AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI’NIN UCLG-MEWA ZİYARETİ

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve eşi Marilena Berger ile beraberindeki heyet, 23 Mart 2019 tarihinde UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’ni ziyaret etti.

Yapılan ziyaret kapsamında heyet ile bir araya gelen UCLG-MEWA Sekretaryası, teşkilat hakkında bilgilendirmelerde bulundu. UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz tarafından yapılan bilgilendirmede UCLG Dünya Teşkilatı ve UCLG-MEWA’nın teşkilat yapısı ve işleyişi hakkında paylaşımlar yapıldı.

UCLG-MEWA’nın tarihçesi, işleyişi, projeleri ve yayınlarından bahseden Genel Koordinatör Korkmaz aynı zamanda, UCLG-MEWA Komiteleri’nin faaliyetleri ve yürütülen projeler hakkında da bilgilendirmede bulundu. Özellikle yerel yönetimlerin topluma en yakın yönetsel birimler olduğu kabulünden yola çıkarak, MEWA Bölgesi’ndeki göç konusu, sosyal uyum ve adaptasyon çalışmaları, iki heyet arasında yapılan görüşmelerin odak noktası oldu. Kurulacak işbirlikleri ile bölgedeki sorunlara yönelik geliştirilebilecek çözüm önerileri de, görüşmenin bir başka gündem maddesiydi.

Bölgedeki sorunlara yönelik çözüm üretme sürecinde özellikle belediyelere önemli görevler düştüğünü belirten Büyükelçi Berger,  bir uluslararası yerel yönetim teşkilatı olarak UCLG-MEWA’nın da çalışmaların koordinasyonunun sağlanması noktasında kilit bir konumda olduğunun altını çizdi. Bu doğrultuda yapılan çalışmaların karşılıklı olarak takip edilmesinin, kurulacak işbirliğini güçlendirici etkisinin olacağını vurgulayan Genel Sekreter Duman, teşkilatın bu yöndeki olumlu eğilimini de Büyükelçi Berger ile paylaştı.

UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nin de içinde yer aldığı  Sultanahmet başta olmak üzere, İstanbul’un tarihi ve kültürü hakkında alanında uzman kişiler tarafından Büyükelçi Berger’e yapılan bilgilendirmenin ardından ziyaret sona erdi. 

DUYURULAR

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 29-30 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

TWITTER