FİLİSTİN BELEDİYELERİ’NE YÖNELİK ATIKSU VE ŞEHİR ŞEBEKE YÖNETİMİ EĞİTİMİ

Filistin’de bulunan belediyelerin su ve kanalizasyon işlerinden sorumlu birimlerine yönelik olarak düzenlenen Atıksu ve Şehir Şebeke Yönetimi Eğitimi, 1-6 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Pendik Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen programın tanışma gecesine Filistin Devleti İstanbul Başkonsolosu Abdalkarim Al-Khatib,  Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Özkan Durmaz, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş, Pendik Belediye Başkan Yardımcıları Vahap Doğan ve Mehmet Sami Divleli katıldı.

“Filistin’deki belediyelere yönelik yapılan ihtiyaç analizi çalışmasında Su ve Kanalizasyon konusu birincil eğitim ihtiyacı olarak tespit edildi.”

UCLG-MEWA’nın dokuz komitesinden biri olan Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi’nin faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen eğitim programının temelleri, 22 Eylül 2017 tarihinde Nevşehir’in Avanos kentinde komite başkanı TBB tarafından düzenlenen çalıştayda atıldı. Anılan tarihte, Filistin ve Türkiye arasında kardeş şehir protokolü bulunan belediyelere yönelik düzenlenen Kardeş Şehirler Çalıştayı’nda, Filistin’deki belediyelere yönelik teknik eğitim programlarının düzenlenmesi gereği, ortak bir kararın sonucu olarak ortaya çıktı. Bu doğrultuda Filistin’deki belediyelere yönelik yapılan ihtiyaç analizi çalışması doğrultusunda, Su ve Kanalizasyon konusu birincil eğitim ihtiyacı olarak tespit edilerek, söz konusu eğitim programı oluşturuldu.  

“Eğitim programına Filistin’den 22 belediye ve Filistin Devleti Su ve Kanalizasyon İdaresi katıldı.”

İSKİ’nin uzmanlık desteği ile gerçekleştirilen programa 22 belediyeden ve Filistin Devleti Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden katılan yetkililer, eğitim süresince Şehir Şebeke Yönetimi ve Atıksu Arıtma konularında Türkiye deneyimlerinden ve uygulama örneklerinden yararlanma imkanı buldular. Teorik bilgi paylaşımları ve teknik incelemelerin ardından program kapsamında düzenlenen bir oturumda katılımcılar, yapılan paylaşımlar sonrasında proje fikirlerini sundular. Bu bölüm özellikle ilerleyen süreçte kardeş şehir eşleştirmelerinin proje bazlı olarak yapılmasına zemin oluşturmak için planlandı.

Sertifika töreni ile sonuçlanan eğitim programına ilişkin yapılacak raporlama ve eğitim süresince yapılan video çekimi, Filistin’de bulunan tüm yerel yönetimler ve ilgili otoriteler ile paylaşılacak olup, bir sonraki aşamanın planlanması için hazırlıklar sürdürülecektir.

Eğitim programına ait görsellere buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

 UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU: GÜNDEM & SEYAHAT BİLGİLENDİRMESİ

23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenecek 2018 UCLG Yönetim Kurulu toplantılarına ilişkin olarak, Yönetim Kurulu Genel Oturumu’na dair taslak gündemi ve Strazburg seyahatiniz ile ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları"

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EKSENİNDE KATILIMCILIK VE GİRİŞİMCİLİK PANELİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 27-29 Nisan 2018 tarihlerinde UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık ve Girişimcilik Paneli’ni Karesi Belediyesi ev sahipliğinde düzenleyecektir.

 V. İSTANBUL KARBON ZİRVESİ, 26 Nisan 2018/ISTANBUL

“İklim Finansmanı" ana teması ile kamu, sivil toplum, iş dünyası ve akademiden konunun uzmanlarını bir araya getirecek olan V. İstanbul Karbon Zirvesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından 26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 II. IREMCON ULUSLARARASI ÇEVRE KONFERANSI, 21-22 MART 2018

II. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı, 21-22 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul- Kozyatağı Hilton Otel’de gerçekleştirilecektir.

 STRAZBURG 2018 - UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

TWITTER