DÜNYA İDARİ KENTLER BİRLİĞİ I. GENEL KURUL TOPLANTISI

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile düzenlenen Dünya İdari Kentler Birliği I. Genel Kurul Toplantısı, farklı ülkelerin başkentlerinden yerel yönetim temsilcilerinin ve uzmanların katılımı ile 4-6 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

2017 yılında Ankara, Sejong (Kore), Putrajaya  (Malezya), İslamabad (Pakistan), Brasilia (Brezilya) ve Pekin’in (Çin) katılımı ile Sejong’da gerçekleştirilen Dünya İdari Başkentler Forumu’nun ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile Forum kalıcı hale getirilerek, Dünya İdari Başkentler Birliği kuruldu. Aynı zamanda UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi’nin Eş Başkanlığı’nı yürüten Ankara Büyükşehir Belediyesi, Birliğin dönem başkanlığına seçildi.

Programın açılışında konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Dünya İdari Kentler Birliği’nin, dünya genelindeki idari başkentlerin kalkınması ve refah seviyelerinin artırılması amacıyla bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı, idari kentlerin karşı karşıya kaldığı ortak sorunlara çözümler üretildiği ve aralarında yakın ve dinamik bir iletişim ağının kurulduğu uluslararası bir platform oluşturmayı hedeflediğini belirtti. Dönem başkanlığına seçilen Doç.Dr. Tuna aynı zamanda kurulan bu birliğin kültürler arası karşılıklı anlayış, dostluk bağları ve barışın güçlendirilmesi noktasında da önemli bir rol üstleneceğinin altını çizdi. Açılışta katılımcılara hitap eden önemli isimlerden biri de T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum oldu. Bakan Kurum, dünya kentlerinin kentsel dönüşümden göçe, insani yardımdan iklim değişikliğine kadar çok farklı alanda kuracakları iş birliklerinin zorunlu hale geldiğine dikkat çekerek, günümüzde artık ülkelerden ziyade, şehirlerin ekonomik güç olacakları yeni bir dünya düzeninin kurulduğunu ifade etti.

UCLG-MEWA Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği’nin de başkanı olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, başkentleri ülkelerin nabzının attığı yerler olarak tanımladığı açılış konuşmasında, Ankara öncülüğünde kurulan bu birliğin, yapılacak tecrübe paylaşımları doğrultusunda mevcut sorunlara ortak çözümler bulup, şehir yönetimlerini güçlü hale getireceğine olan inancını ifade etti.

Program kapsamında “Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehirler ve İdari Kentler İçin En İyi Uygulamalar” başlığında başkanlar ve konunun uzmanları tarafından değerlendirmelerin yapıldığı iki oturum gerçekleştirildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın moderatörlüğünü yürüttüğü “Başkanlar Oturumu”nun ardından düzenlenen “Uzmanlar Oturumu”na ise UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman başkanlık yaptı. Katar, Brezilya, Avustralya, Mozambik ve Güney Kore’den katılan uzmanlar bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Düzenlenen panelin ardından UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi’nin Eş Başkanlığını yürüten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman tarafından, komitenin planlanan faaliyetleri hakkında görüş alışverişinde bulunularak, 2018 yılı sonunda gerçekleştirilecek Komite İdari Toplantısı’nın detayları görüşüldü.

 

 

 

 

 

 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

TWITTER