GÖÇ VE YERİNDEN EDİLMEYE YÖNELİK YEREL ÇÖZÜMLER ULUSLARARASI FORUMU

Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu, 26-27 Kasım’da Gaziantep’te gerçekleştirildi. Forum; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) ortaklığında gerçekleştirildi.

Etkinlik, iyi örnek paylaşımında bulunmak isteyen Türk belediyeleri ile diğer ülkelerin yerel yönetimleri için iyi bir fırsat oluşturarak, şehirlerarası işbirliklerinin oluşturulmasına katkı sağladı. Forum aynı zamanda göçmenlerin, mültecilerin ve yerel toplulukların hayat koşullarının iyileştirilmesine yönelik yerel çözümlerin  nasıl yaygınlaştırılabileceğinin ana hatlarını belirledi. Forum ayrıca sorunların saptanması, fırsatların belirlenmesi ve göç ve yerinden edilmeye yönelik yerel seviyedeki uluslararası işbirliklerinin desteklenmesini sağlıyor.

“Acil Durumdan Dayanıklılık ve Kalkınmaya” teması altında gerçekleştirilen Forum’da, göç ve zorla yerinden edilmeye yönelik iyi uygulamaları ve yerel çözümleri paylaşmak üzere 25 şehirden belediye başkanları ve çalışanları, STK liderleri ve yerel yönetim birlikleri üyelerinin de aralarında bulunduğu 250’nin üzerinde katılımcı yer aldı.

Forum, Türkiye Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in açılış konuşmaları ile başladı. Türkiye’nin mültecilere yönelik taahhütlerinin arkasında olduğunun altını çizen Sayın Fuat Oktay, “Biz her zaman mültecilerin yanında yürüdük, dünyanın da bizim yanımızda yürümesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi içerisinde oluşturulan “Göç Küresel Görev Gücü”, duyurusunun UCLG MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın kapanış konuşmasında yapılmasının ardından Uluslararası Forum’da imzaya açıldı. Oluşturulan Küresel Görev Gücü, Gaziantep Deklarasyonu çerçevesinde verilen taahhütlerin takip mekanizması olarak oluşturuldu.

Forum, belediye başkanlarının bakış açılarını ve göç ve yerinden edilme konusunda iyi uygulamaları bir arayı getiren Gaziantep Deklarasyonu’nun imzalanmasıyla tamamlandı. Aynı zamanda Küresel Mülteci Forumu’nun 17-18 Aralık 2019’da İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılacağı duyuruldu.


Fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER