EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ: KÜRESEL GÜNDEMLERİN İRAN’DA YERELLEŞTİRİLMESİ

 

Küresel gündemlerin yerelleştirilmesi çalışmaları kapsamında UCLG-MEWA bu kez İran’da belediye çalışanları ve uzmanlarla bir araya geldi.

Tahran Belediyesi Araştırma ve Planlama Merkezi’nde 3-4 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen çalıştay kapsamında; İran’daki belediyelerde küresel gündemlere ilişkin yürütülecek farkındalık çalışmalarını koordine edecek eğiticiler belirlenerek, UCLG-MEWA tarafından çalışmaların içeriği ve metodolojisi hakkında ilgili uzmanlara bilgi verildi.

Sürdürülebilirlik kavramının arka planı hakkında yapılan detaylı sunumun ardından katılımcılar, Habitat Süreci ve Yeni Kentsel Gündem ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) hakkında bilgilendirildi. Küresel gündemlerin izleme mekanizmaları hakkında yapılan paylaşımlar, eğitim kapsamında yapılan sunumların bir başka ayağını oluşturdu. Bu çerçevede;  BM Üst Düzey Siyasi Forumu için hazırlanan Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme Raporları (Voluntary National Reviews -VNRs-) ile Yerel ve Bölgesel Yönetimler Raporu ve her iki raporda da İran’ın mevcut durumu, katılımcılara aktarılan konular arasında yer aldı.

Eğitimin interaktif kısmında katılımcılarla birlikte ilk olarak; UCLG-MEWA tarafından 2018 yılında uygulanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi kapsamında uygulanan çalışmanın simülasyonu yapıldı. Örnek belediye faaliyetleri ve projeleri katılımcılarla birlikte değerlendirilerek, her bir çalışma için ilgili SKH’ler belirlendi. Simülasyonun ardından katılımcılar, gruplara ayrılarak kendilerine verilen SKH’ler çerçevesinde kendi projelerini tasarladılar. Yürütülen atölye çalışması, gruplar tarafından yapılan sunumlarla son buldu.

Gerçekleştirilen eğitim programı, İran’daki belediyelerde küresel gündemlere ilişkin farkındalık oluşturulması, Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme Raporları ile Yerel ve Bölgesel Yönetimler Raporu’nda İran’da yürütülen çalışmaların görünür kılınması için etkili bir rol üstlenecek. Belirlenen eğiticiler yıl içinde yapacakları çalışmaları UCLG-MEWA ile koordineli şekilde takip edecek.   

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 LÜBNAN DAYANIŞMA MESAJI

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yanı sıra büyük maddi hasara neden olan şiddetli patlama haberinden duydukları derin üzüntülerini ifade etmektedirler.

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

TWITTER