BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARIM ESASLARI

 

UCLG-MEWA, Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında “Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları” konusunu ele aldı. Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşi kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getiren yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Sultanahmet’teki Genel Sekreterlik Binası’nda geleneksel olarak gerçekleştirdiği Yerel Yönetim Söyleşileri’ne devam eden UCLG-MEWA’nın 8 Mayıs’taki konuğu; Celal Bayar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Danışmanı ve UGATEM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’tı.

“Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları” konusunun ele alındığı söyleşide Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç, Binaların ısı korumalı yapılması halinde enerji tüketiminin azalacağını ifade etti.

Sunumunda ayrıca bina cephesindeki ideal pencere alanının cephe alanına oranlarından da bahseden Arınç bu oranların enerji verimliliğindeki önemine değindi.

Arınç, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 7.si “Erişilebilir ve Temiz Enerji” ve 11.si olan “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları“ üzerinden enerji verimli binalar aracılığıyla temiz enerji kaynaklarından faydalanılacağı, açığa çıkan karbon salımlarının düşürüleceği ve buna bağlı olarak da sürdürülebilir şehir alanlarının oluşturulacağının altını çizdi.

Dünyada enerji verimliliği konusuyla ilgili önde gelen örnek ülkelerden bahsederek, Türkiye’nin bu duruma erişmesi için atlatılması gereken süreçlerden bahseden Arınç, enerji verimli binaların oluşturulması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması konusunda halkın bilinçlendirilmesi ve bu konuda uygun mevzuat ve yaptırım sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğini özellikle belirtti.

Söyleşinin sonunda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’a teşekkür ederek günün anısına plaket takdim etti. Söyleşi programı, fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.


Söyleşinin fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

TWITTER