AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRE VE SERGİSİ

 

Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi, 15-16 Ocak 2020 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Ankara’da gerçekleştirildi. Bu yıl ilki düzenlenen Kongreye 41 ülkeden ulusal ve uluslararası düzeyde belediye başkanları, büyükelçiler, akademisyenler, teknoloji firmalarının üst düzey yöneticileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdi. Toplamda 3 ana oturum, 12 panel, 6 seminerin gerçekleştiği etkinliğin açılış konuşmalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yerli teknoloji vurgusu yaptı.

Belediyeler ile sivil toplum kuruluşlarının yoğunlukta olduğu ve teknoloji firmalarının da bulunduğu fuar, iki gün boyunca oldukça aktif bir katılımla devam etti. UCLG-MEWA üyelerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Sultanbeyli Belediyesi başta olmak üzere birçok belediye, standlarda ve oturumlarda yerini aldı. Yerel yönetimler için finansmana erişim, inovasyon, yerel stratejiler, yönetişim, mobilite, çevre ve enerji başlıklı oturumlara yoğun katılım sağlandı. ‘Yenilikçi Yerel Politikalarla Şehirlerin Dönüşümü’ oturumunda konuşmacı olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, blockchain teknolojisi üzerine çalışmalar yaptıklarından bahsetti ve bu çalışmaların uluslararası arenada duyurulması açısından UCLG-MEWA’nın itici güç olduğunun altını çizdi. İki gün süren program kapanış konuşmaları ile sona erdi.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER