BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARIM ESASLARI

 

UCLG-MEWA, Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında “Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları” konusunu ele aldı. Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşi kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getiren yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Sultanahmet’teki Genel Sekreterlik Binası’nda geleneksel olarak gerçekleştirdiği Yerel Yönetim Söyleşileri’ne devam eden UCLG-MEWA’nın 8 Mayıs’taki konuğu; Celal Bayar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Danışmanı ve UGATEM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’tı.

“Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları” konusunun ele alındığı söyleşide Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç, Binaların ısı korumalı yapılması halinde enerji tüketiminin azalacağını ifade etti.

Sunumunda ayrıca bina cephesindeki ideal pencere alanının cephe alanına oranlarından da bahseden Arınç bu oranların enerji verimliliğindeki önemine değindi.

Arınç, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 7.si “Erişilebilir ve Temiz Enerji” ve 11.si olan “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları“ üzerinden enerji verimli binalar aracılığıyla temiz enerji kaynaklarından faydalanılacağı, açığa çıkan karbon salımlarının düşürüleceği ve buna bağlı olarak da sürdürülebilir şehir alanlarının oluşturulacağının altını çizdi.

Dünyada enerji verimliliği konusuyla ilgili önde gelen örnek ülkelerden bahsederek, Türkiye’nin bu duruma erişmesi için atlatılması gereken süreçlerden bahseden Arınç, enerji verimli binaların oluşturulması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması konusunda halkın bilinçlendirilmesi ve bu konuda uygun mevzuat ve yaptırım sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğini özellikle belirtti.

Söyleşinin sonunda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’a teşekkür ederek günün anısına plaket takdim etti. Söyleşi programı, fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.


Söyleşinin fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

TWITTER