DÜNYA SAĞLIK HAFTASI VESİLESİ İLE UCLG-MEWA’DAN KIZILAY KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) tarafından Dünya Sağlık Haftası vesilesi ile 5 Nisan 2018 tarihinde Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Anayasası’nın yürürlüğe girdiği tarih olan 7 Nisan, her yıl “Dünya Sağlık Günü” ve izleyen hafta da Dünya Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu çerçevede sağlığın insan hayatındaki önemine dair farkındalık oluşturma amaçlı çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Halihazırda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH) yerelleştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden UCLG-MEWA, uluslararası gün ve haftalarda yürüttüğü faaliyetlerle, belirlenen küresel hedeflere hizmet etmekte, gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda “Sağlıklı Bireyler” vurgusu yapan SKH 3, sağlıklı yaşamların güvence altına alınması ve her yaşta esenliğin desteklenmesi amacıyla yapılacak küresel ölçekteki tüm çalışmaların açık bir çağrısı niteliğindedir. Bu anlamda 5 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen bu kampanya özellikle Hedef 3’ün uygulanmasında büyük bir öneme sahiptir.

Sultanahmet’teki UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleşen kampanya kapsamında konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’nde bu konudaki duyarlılığı artırmak amacıyla düzenlenen söz konusu kampanyanın önemine işaret etti. Kızılay’ın dünyanın her yerinde insanlık için yürüttüğü çalışmaları vurgulayan Genel Sekreter Duman,  kampanya ile ilgili olarak İstanbul’da bulunan tüm belediyelere yazılı çağrı yapılarak, bulundukları ilçedeki en yakın Kızılay Kan Merkezi’ne gitmek suretiyle bu önemli kampanyaya katılmaları çağrısında bulunduklarını belirtti.

Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ise kampanyanın İstanbul için stratejik önemde bir yer olan Sultanahmet’te gerçekleşiyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, gerek buradaki bağışçılara ulaşmak, gerekse Sultanahmet’i ziyaret eden turistlerin Türkiye’deki bu duyarlılığa şahit olmalarını sağlamak noktasında bu kampanyanın önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Düzenlenen kampanyaya katılarak kan bağışında bulunan kişilere ayrıca günün anısına UCLG-MEWA ve Türk Kızılayı logolu sertifikalar takdim edildi.

Etkinlik görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI: GÜNCEL PROGRAM VE LOJİSTİK BİLGİLER

 V. İSTANBUL KARBON ZİRVESİ, 26 Nisan 2018/ISTANBUL

“İklim Finansmanı" ana teması ile kamu, sivil toplum, iş dünyası ve akademiden konunun uzmanlarını bir araya getirecek olan V. İstanbul Karbon Zirvesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından 26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EKSENİNDE KATILIMCILIK VE GİRİŞİMCİLİK PANELİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 27-29 Nisan 2018 tarihlerinde UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık ve Girişimcilik Paneli’ni Karesi Belediyesi ev sahipliğinde düzenleyecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 II. IREMCON ULUSLARARASI ÇEVRE KONFERANSI, 21-22 MART 2018

II. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı, 21-22 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul- Kozyatağı Hilton Otel’de gerçekleştirilecektir.

 STRAZBURG 2018 - UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETIM KURULU TOPLANTISI EV SAHIBI KENT ÇAGRISI

5-7 Mayıs 2018 tarihleri arasında Tebriz, İran’da yapılması planlanan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı teknik sebeplerden dolayı iptal edilmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu, 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 1 MART SIFIR AYRIMCILIK GÜNÜ

UCLG-MEWA olarak "1 Mart Sıfır Ayrımcılık Günü" kapsamında gerçekleştireceğimiz kampanyaya katılımlarınızı önemsiyoruz.

TWITTER