DÜNYA ŞEHİRLER KONGRESİ İSTANBUL’19

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Dünya Şehirler Kongresi İstanbul’19, 13-15 Mart 2019 tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 12 ülke ve 120 şehirden, 9 oturum altında 140’tan fazla konuşmacıyı bir araya getiren Kongre; afet, sağlık, güvenlik, tarım ve enerji alanında çok sayıda teknolojik gelişmenin sergilendiği bir platform sundu.

Kongre; ev sahibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da yer aldığı açılış oturumu ile başladı. İkinci gün UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın moderatörlüğünde “Akıllı Şehirlerde Sürdürülebilirlik” oturumu gerçekleştirildi. Oturumun başlangıcında, kentlerde meydana gelen nüfus artışı ile  birlikte; kaynakların etkin kullanımı, erişilebilir kentsel ulaşımın sağlanması ve atık yönetimi gibi konularda teknoloji temelli çözümlerin üretilmesinin artık zorunlu hale geldiğini vurgulayan Genel Sekreter Duman, kentleri gelecek nesillere en güzel şekilde miras bırakabilmek için UCLG-MEWA olarak çaba gösterdiklerini belirtti. Oturumda Tunus’un ülkeyle aynı adı taşıyan başkenti Tunus’un ilk kadın belediye başkanı olan Souad Abdurrahim, kalkınmada özel sektör alanında program tasarımı, geliştirilmesi ve kaynak mobilizasyonu konularında önemli tecrübeleri bulunan UNDP Küresel Özel Sektör Danışmanı Sabha Sobhani, sağlık ve insani yardım alanında birçok gönüllü çalışmada yer alan  AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve sosyal inovasyon, katılım, yönetişim ve finansman modelleri alanlarında danışmanlık hizmeti sunan Amsterdam Akıllı Şehir Strateji Danışmanı ve Uluslararası Akıllı Şehir Temsilcisi Frans-Anton Vermast sürdürülebilirlik temelinde konuşmalarını gerçekleştirdi. Yapılan konuşmaların ardından soru ve cevaplarla interaktif şekilde devam eden oturuma katılımcıların yoğun ilgisi dikkat çekti.

Programın üçüncü ve son gününde; Enerji, Veri ve Girişimcilik oturumları gerçekleştirilirken 3. Akıllı Şehir Fikir ve Proje Yarışması Ödül Töreni’nin ardından Konferans sona erdi.

DUYURULAR

 TAHRAN GOLDEN ADOBE KÜRESEL ÖDÜLÜ 2019

Tahran Golden Adobe Küresel Ödülü, Dünya Şehirler Günü vesilesiyle 2 Kasım 2019 tarihinde Tahran Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek.

 ULUSLARARASI İDEALKENT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULUYOR

Uluslararası İdealkent Ödülleri için başvurular 1 Ekim'e kadar "www.idealkentawards.com" sitesinden online olarak yapılabilecek.

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 28-29 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER