COVID SONRASI DÖNEMDE KADIN LİDERLİĞİ: YEREL VE BÖLGESEL LİDERLERİN PERSPEKTİFİNDEN

UCLG Canlı Öğrenme Deneyimi, UN WOMEN işbirliğinde 6 Mayıs'ta düzenlendi. Dünyanın dört bir yanından katılan ve pandemiyle mücadelenin ön saflarında bulunan kadın yerel yönetim temsilcileri; temel rollerini, stratejilerini, endişelerini ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Belediye Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları, yerel ve bölgesel yönetim temsilcileri, meclis üyeleri ve dünyanın her yerinden ulusal yönetim temsilcileri, UCLG, Metropolis ve BM HABITAT tarafından UN WOMEN ile birlikte düzenlenen Canlı Öğrenme Deneyimi oturumunda toplumsal cinsiyet konusundaki deneyimlerini ve zorluklarını paylaştılar. Oturum boyunca yerel düzeyde karar alma süreçlerinde kadınların sesine yer vermenin, krizle mücadelede daha kapsayıcı kararlar alınmasını sağlayacağı vurgulandı.

Oturum, katılımcıların salgın sonrasında da tüm seviyelerde kadınların güçlendirilmesi konusundaki kararlılığının ve desteğinin paylaşılmasına fırsat sundu. Katılımcılar, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların yaşamın her alanında güçlendirilmesi konusundaki küresel tartışmada yerel ve bölgesel yönetimlerin sesinin duyulması gerektiğini belirttiler. İhtiyaçlarının ve haklarının sosyal politikalar yoluyla ele alınmasını sağlamak için kadınlar ve kızlar üzerindeki etkilere özel dikkat gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Ayrıca kimseyi ve hiçbir bölgeyi geride bırakmayacak şekilde sağlık hizmetlerinin yapısal ve kritik boyutuyla ilgili yeni düzenlemelerin yapılması gerektiği belirtildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, başta sağlık sektöründe çalışan kadınlar olmak üzere tüm topluluklar için daha güçlü şehirlere, yeni bir dünya düzenine ve yeni sosyal adalete ihtiyacımız olduğunu savundu. Nesiller Boyu Eşitlik Koalisyonu’nun liderlik için ne yönde bir gayret göstermesi gerektiğine dair Mentimetre uygulaması üzerinden bir anket gerçekleştirildi. Anketten çıkan kelime bulutu üç temel kavramı üzerinde yoğunlaştı: adalet, özgürlük ve insan hakları.

DUYURULAR

 NICOLA KHAMIS, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

23 Eylül 2020 Çarşamba, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu & Konseyi taoplantıları ile “UCLG-MEWA Komiteleri Perspektifinden COVID-19 Sonrası Döneme İlişkin Kent Yönetimi Stratejilerinin Değerlendirilmesi” tematik oturum 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM AĞI PROJESİ

KAVŞAK AĞI çevrimiçi açılışı 18 Eylül Cuma saat 15.00'da gerçekleşecektir.

  YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU WALD YÖNETİM KURULU ÜYESİ AV. EMİN CANACANKATAN

10 Eylül 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI AV. ŞEYMA DÖĞÜCÜ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

08 Eylül 2020 Salı, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 DR. YOUSEF AL SHAWARBEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

03 Eylül 2020 Perşembe, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 EL HALİL BELEDİYE BAŞKANI TAYSEER ABU SNEINEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

27 Ağustos 2020 Perşembe, saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 TEBRİZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI IRAJ SHAHIN BAHER UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

25 Ağustos 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE UCLG-MEWA EŞ BAŞKANI YÜCEL YILMAZ

18 Ağustos 2020 Salı, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

TWITTER