EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ: KÜRESEL GÜNDEMLERİN İRAN’DA YERELLEŞTİRİLMESİ

 

Küresel gündemlerin yerelleştirilmesi çalışmaları kapsamında UCLG-MEWA bu kez İran’da belediye çalışanları ve uzmanlarla bir araya geldi.

Tahran Belediyesi Araştırma ve Planlama Merkezi’nde 3-4 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen çalıştay kapsamında; İran’daki belediyelerde küresel gündemlere ilişkin yürütülecek farkındalık çalışmalarını koordine edecek eğiticiler belirlenerek, UCLG-MEWA tarafından çalışmaların içeriği ve metodolojisi hakkında ilgili uzmanlara bilgi verildi.

Sürdürülebilirlik kavramının arka planı hakkında yapılan detaylı sunumun ardından katılımcılar, Habitat Süreci ve Yeni Kentsel Gündem ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) hakkında bilgilendirildi. Küresel gündemlerin izleme mekanizmaları hakkında yapılan paylaşımlar, eğitim kapsamında yapılan sunumların bir başka ayağını oluşturdu. Bu çerçevede;  BM Üst Düzey Siyasi Forumu için hazırlanan Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme Raporları (Voluntary National Reviews -VNRs-) ile Yerel ve Bölgesel Yönetimler Raporu ve her iki raporda da İran’ın mevcut durumu, katılımcılara aktarılan konular arasında yer aldı.

Eğitimin interaktif kısmında katılımcılarla birlikte ilk olarak; UCLG-MEWA tarafından 2018 yılında uygulanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi kapsamında uygulanan çalışmanın simülasyonu yapıldı. Örnek belediye faaliyetleri ve projeleri katılımcılarla birlikte değerlendirilerek, her bir çalışma için ilgili SKH’ler belirlendi. Simülasyonun ardından katılımcılar, gruplara ayrılarak kendilerine verilen SKH’ler çerçevesinde kendi projelerini tasarladılar. Yürütülen atölye çalışması, gruplar tarafından yapılan sunumlarla son buldu.

Gerçekleştirilen eğitim programı, İran’daki belediyelerde küresel gündemlere ilişkin farkındalık oluşturulması, Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme Raporları ile Yerel ve Bölgesel Yönetimler Raporu’nda İran’da yürütülen çalışmaların görünür kılınması için etkili bir rol üstlenecek. Belirlenen eğiticiler yıl içinde yapacakları çalışmaları UCLG-MEWA ile koordineli şekilde takip edecek.   

DUYURULAR

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

TWITTER