ALİM IŞIK: KÜTAHYA İÇİLEBİLİR JEOTERMAL KAYNAKLARA SAHİP TEK DÜNYA ŞEHRİ

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 10 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşisinde, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ı konuk etti.

Konuşmasına, Kütahya Belediyesi’nin virüsle mücadele sürecinde gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsederek başlayan Işık, Türkiye’nin pandemi sürecini en az hasarla atlatmış olduğunu, Kütahya’nın bölge illeri arasında bu süreci en az vaka ve vefat sayısı ile kapattığını ifade etti. Başkan Işık ayrıca, yeni normale geçiş sürecinde, Kütahya’daki vatandaşların resmi makamların aldığı tedbirlerle uyumlu bir şekilde hayatlarına devam ettiğinin altını çizdi.

Söyleşinin bir diğer gündem maddesi de Kütahya Belediyesi’nin UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağına girmesi oldu. 31 Ekim 2017 tarihinde zanaat ve halk sanatları alanında Kütahya Belediyesi’nin bu ağa dahil olduğunu ifade eden Başkan Işık, Kütahya’nın bu anlamda Türkiye’deki tek, dünyada da 13 şehirden biri olduğunun altını çizdi. Bu ağa girmelerini sağlayan en önemli zenginliklerinin başta çini sanatı olmak üzere, gümüş ve oya işlemeciliği gibi el sanatlarının olduğunu belirten Işık ayrıca bu alanlarda çalışmaların sürdürülebilir olması adına belediyede UNESCO Birimi ve AB Projeleri Takip ve Hazırlama birimleri kurduklarını da sözlerine ekledi.

Darülkurra’nın dünyaya tanıtımı açısından bu söyleşinin önemli olduğunun altını çizen ve teşekkür eden Başkan Işık, yaklaşık altı ülkede Darülkurra benzeri yapıların olduğunu ama bu yapılar içerisinde ayakta kalabilmiş tek eserin Kütahya’da olduğunu belirtti. “2020 yılının sonuna doğru restorasyon çalışmalarını tamamlayıp hizmete açmayı planlamaktayız.” dedi.

Başkan Işık son olarak Kütahya’daki jeotermal kaynaklar ve turizm potansiyeline değinerek: “Dünyada jeotermal kaynağa sahip birçok şehir var ama Kütahya’nın bunlardan önemli bir farkı var. Kütahya, özellikle içilebilir nitelikte jeotermal kaynaklara sahip olan tek dünya şehri. Birçok şehirde var ancak sıcaklığı nedeniyle fazla içilemiyor ama Kütahya vücut ısısına yakın jeotermal kaynağın daha fazla olduğu tek dünya şehri.” dedi.

Başkan Işık, konuşmasında son olarak UCLG-MEWA ile yakın iş birliklerine devam edeceklerini ve bir toplantıya da ev sahipliği yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

DUYURULAR

 İŞGAL ALTINDA KENT HAKKI: FİLİSTİN ÖRNEĞİ WEBİNARI

İngilizce, Türkçe, Arapça, Fransızca ve İspanyolca dillerinde simultane çeviri olacaktır.

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ TANITIMI 10 HAZİRAN’DA ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Dördüncü UCLG Kültür Zirvesi, 10 Haziran 2021’deki çevrimiçi resmi tanıtımından sonra, 9-11 Eylül 2021 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME MODÜLÜ 3 İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

"Paydaş Diyaloğu, Çatışma Yönetimi ve Müzakere"

 GAZZE'Yİ YENİDEN İNŞA ETME ÇAĞRISI

Güzel şehir Gazze'yi yeniden inşa etmeye hep birlikte destek olalım

 UCLG-MEWA TANITIM KİTAPÇIĞI YAYINLANDI

UCLG-MEWA Tanıtım Kitapçığı ile sizleri, teşkilatımızı ve faaliyetlerimizi tanımaya davet ediyoruz!

 ORTA DOĞU VE BATI ASYA'DAKI YEREL YÖNETIMLERDEN İKLIM EYLEMI KITAPÇIĞI YAYINDA

Bu veri kitapçığı, söz konusu yerel yönetimlerin dirençli ve düşük karbonlu bir geleceğe doğru kaydettikleri ilerlemeyi özetlemektedir.

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN ÇAĞRISI

 KAVŞAK AĞI'NIN İKİNCİ E-MODÜLÜ YAYINDA

Modül 2: Sürdürülebilir Projelerin İletişimi Yaklaşımlar, Kavramlar, Taktikler

 KAVŞAK AĞI'NIN İLK E-ÖĞRENME MODÜLÜ YAYINLANDI

Sürdürülebilir Kent içi Ulaşım Temel Kavram ve Uygulamalar Eğitim Modülü yayında!

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ, GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN KÜLTÜR TEMASI İLE İZMİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Zirve, 9-11 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenecektir.

TWITTER