GÖÇ VE YERİNDEN EDİLMEYE YÖNELİK YEREL ÇÖZÜMLER ULUSLARARASI FORUMU

Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu, 26-27 Kasım’da Gaziantep’te gerçekleştirildi. Forum; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) ortaklığında gerçekleştirildi.

Etkinlik, iyi örnek paylaşımında bulunmak isteyen Türk belediyeleri ile diğer ülkelerin yerel yönetimleri için iyi bir fırsat oluşturarak, şehirlerarası işbirliklerinin oluşturulmasına katkı sağladı. Forum aynı zamanda göçmenlerin, mültecilerin ve yerel toplulukların hayat koşullarının iyileştirilmesine yönelik yerel çözümlerin  nasıl yaygınlaştırılabileceğinin ana hatlarını belirledi. Forum ayrıca sorunların saptanması, fırsatların belirlenmesi ve göç ve yerinden edilmeye yönelik yerel seviyedeki uluslararası işbirliklerinin desteklenmesini sağlıyor.

“Acil Durumdan Dayanıklılık ve Kalkınmaya” teması altında gerçekleştirilen Forum’da, göç ve zorla yerinden edilmeye yönelik iyi uygulamaları ve yerel çözümleri paylaşmak üzere 25 şehirden belediye başkanları ve çalışanları, STK liderleri ve yerel yönetim birlikleri üyelerinin de aralarında bulunduğu 250’nin üzerinde katılımcı yer aldı.

Forum, Türkiye Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in açılış konuşmaları ile başladı. Türkiye’nin mültecilere yönelik taahhütlerinin arkasında olduğunun altını çizen Sayın Fuat Oktay, “Biz her zaman mültecilerin yanında yürüdük, dünyanın da bizim yanımızda yürümesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi içerisinde oluşturulan “Göç Küresel Görev Gücü”, duyurusunun UCLG MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın kapanış konuşmasında yapılmasının ardından Uluslararası Forum’da imzaya açıldı. Oluşturulan Küresel Görev Gücü, Gaziantep Deklarasyonu çerçevesinde verilen taahhütlerin takip mekanizması olarak oluşturuldu.

Forum, belediye başkanlarının bakış açılarını ve göç ve yerinden edilme konusunda iyi uygulamaları bir arayı getiren Gaziantep Deklarasyonu’nun imzalanmasıyla tamamlandı. Aynı zamanda Küresel Mülteci Forumu’nun 17-18 Aralık 2019’da İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılacağı duyuruldu.


Fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

 DÜNYA KENTLER FORUMU 10. OTURUMU

10. Dünya Kentsel Forumu (WUF10), Birleşmiş Milletler Habitat ve Abu Dabi Belediyeler ve Ulaştırma Bakanlığı, Abu Dabi Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ortaklığıyla, 8-13 Şubat 2020 tarihleri arasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’nin ev sahipliğinde düzenlenecektir.

 GUANGZHOU ULUSLARARASI İNOVASYON ÖDÜLÜ

 SAYIN MOHAMAD SAADIE’DEN TEBRİK MESAJI

Yeni yıl vesilesiyle sizlere saygılarımı ve iyi dileklerimi sunuyorum. 2020 yılının tüm dünya ve özellikle MEWA bölgesi için esenlik, refah ve her kademede ilerleme ile dolu bir yıl olmasını diliyorum.

 ACE of M.I.C.E. EXHIBITION BY TURKISH AIRLINES

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU İLE KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ İZMİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Ana Tüzüğü’nün 35. Maddesi ve İç Tüzüğü’nün 9. Maddesi uyarınca UCLG-MEWA Yönetim Kurulu yılda 2 defa toplanır. Bu kapsamda yenilenen Yönetim Kurulumuzun (9-10 Temmuz 2019 Amman, Ürdün) ilk toplantısı, 6 Aralık 2019 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 KÜLTÜREL POLİTİKALAR: GÖÇMENLERİN KENTSEL BAĞLAMDA YER ALMASI İÇİN BİR VEKTÖR

TWITTER