ADANA’DA 20 HAZİRAN DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

 

2001 yılından bu yana dünyanın her yerinden; şiddet ve zulüm ile yerlerinden edilen ya da ülkesi dışında bir yaşama mecbur bırakılan insanların anıldığı ve onurlandırıldığı gün olarak bilinen 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen etkinlik; İran, Irak, Afganistan ve Suriye’den yaklaşık 600 mülteciyi bir araya getirdi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Fatih Karayandı’nın konuşmaları ile başlayan organizasyon, gün boyu tüm katılımcıların keyifli anlarına ev sahipliği yaptı.

Etkinlik Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Fatih Karayandı’ nın Açılış Konuşması ile Başladı.

20 Haziran’da bu tarz bir organizasyonun düzenlenme vesilesi olan göç olgusunun, sosyolojik olarak dünya medeniyetler geçmişine etki eden önemli bir faktör olduğunu vurgulayan Karayandı konuşmasında; Adana Büyükşehir Belediyesi’nin göç ve mülteci olgusunu her açıdan ciddiye alan bir kurum olduğunu ve bu doğrultuda aktif çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü ile Kent Konseyi Göç ve Mülteci Meclisi arasında imzalanan İşbirliği Protokolü ve belediyenin kendi bürokratları ile kurulan Adana Göçmen Yardımlaşma Koordinasyon ve Kaynaştırma Derneği ile bu çalışmaların her geçen gün daha verimli şekilde koordine edildiğini ifade eden Karayandı, sözü Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ ye bıraktı.

Konuşmasına; Türkiye’nin coğrafi ve stratejik konumu sebebiyle, pek çok kitlesel sığınma hareketineev sahipliği yaptığını ve mülteci sorununun dünyada önemli bir insani kriz olduğunu belirterek başlayan Başkan Sözlü, Adana’daki yerel yönetimlerin ve yerel halkın mültecilere bakış açısının olumsuz olmadığını ve yerel halkın Adana’daki mülteciler ile kardeşlik bağı kurarak bu yaklaşımı tüm mültecilere hissettirdiklerini ifade etti. Uluslararası Göç Örgütü(IOM) işbirliği ile yakın zaman içerisinde  Adana’daki sığınmacı ve mültecilerin temel hak ve hizmetlerine erişimlerinde danışmanlık hizmetlerinin ve sosyal uyumu destekleyici faaliyetlerin yürütüleceği bir Göçmen Koordinasyon Merkezi’nin açılacağını da belirten Başkan Sözlü konuşmasını,  etkinliği düzenleyen Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği’ne teşekkür ederek sonlandırdı.  

Konuşmaların ardından SGDD danışmanlarının oluşturduğu koro keyifli şarkılar seslendirdi. Çocukların ve gençlerin sergilediği dans gösterileriyle devam eden program, yine sığınmacı ve mültecilerin başrolünde olduğu sözsüz bir tiyatro oyunu ile devam etti.

Etkinlikte aynı zamanda birlik, beraberlik ve sosyal uyumun önemine vurgu yapan ve oyuncu kadrosunda Türk ve Suriyeli oyuncuların bir araya geldiği “HELVA” adlı kısa bir film gösterimi gerçekleştirildi. Annesinin yaptığı ekmekleri satmak için pazar yerine giden mülteci bir çocuğun hikâyesini ve orada helva satmaya çalışan Türk bir çocukla karşılaşmasını anlatan filmin ardından çocukların ritim grubu gösterisi eğlenceli anlara sahne oldu. 4 saat süren etkinlik boyunca fuaye alanında SGDD Adana Temsilcilikleri danışmanları tarafından hazırlanan görseller sergilenerek katılımcıların beğenisine sunulurken; etkinlik, tüm katılımcılara hediye kitlerinin takdim edilmesiyle son buldu.

DUYURULAR

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

TWITTER