BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ’NDEN İŞ’TE DESTEK PROJESİ

 

Beylikdüzü Belediyesi kadınların işgücüne katılımlarını motive edecek aynı zamanda iş yaşamındaki kadınları bilgilendirecek İş’te Destek Projesi’ni hazırladı.

Proje, Beylikdüzü Belediyesi tarafından Bahçeşehir Üniversitesi ortaklığında ve Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi ile İşkur İl Müdürlüğü iştirakinde geliştirilmiştir. “İş’te Destek” Projesi; 2015 yılı Kadın İstihdamının Artırılması Mali Destek Programı kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilmektedir.

Projenin amacı; Beylikdüzü ilçesinde yaşayan iş arama sürecindeki kadınların işgücüne katılımı, devamlılığı noktasında bilinçlendirilmesi ve kadın dostu istihdam alanlarının yaratılmasına ilişkin özel sektörde farkındalık oluşturulmasıdır.

İş’te Destek Birimi’ni

Kadın istihdamında İş’te Destek Birimi kurularak, projeye başvurmak isteyen kadınlar için bir merkez oluşturuldu. İş’te Destek Birimi’nde görev yapan kariyer koçları, eğitim koordinatörü ve hukuk danışmanı ile projeye başvurmak isteyen kadınlar proje hakkında bilgilendiriliyor ve özgeçmiş kayıtları oluşturuluyor.

İş’te Destek Eşleştirme Portalı

İş’te Destek Eşleştirme Portalı, oluşturularak Beylikdüzü ilçesinde yaşayan iş arama sürecindeki kadınların ve Beylikdüzü’nde faaliyet gösteren personel arayışında olan işletmelerin aynı portalda görülmeleri sağlandı. www.istedestek.org adresinden kadınlar özgeçmiş kayıtlarını oluşturabilmektedir.

İş Yaşamındaki Kadınların Klavuzu

İş gücündeki kadınlara yönelik haklar ve destekler el kitapçıklarını oluşturarak kadınlara analık ve doğum durumu ile ilgili haklar, çalışma saatleri hakkında düzenlemeler gibi çalışma yaşamında kadınlara sağlanan özel haklar hakkında temel bilgiler içeren kaynak bir klavuz oluşturuldu.

  Kadın Dostu İşletme Kitapçığı

İşletmelere yönelik kadın dostu işletme kitapçığı ile işletmelerin kadın dostu işletme olabilmeleri için yapması gerekenler ve sertifikalandırma süreçlerine ilişkin bir bilgi kitapçığı hazırlandı. Bu kitapçıkta uluslararası sertifikalandırma sistemleri, başvuru koşulları, adım adım yapılması gerekenlere ilişkin bilgiler yer aldı.

Kadınlara yönelik toplumsal cinsiyet farkındalığı konulu eğitim seminerleri düzenlenerek kadınların iş hayatındaki hakları konusunda bilinçlendirilmeleri ve iş hayatına aktif katılımları konusunda motive edilmeleri sağlandı.

Proje Kapsamında Gerçekleştirilecek Faaliyetler

Ağustos ayı içerisinde Beylikdüzü’nde faaliyet gösteren işletmelere yönelik kadın dostu işletme konulu bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda işletme temsilcilerine kadın istihdamına ilişkin politikalar ve destekler, toplumsal cinsiyet farkındalığı noktasında bilgilendirme sağlandı. Sonrasında organize edilecek eşleştirme toplantıları ile projeye başvuran kadınlar ile personel ihtiyacı bulunan işletmelerin bir araya gelmesi sağlanarak, kadınlar ilgi duydukları sektör temsilcileri ile birebir görüşecek ve işe yerleştirilme sonucuna ulaşmak için mülakat sürecini başlatmış olacaklar.

 

DUYURULAR

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

TWITTER