4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

 

Değerli Üyelerimiz,

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta.

UCLG Kültür Zirvesi’nin üç toplantısı 2015’den günümüze, sırasıyla Bilbao Şehri (Bask bölgesi, İspanya, 18-20 Mart 2015), Özel Jeju Özerk Bölgesi (Jeju-do, Kore Cumhuriyeti, 10-13 Mayıs 2017) ve Buenos Aires Özerk Şehri’nin (Arjantin, 3-5 Nisan 2019) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bu zirveler ‘sürdürülebilir şehirlerde kültür’ konusuna dair faydalı bir kılavuz olan “Kültür 21: Eylemler” dökümanının önem ve alakası üzerinde dururken aynı zamanda Uluslararası “UCLG - Mexico City - Culture 21” Ödülleri ile Pilot ve Öncü Şehirler programlarından iyi uygulama örneklerini vitrine çıkardı. Ayrıca Kültür Komitesi’nin yıllar boyunca kurduğu ortaklıklardan bazıları zirvede takdim edildi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SKH) uygulanma sürecinin dayandığı, 2030 BM Gündemi ve Yeni Şehir Gündemi ile kültür konusu arasında bağlantı kuruldu.

İlk üç UCLG Kültür Zirvesi’nin başarısının ardından ve sürdürülebilir şehirler çerçevesinde, kültürün artan önemine istinaden, UCLG Yürütme Kurulu dördüncü UCLG Kültür Zirvesi’ni 2021’de tertip etmeye karar verdi

UCLG Kültür Zirvesi eşsiz bir küresel organizasyon. 21. yüzyılın başından beri tüm kıtalarda gözlemlenen, kültürün yerel kalkınmadaki artan önemine cevap vermekte. Zirve; şehirlerin, yerel yönetimlerin, ulusal hükümetlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve uluslararası organizasyonların, kültürün küresel gündemlerdeki mevcut konumunu tartışması için bir buluşma noktası. Zirve katılımcıları, kültür ve sürdürülebilirlik politikalarını ve programlarını başarılı biçimde hayata geçirme noktasında oldukça kararlı.

Zirve, kültürün kalkınmadaki rolüne dair çok güçlü mesajlar gönderirken aynı zamanda organizasyona ev sahipliği yapan şehir, bölge ve yerel yönetimlere ciddi bir uluslararası görünürlük sağlayacak. Ev sahibi şehir ve UCLG Kültür Komitesi arasındaki müzakerelerle şekillenecek zirve programı; kültürün, sürdürülebilir şehirlerin ayrılmaz bir parçası olduğuna vurgu yapacak ve dünya çapından şehirlerin deneyim ve yenilikleri paylaşmasına önayak olacak.

Sonuç olarak, sizi 2021’in ilk aylarında gerçekleştirilmesi planlanan “UCLG Kültür Zirvesi”ne ev sahipliği için adaylık başvurusu yapmaya davet etmekten memnuniyet duyuyoruz (Kesin tarihler, UCLG Dünya Sekretaryası ve ev sahibi şehir tarafından, UCLG Dünya Kongresiyle eş güdümü sağlamak amacıyla kararlaştırılacaktır.)

UCLG yerel yönetim üyeleri (şehirler/bölgeler/yerel yönetimler) 15 Ekim 2019’a kadar UCLG Dünya Sekretaryasına yazarak başvurabilir:

UCLGExBu@uclg.org, bir kopyası bu adrese: coordination@agenda21culture.net

Adaylar aşağıdaki linkte belirtilen görev tanımlarını açıkça kabul etmelidir.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olması durumunda UCLG Dünya Sekretaryası ile iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

UCLG Dünya Sekretaryası

İlgili dökümana ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayın:

http://www.agenda21culture.net/sites/default/files/uclg_culture_summit_2021_-_terms_of_reference_3_-_eng.pdf

DUYURULAR

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

TWITTER