FİLİSTİN BELEDİYELERİ’NE YÖNELİK ATIKSU VE ŞEHİR ŞEBEKE YÖNETİMİ EĞİTİMİ

Filistin’de bulunan belediyelerin su ve kanalizasyon işlerinden sorumlu birimlerine yönelik olarak düzenlenen Atıksu ve Şehir Şebeke Yönetimi Eğitimi, 1-6 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Pendik Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen programın tanışma gecesine Filistin Devleti İstanbul Başkonsolosu Abdalkarim Al-Khatib,  Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Özkan Durmaz, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş, Pendik Belediye Başkan Yardımcıları Vahap Doğan ve Mehmet Sami Divleli katıldı.

“Filistin’deki belediyelere yönelik yapılan ihtiyaç analizi çalışmasında Su ve Kanalizasyon konusu birincil eğitim ihtiyacı olarak tespit edildi.”

UCLG-MEWA’nın dokuz komitesinden biri olan Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi’nin faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen eğitim programının temelleri, 22 Eylül 2017 tarihinde Nevşehir’in Avanos kentinde komite başkanı TBB tarafından düzenlenen çalıştayda atıldı. Anılan tarihte, Filistin ve Türkiye arasında kardeş şehir protokolü bulunan belediyelere yönelik düzenlenen Kardeş Şehirler Çalıştayı’nda, Filistin’deki belediyelere yönelik teknik eğitim programlarının düzenlenmesi gereği, ortak bir kararın sonucu olarak ortaya çıktı. Bu doğrultuda Filistin’deki belediyelere yönelik yapılan ihtiyaç analizi çalışması doğrultusunda, Su ve Kanalizasyon konusu birincil eğitim ihtiyacı olarak tespit edilerek, söz konusu eğitim programı oluşturuldu.  

“Eğitim programına Filistin’den 22 belediye ve Filistin Devleti Su ve Kanalizasyon İdaresi katıldı.”

İSKİ’nin uzmanlık desteği ile gerçekleştirilen programa 22 belediyeden ve Filistin Devleti Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden katılan yetkililer, eğitim süresince Şehir Şebeke Yönetimi ve Atıksu Arıtma konularında Türkiye deneyimlerinden ve uygulama örneklerinden yararlanma imkanı buldular. Teorik bilgi paylaşımları ve teknik incelemelerin ardından program kapsamında düzenlenen bir oturumda katılımcılar, yapılan paylaşımlar sonrasında proje fikirlerini sundular. Bu bölüm özellikle ilerleyen süreçte kardeş şehir eşleştirmelerinin proje bazlı olarak yapılmasına zemin oluşturmak için planlandı.

Sertifika töreni ile sonuçlanan eğitim programına ilişkin yapılacak raporlama ve eğitim süresince yapılan video çekimi, Filistin’de bulunan tüm yerel yönetimler ve ilgili otoriteler ile paylaşılacak olup, bir sonraki aşamanın planlanması için hazırlıklar sürdürülecektir.

Eğitim programına ait görsellere buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

TWITTER