DÜNYA SAĞLIK HAFTASI VESİLESİ İLE UCLG-MEWA’DAN KIZILAY KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) tarafından Dünya Sağlık Haftası vesilesi ile 5 Nisan 2018 tarihinde Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Anayasası’nın yürürlüğe girdiği tarih olan 7 Nisan, her yıl “Dünya Sağlık Günü” ve izleyen hafta da Dünya Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu çerçevede sağlığın insan hayatındaki önemine dair farkındalık oluşturma amaçlı çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Halihazırda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH) yerelleştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden UCLG-MEWA, uluslararası gün ve haftalarda yürüttüğü faaliyetlerle, belirlenen küresel hedeflere hizmet etmekte, gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda “Sağlıklı Bireyler” vurgusu yapan SKH 3, sağlıklı yaşamların güvence altına alınması ve her yaşta esenliğin desteklenmesi amacıyla yapılacak küresel ölçekteki tüm çalışmaların açık bir çağrısı niteliğindedir. Bu anlamda 5 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen bu kampanya özellikle Hedef 3’ün uygulanmasında büyük bir öneme sahiptir.

Sultanahmet’teki UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleşen kampanya kapsamında konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’nde bu konudaki duyarlılığı artırmak amacıyla düzenlenen söz konusu kampanyanın önemine işaret etti. Kızılay’ın dünyanın her yerinde insanlık için yürüttüğü çalışmaları vurgulayan Genel Sekreter Duman,  kampanya ile ilgili olarak İstanbul’da bulunan tüm belediyelere yazılı çağrı yapılarak, bulundukları ilçedeki en yakın Kızılay Kan Merkezi’ne gitmek suretiyle bu önemli kampanyaya katılmaları çağrısında bulunduklarını belirtti.

Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ise kampanyanın İstanbul için stratejik önemde bir yer olan Sultanahmet’te gerçekleşiyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, gerek buradaki bağışçılara ulaşmak, gerekse Sultanahmet’i ziyaret eden turistlerin Türkiye’deki bu duyarlılığa şahit olmalarını sağlamak noktasında bu kampanyanın önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Düzenlenen kampanyaya katılarak kan bağışında bulunan kişilere ayrıca günün anısına UCLG-MEWA ve Türk Kızılayı logolu sertifikalar takdim edildi.

Etkinlik görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

TWITTER