ALİM IŞIK: KÜTAHYA İÇİLEBİLİR JEOTERMAL KAYNAKLARA SAHİP TEK DÜNYA ŞEHRİ

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 10 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşisinde, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ı konuk etti.

Konuşmasına, Kütahya Belediyesi’nin virüsle mücadele sürecinde gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsederek başlayan Işık, Türkiye’nin pandemi sürecini en az hasarla atlatmış olduğunu, Kütahya’nın bölge illeri arasında bu süreci en az vaka ve vefat sayısı ile kapattığını ifade etti. Başkan Işık ayrıca, yeni normale geçiş sürecinde, Kütahya’daki vatandaşların resmi makamların aldığı tedbirlerle uyumlu bir şekilde hayatlarına devam ettiğinin altını çizdi.

Söyleşinin bir diğer gündem maddesi de Kütahya Belediyesi’nin UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağına girmesi oldu. 31 Ekim 2017 tarihinde zanaat ve halk sanatları alanında Kütahya Belediyesi’nin bu ağa dahil olduğunu ifade eden Başkan Işık, Kütahya’nın bu anlamda Türkiye’deki tek, dünyada da 13 şehirden biri olduğunun altını çizdi. Bu ağa girmelerini sağlayan en önemli zenginliklerinin başta çini sanatı olmak üzere, gümüş ve oya işlemeciliği gibi el sanatlarının olduğunu belirten Işık ayrıca bu alanlarda çalışmaların sürdürülebilir olması adına belediyede UNESCO Birimi ve AB Projeleri Takip ve Hazırlama birimleri kurduklarını da sözlerine ekledi.

Darülkurra’nın dünyaya tanıtımı açısından bu söyleşinin önemli olduğunun altını çizen ve teşekkür eden Başkan Işık, yaklaşık altı ülkede Darülkurra benzeri yapıların olduğunu ama bu yapılar içerisinde ayakta kalabilmiş tek eserin Kütahya’da olduğunu belirtti. “2020 yılının sonuna doğru restorasyon çalışmalarını tamamlayıp hizmete açmayı planlamaktayız.” dedi.

Başkan Işık son olarak Kütahya’daki jeotermal kaynaklar ve turizm potansiyeline değinerek: “Dünyada jeotermal kaynağa sahip birçok şehir var ama Kütahya’nın bunlardan önemli bir farkı var. Kütahya, özellikle içilebilir nitelikte jeotermal kaynaklara sahip olan tek dünya şehri. Birçok şehirde var ancak sıcaklığı nedeniyle fazla içilemiyor ama Kütahya vücut ısısına yakın jeotermal kaynağın daha fazla olduğu tek dünya şehri.” dedi.

Başkan Işık, konuşmasında son olarak UCLG-MEWA ile yakın iş birliklerine devam edeceklerini ve bir toplantıya da ev sahipliği yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 LÜBNAN DAYANIŞMA MESAJI

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yanı sıra büyük maddi hasara neden olan şiddetli patlama haberinden duydukları derin üzüntülerini ifade etmektedirler.

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

TWITTER