COVID SONRASI DÖNEMDE KADIN LİDERLİĞİ: YEREL VE BÖLGESEL LİDERLERİN PERSPEKTİFİNDEN

UCLG Canlı Öğrenme Deneyimi, UN WOMEN işbirliğinde 6 Mayıs'ta düzenlendi. Dünyanın dört bir yanından katılan ve pandemiyle mücadelenin ön saflarında bulunan kadın yerel yönetim temsilcileri; temel rollerini, stratejilerini, endişelerini ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Belediye Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları, yerel ve bölgesel yönetim temsilcileri, meclis üyeleri ve dünyanın her yerinden ulusal yönetim temsilcileri, UCLG, Metropolis ve BM HABITAT tarafından UN WOMEN ile birlikte düzenlenen Canlı Öğrenme Deneyimi oturumunda toplumsal cinsiyet konusundaki deneyimlerini ve zorluklarını paylaştılar. Oturum boyunca yerel düzeyde karar alma süreçlerinde kadınların sesine yer vermenin, krizle mücadelede daha kapsayıcı kararlar alınmasını sağlayacağı vurgulandı.

Oturum, katılımcıların salgın sonrasında da tüm seviyelerde kadınların güçlendirilmesi konusundaki kararlılığının ve desteğinin paylaşılmasına fırsat sundu. Katılımcılar, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların yaşamın her alanında güçlendirilmesi konusundaki küresel tartışmada yerel ve bölgesel yönetimlerin sesinin duyulması gerektiğini belirttiler. İhtiyaçlarının ve haklarının sosyal politikalar yoluyla ele alınmasını sağlamak için kadınlar ve kızlar üzerindeki etkilere özel dikkat gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Ayrıca kimseyi ve hiçbir bölgeyi geride bırakmayacak şekilde sağlık hizmetlerinin yapısal ve kritik boyutuyla ilgili yeni düzenlemelerin yapılması gerektiği belirtildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, başta sağlık sektöründe çalışan kadınlar olmak üzere tüm topluluklar için daha güçlü şehirlere, yeni bir dünya düzenine ve yeni sosyal adalete ihtiyacımız olduğunu savundu. Nesiller Boyu Eşitlik Koalisyonu’nun liderlik için ne yönde bir gayret göstermesi gerektiğine dair Mentimetre uygulaması üzerinden bir anket gerçekleştirildi. Anketten çıkan kelime bulutu üç temel kavramı üzerinde yoğunlaştı: adalet, özgürlük ve insan hakları.

DUYURULAR

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

TWITTER