcıları, kültür ve sürdürülebilirlik politikalarını ve programlarını başarılı biçimde hayata geçirme noktasında oldukça kararlı.

Zirve, kültürün kalkınmadaki rolüne dair çok güçlü mesajlar gönderirken aynı zamanda organizasyona ev sahipliği yapan şehir, bölge ve yerel yönetimlere ciddi bir uluslararası görünürlük sağlayacak. Ev sahibi şehir ve UCLG Kültür Komitesi arasındaki müzakerelerle şekillenecek zirve programı; kültürün, sürdürülebilir şehirlerin ayrılmaz bir parçası olduğuna vurgu yapacak ve dünya çapından şehirlerin deneyim ve yenilikleri paylaşmasına önayak olacak.

Sonuç olarak, sizi 2021’in ilk aylarında gerçekleştirilmesi planlanan “UCLG Kültür Zirvesi”ne ev sahipliği için adaylık başvurusu yapmaya davet etmekten memnuniyet duyuyoruz (Kesin tarihler, UCLG Dünya Sekretaryası ve ev sahibi şehir tarafından, UCLG Dünya Kongresiyle eş güdümü sağlamak amacıyla kararlaştırılacaktır.)

UCLG yerel yönetim üyeleri (şehirler/bölgeler/yerel yönetimler) 15 Ekim 2019’a kadar UCLG Dünya Sekretaryasına yazarak başvurabilir:

UCLGExBu@uclg.org, bir kopyası bu adrese: coordination@agenda21culture.net

Adaylar aşağıdaki linkte belirtilen görev tanımlarını açıkça kabul etmelidir.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olması durumunda UCLG Dünya Sekretaryası ile iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

UCLG Dünya Sekretaryası

İlgili dökümana ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayın:

http://www.agenda21culture.net/sites/default/files/uclg_culture_summit_2021_-_terms_of_reference_3_-_eng.pdf

DUYURULAR

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KAMU HİZMETİ ÖDÜLLERİ 2021’E SON BAŞVURU TARİHİ 24 KASIM 2020

Birleşmiş Milletler Kamu Hizmeti Ödülleri 2021’e son başvuru tarihi 24 Kasım 2020'ye uzatıldı.

 D-8 GENEL SEKRETERİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari ile 25 Kasım 2020 Çarşamba, saat 11.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız. Söyleşi İngilizce olarak yayınlanacaktır.

 TEHRAN GOLDEN ADOBE GLOBAL AWARD 2020

 ALAADDİN M. AL BATTA, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

26 Ekim 2020 Pazartesi, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

22 EKİM 2020 Perşembe günü gerçekleştirilecek olan toplantılarımıza katılımlarınızı bekliyoruz.

 SONRASI KAPSAYICI BİR TOPARLANMA İÇİN YEREL TOPLULUKLARIN GÜÇLENDİRİLMESİ WEBİNARI

UCLG-MEWA ve BM Habitat Arap Ülkeleri Bölge Ofisi’nin (UN Habitat Roas) iş birliğinde, 26 Ekim 2020’de saat 11.00’da (TSİ)“COVID-19 Sonrası Kapsayıcı Bir Toparlanma için Yerel Toplulukların Güçlendirilmesi” başlıklı webinar gerçekleşecektir.

 MUSA HADİD, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

7 Ekim 2020 Çarşamba, saat 13.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 NEŞET TARHAN, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

1 Ekim 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 ALİ YILDIRIM SEZER, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

30 Eylül 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KAMU HİZMETİ ÖDÜLLERİ 2021’E KAYITLAR BAŞLADI

Birleşmiş Milletler, 2021 BM Kamu Hizmeti Ödülleri’ne katılmak üzere (UNPSA) adaylıkların kabul sürecini başlattı. Son başvuru tarihi 18 Kasım 2020'dir.

TWITTER