EXPO HERITAGE İSTANBUL 2019 FUARI ve KONFERANSI

HERITAGE İSTANBUL Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansı 11-13 Nisan 2019 tarihleri arasında Tg Expo organizatörlüğünde ve Cultural Heritage Platforms ile KOSGEB işbirliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinlik;  tarih ve sanat varlığının korunması, saklanması ve gelecek yıllara aktarılmasına yönelik çalışan kurum ve kuruluşlar ile sektörle ilgili tedarikçileri bir araya getirmeyi hedeflemekteydi.  15 ayrı ülkeden katılımcının olduğu etkinlikte,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi UCLG-MEWA üyeleri de yer almaktaydı. UCLG-MEWA Kültür Komitesi tarafından takip edilen program, Heritage projeleri yaratıcısı ve yöneticisi Osman Murat Akan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Akabinde, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı başta olmak üzere, T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri de yerel ve bölgesel deneyimlerini aktaran açılış konuşmalarını yaptılar.

Etkinliğin ikinci gününde öne çıkan paneller arasında, “Türk Dünyası Kültürel Mirası Paneli”, “ICOMOS Türkiye Paneli” ve “Müze Yöneticileri Paneli” yer aldı. Bu oturumlarda özellikle yeni keşfedilen eserlerin bilgisi paylaşıldı ve sürdürülebilir müzecilik çalışmalarının hem yerel yönetimler için hem de tüm bölge için önemine dikkat çekildi.

Etkinliğin son günü ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı oturumu ile başladı. Koruma çalışmalarının, değişen kültürel miras ve koleksiyon algısı ile bu doğrultuda gerçekleşen restorasyonlara dair bilgiler aktarıldı. “Somut Olmayan Kültürel Miras”ın da konuşulduğu toplantıda UCLG-MEWA üyelerinden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yönettiği ve Kocaeli Üniversitesi’nin katkı sunduğu “Kocaeli İli Kültürel Miras Çalışmaları Paneli” gerçekleşti.   Toplamda 23 oturumdan oluşan konferansta fuar ve atölyeler de yapıldı. 2018 yılında gerçekleşen Expo Heritage’ın tematik başlıklarından biri BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nde Kültürel ve Doğal Miras olmuştu.  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden, “sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları”nı konu alan Hedef 11’in alt hedefleri arasında da kültürel mirasın korunması yer alıyor. Bu kapsamda dünyanın kültürel ve doğal mirasının korunması ve gözetilmesi çabalarının artırılması alt hedefi doğrultusunda yerel yönetimlere de büyük bir rol düşmektedir. Etkinliğin de bu manada farkındalık artırması amaçlanıyor.   Toplantının bir sonraki adımını ise Heritage Turquoise ve Heritage Middle East etkinleri oluşturacaktır.  Heritage Middle East etkinliğinde,  UCLG-MEWA’nın da ortaklardan biri olması bekleniyor. 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY TOPLANTILARINA EV SAHİPLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA üyelik yükümlülüklerini yerine getirmiş olan yerel yönetimlerimiz, ev sahipliği yapmaya yönelik yazılı taleplerini en geç 30 Temmuz 2021, Cuma gününe kadar sekretaryamıza iletmeleri gerekmektedir.

 HUKUKÇU İŞ İLANI

UCLG-MEWA İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere "Hukukçu" alınacaktır.

 HIRING PROJECT ASSISTANT

We are looking for colleagues to be employed as a Project Assistant as part of the Organization's Committees and Projects Department

 MODÜL 4: ETKİ ODAKLI PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ

Kavşak Ağı’nın dördüncü e-öğrenme modülü “Etki Odaklı Proje Döngüsü Yönetimi” yayınlandı.

 4. AKILLI TAHRAN KONGRESİ

Sizleri 5-6 Temmuz 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek olan 4. Akıllı Tahran Kongresi hakkında bilgilendirmek isteriz.

 UCLG-MEWA NEWSLETTER -30

Dolu dolu bir çevre sayısı olan 30. sayımızı siz değerli okuyucularımızın beğenisine sunar, keyifli okumalar dileriz!

 HLPF 2021: SON HABERLER ve ÖNEMLİ BİLGİLER

2021 Üst Düzey Siyasi Forumu himayesinde gerçekleştirilecek olan Yerel Yönetimler Ana Grup Yan Etkinliği (1) ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Günü ve Forumu (2) ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

 İŞGAL ALTINDA KENT HAKKI: FİLİSTİN ÖRNEĞİ WEBİNARI

İngilizce, Türkçe, Arapça, Fransızca ve İspanyolca dillerinde simultane çeviri olacaktır.

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ TANITIMI 10 HAZİRAN’DA ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Dördüncü UCLG Kültür Zirvesi, 10 Haziran 2021’deki çevrimiçi resmi tanıtımından sonra, 9-11 Eylül 2021 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME MODÜLÜ 3 İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

"Paydaş Diyaloğu, Çatışma Yönetimi ve Müzakere"

TWITTER