DÜNYA ŞEHİRLER KONGRESİ İSTANBUL’19

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Dünya Şehirler Kongresi İstanbul’19, 13-15 Mart 2019 tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 12 ülke ve 120 şehirden, 9 oturum altında 140’tan fazla konuşmacıyı bir araya getiren Kongre; afet, sağlık, güvenlik, tarım ve enerji alanında çok sayıda teknolojik gelişmenin sergilendiği bir platform sundu.

Kongre; ev sahibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da yer aldığı açılış oturumu ile başladı. İkinci gün UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın moderatörlüğünde “Akıllı Şehirlerde Sürdürülebilirlik” oturumu gerçekleştirildi. Oturumun başlangıcında, kentlerde meydana gelen nüfus artışı ile  birlikte; kaynakların etkin kullanımı, erişilebilir kentsel ulaşımın sağlanması ve atık yönetimi gibi konularda teknoloji temelli çözümlerin üretilmesinin artık zorunlu hale geldiğini vurgulayan Genel Sekreter Duman, kentleri gelecek nesillere en güzel şekilde miras bırakabilmek için UCLG-MEWA olarak çaba gösterdiklerini belirtti. Oturumda Tunus’un ülkeyle aynı adı taşıyan başkenti Tunus’un ilk kadın belediye başkanı olan Souad Abdurrahim, kalkınmada özel sektör alanında program tasarımı, geliştirilmesi ve kaynak mobilizasyonu konularında önemli tecrübeleri bulunan UNDP Küresel Özel Sektör Danışmanı Sabha Sobhani, sağlık ve insani yardım alanında birçok gönüllü çalışmada yer alan  AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve sosyal inovasyon, katılım, yönetişim ve finansman modelleri alanlarında danışmanlık hizmeti sunan Amsterdam Akıllı Şehir Strateji Danışmanı ve Uluslararası Akıllı Şehir Temsilcisi Frans-Anton Vermast sürdürülebilirlik temelinde konuşmalarını gerçekleştirdi. Yapılan konuşmaların ardından soru ve cevaplarla interaktif şekilde devam eden oturuma katılımcıların yoğun ilgisi dikkat çekti.

Programın üçüncü ve son gününde; Enerji, Veri ve Girişimcilik oturumları gerçekleştirilirken 3. Akıllı Şehir Fikir ve Proje Yarışması Ödül Töreni’nin ardından Konferans sona erdi.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

TWITTER