DÜNYA TARIM VE GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ

Dünya Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi (AGROSUM-2018), Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) öncülüğünde, 01-04 Mart 2018 tarihleri arasında, Ankara’ da gerçekleştirilecektir. Zirveye birçok ülkeden tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, yatırımcılar, ithalat-ihracat firmaları, imalat ve hammadde üretici firmaları, sanayiciler, işletmeler, üretici ve tüketici kooperatifleri, birlikler, STK’lar, yerel yönetimler ve akademisyenlerin katılımı beklenmektedir.

İki yılda bir düzenlenmesi hedeflenen zirvede, uluslararası pazar sorunu görüşülerek ilgili konuda çözüm önerileri görüşülecektir. Zirvede, tarım ve gıda sektöründe mevcut “Önce Üretim Sonra Pazar’’ anlayışından vazgeçilmesi ve “Önce Pazar Sonra Üretim’’ anlayışına geçilmesinin koşulları tartışılarak, bu yönde karşılaşılan sorunların nasıl aşılması gerektiği ele alınacaktır. Bu bağlamda, üzerinde durulacak konular;

  • Arz ve gıda güvenliği: Tüketime Uygun, Yeterli, Sağlıklı, Güvenilir, Besleyici Gıdaya Erişim
  • Biyoçeşitliliğin Korunması ve GDO
  • Küresel Isınma
  • Organik Tarım
  • Güvenilir Gıda Arzı
  • Halk Sağlığının Korunması
  • Tarım ve Hayvancılık için Gelecek Vizyonu

olarak belirlenmiştir. Zirve kapsamında gerçekleştirilecek ve içeriğinin UCLG-MEWA tarafından oluşturulacağı “Yerel Yönetimlerin Kırsal Kalkınmadaki Rolü” konulu oturumda yer almak isteyen yerel yönetimler info@tarimkon.org ; info@tarimzirvesi.org ; bahtim@agrosum.org adresi ile iletişime geçebilirler. 

 

DUYURULAR

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

TWITTER