DÜNYA SAĞLIK HAFTASI VESİLESİ İLE UCLG-MEWA’DAN KIZILAY KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) tarafından Dünya Sağlık Haftası vesilesi ile 5 Nisan 2018 tarihinde Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Anayasası’nın yürürlüğe girdiği tarih olan 7 Nisan, her yıl “Dünya Sağlık Günü” ve izleyen hafta da Dünya Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu çerçevede sağlığın insan hayatındaki önemine dair farkındalık oluşturma amaçlı çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Halihazırda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH) yerelleştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden UCLG-MEWA, uluslararası gün ve haftalarda yürüttüğü faaliyetlerle, belirlenen küresel hedeflere hizmet etmekte, gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda “Sağlıklı Bireyler” vurgusu yapan SKH 3, sağlıklı yaşamların güvence altına alınması ve her yaşta esenliğin desteklenmesi amacıyla yapılacak küresel ölçekteki tüm çalışmaların açık bir çağrısı niteliğindedir. Bu anlamda 5 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen bu kampanya özellikle Hedef 3’ün uygulanmasında büyük bir öneme sahiptir.

Sultanahmet’teki UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleşen kampanya kapsamında konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’nde bu konudaki duyarlılığı artırmak amacıyla düzenlenen söz konusu kampanyanın önemine işaret etti. Kızılay’ın dünyanın her yerinde insanlık için yürüttüğü çalışmaları vurgulayan Genel Sekreter Duman,  kampanya ile ilgili olarak İstanbul’da bulunan tüm belediyelere yazılı çağrı yapılarak, bulundukları ilçedeki en yakın Kızılay Kan Merkezi’ne gitmek suretiyle bu önemli kampanyaya katılmaları çağrısında bulunduklarını belirtti.

Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ise kampanyanın İstanbul için stratejik önemde bir yer olan Sultanahmet’te gerçekleşiyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, gerek buradaki bağışçılara ulaşmak, gerekse Sultanahmet’i ziyaret eden turistlerin Türkiye’deki bu duyarlılığa şahit olmalarını sağlamak noktasında bu kampanyanın önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Düzenlenen kampanyaya katılarak kan bağışında bulunan kişilere ayrıca günün anısına UCLG-MEWA ve Türk Kızılayı logolu sertifikalar takdim edildi.

Etkinlik görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

TWITTER