EXPO HERITAGE İSTANBUL 2019 FUARI ve KONFERANSI

HERITAGE İSTANBUL Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansı 11-13 Nisan 2019 tarihleri arasında Tg Expo organizatörlüğünde ve Cultural Heritage Platforms ile KOSGEB işbirliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinlik;  tarih ve sanat varlığının korunması, saklanması ve gelecek yıllara aktarılmasına yönelik çalışan kurum ve kuruluşlar ile sektörle ilgili tedarikçileri bir araya getirmeyi hedeflemekteydi.  15 ayrı ülkeden katılımcının olduğu etkinlikte,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi UCLG-MEWA üyeleri de yer almaktaydı. UCLG-MEWA Kültür Komitesi tarafından takip edilen program, Heritage projeleri yaratıcısı ve yöneticisi Osman Murat Akan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Akabinde, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı başta olmak üzere, T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri de yerel ve bölgesel deneyimlerini aktaran açılış konuşmalarını yaptılar.

Etkinliğin ikinci gününde öne çıkan paneller arasında, “Türk Dünyası Kültürel Mirası Paneli”, “ICOMOS Türkiye Paneli” ve “Müze Yöneticileri Paneli” yer aldı. Bu oturumlarda özellikle yeni keşfedilen eserlerin bilgisi paylaşıldı ve sürdürülebilir müzecilik çalışmalarının hem yerel yönetimler için hem de tüm bölge için önemine dikkat çekildi.

Etkinliğin son günü ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı oturumu ile başladı. Koruma çalışmalarının, değişen kültürel miras ve koleksiyon algısı ile bu doğrultuda gerçekleşen restorasyonlara dair bilgiler aktarıldı. “Somut Olmayan Kültürel Miras”ın da konuşulduğu toplantıda UCLG-MEWA üyelerinden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yönettiği ve Kocaeli Üniversitesi’nin katkı sunduğu “Kocaeli İli Kültürel Miras Çalışmaları Paneli” gerçekleşti.   Toplamda 23 oturumdan oluşan konferansta fuar ve atölyeler de yapıldı. 2018 yılında gerçekleşen Expo Heritage’ın tematik başlıklarından biri BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nde Kültürel ve Doğal Miras olmuştu.  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden, “sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları”nı konu alan Hedef 11’in alt hedefleri arasında da kültürel mirasın korunması yer alıyor. Bu kapsamda dünyanın kültürel ve doğal mirasının korunması ve gözetilmesi çabalarının artırılması alt hedefi doğrultusunda yerel yönetimlere de büyük bir rol düşmektedir. Etkinliğin de bu manada farkındalık artırması amaçlanıyor.   Toplantının bir sonraki adımını ise Heritage Turquoise ve Heritage Middle East etkinleri oluşturacaktır.  Heritage Middle East etkinliğinde,  UCLG-MEWA’nın da ortaklardan biri olması bekleniyor. 

DUYURULAR

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

TWITTER