BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARIM ESASLARI

 

UCLG-MEWA, Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında “Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları” konusunu ele aldı. Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşi kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getiren yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Sultanahmet’teki Genel Sekreterlik Binası’nda geleneksel olarak gerçekleştirdiği Yerel Yönetim Söyleşileri’ne devam eden UCLG-MEWA’nın 8 Mayıs’taki konuğu; Celal Bayar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Danışmanı ve UGATEM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’tı.

“Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları” konusunun ele alındığı söyleşide Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç, Binaların ısı korumalı yapılması halinde enerji tüketiminin azalacağını ifade etti.

Sunumunda ayrıca bina cephesindeki ideal pencere alanının cephe alanına oranlarından da bahseden Arınç bu oranların enerji verimliliğindeki önemine değindi.

Arınç, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 7.si “Erişilebilir ve Temiz Enerji” ve 11.si olan “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları“ üzerinden enerji verimli binalar aracılığıyla temiz enerji kaynaklarından faydalanılacağı, açığa çıkan karbon salımlarının düşürüleceği ve buna bağlı olarak da sürdürülebilir şehir alanlarının oluşturulacağının altını çizdi.

Dünyada enerji verimliliği konusuyla ilgili önde gelen örnek ülkelerden bahsederek, Türkiye’nin bu duruma erişmesi için atlatılması gereken süreçlerden bahseden Arınç, enerji verimli binaların oluşturulması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması konusunda halkın bilinçlendirilmesi ve bu konuda uygun mevzuat ve yaptırım sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğini özellikle belirtti.

Söyleşinin sonunda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’a teşekkür ederek günün anısına plaket takdim etti. Söyleşi programı, fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.


Söyleşinin fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

 UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU: GÜNDEM & SEYAHAT BİLGİLENDİRMESİ

23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenecek 2018 UCLG Yönetim Kurulu toplantılarına ilişkin olarak, Yönetim Kurulu Genel Oturumu’na dair taslak gündemi ve Strazburg seyahatiniz ile ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları"

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EKSENİNDE KATILIMCILIK VE GİRİŞİMCİLİK PANELİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 27-29 Nisan 2018 tarihlerinde UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık ve Girişimcilik Paneli’ni Karesi Belediyesi ev sahipliğinde düzenleyecektir.

 V. İSTANBUL KARBON ZİRVESİ, 26 Nisan 2018/ISTANBUL

“İklim Finansmanı" ana teması ile kamu, sivil toplum, iş dünyası ve akademiden konunun uzmanlarını bir araya getirecek olan V. İstanbul Karbon Zirvesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından 26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 II. IREMCON ULUSLARARASI ÇEVRE KONFERANSI, 21-22 MART 2018

II. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı, 21-22 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul- Kozyatağı Hilton Otel’de gerçekleştirilecektir.

 STRAZBURG 2018 - UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

TWITTER