Gürpınar Belediyesi’nden UCLG-MEWA’ya ziyaret

Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Zeki Yıldız ve beraberindeki heyet, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nı (UCLG-MEWA) ziyaret etti. Sıcak bir ortamda geçen ziyarette UCLG-MEWA kendi çalışmaları, işleyiş şemaları, bünyelerinde bulunan komisyonların misyon ve sorumlulukları, çalışma esasları hakkında kapsamlı bir sunum yaptı.

Her komisyonda bulunan teknik uzmanların yapmış oldukları sunumda kurum bünyesinde ne gibi çalışmaların yürütüldüğü, ileriye dönük hedefler ve üye belediyelere ilişkin kapsamlı sunumlar yaptıktan sonra, Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Zeki Yıldız da kendi belediye çalışmaları hakkında kapsamlı bir sunum yaptı. Kendilerinin belediyecilik hizmetini icra ederken ciddi sorunlarla karşılaştıklarını, yılların getirdiği ve çözümsüz bırakılan sorunların bir anda çözülemediğini, ancak belediyenin tüm imkan ve olanaklarını kullanarak ilçede bir takım şeyleri değiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Yılların getirdiği birikmiş sorunları bir çırpıda çözmenin kolay olmadığının da altını çizen Yıldız, “Ancak sorunların düzeyi ne olursa olsun çözüm üretme konusunda kararlıyız ve tüm yerleşim yerlerimizin sorunlarını çözeceğiz” dedi.

‘Yerele daha inisiyatif verilmeli’

Yerelde birikmiş sorunlara çözüm üretmeye çalışırken zaman zaman bürokratik engellerle de karşılaştıklarını hatırlatan Yıldız, “maalesef bazen bu bürokratik engeller çalışmalarımızı engeller boyuta da varmaktadır. Örneğin, araç parkımızın genişlemesi ile birlikte yeni bir garaj yapma ihtiyacı doğdu. Biz yereldeki tüm onayları aldık, yazımız bakanlığa gitti, oradan da onay çıktı, ama bir türlü başbakanlıktan onay çıkmıyor. Aradan bunca zaman geçmesine rağmen halen de bekliyoruz. Şunu anlamak mümkün değil, bir ilçenin garaj meselesi neden ta başbakanlığa kadar gidiyor. Yerel onay vermişse, bu yeterli görülmeli” ifadelerini kullandı.

Sebebi ziyaretlerine de değinen Yıldız, “Savaş gören ve savaş görme olasılığı olan tarihi yapıların korunmasına yönelik bir fon var. Bizim bu fondan yararlanabilmemiz için bir proje ortağına ihtiyacımız var. Biz de MEWA ile proje ortağı olmak istiyoruz” dedi. MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, üye belediyelerle birlikte çalışmak, birlikte proje geliştirmek ve uygulamanın kendi hedefleri arasında da bulunduğunu, bu konuda birlikte çalışmanın kendileri için de mutluluk verici olacağını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından toplantı, Gürpınar Belediyesi teknik ekibi ile UCLG MEWA’nın teknik ekibi ile devam etti. Toplantıda, kurumların ortaklaşa yapabilecekleri çalışmalar masaya yatırılarak belli noktalarda hemfikir olundu. Taraflar daha sık bir araya gelme ve ortaklaşma noktasında hemfikir oldu. 

Kaynak:http://www.vansesigazetesi.com/haber-36111-gurpinar_belediyesi%E2%80%99nden_mewa%E2%80%99ya_ziyaret.html

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY TOPLANTILARINA EV SAHİPLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA üyelik yükümlülüklerini yerine getirmiş olan yerel yönetimlerimiz, ev sahipliği yapmaya yönelik yazılı taleplerini en geç 30 Temmuz 2021, Cuma gününe kadar sekretaryamıza iletmeleri gerekmektedir.

 HUKUKÇU İŞ İLANI

UCLG-MEWA İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere "Hukukçu" alınacaktır.

 HIRING PROJECT ASSISTANT

We are looking for colleagues to be employed as a Project Assistant as part of the Organization's Committees and Projects Department

 MODÜL 4: ETKİ ODAKLI PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ

Kavşak Ağı’nın dördüncü e-öğrenme modülü “Etki Odaklı Proje Döngüsü Yönetimi” yayınlandı.

 4. AKILLI TAHRAN KONGRESİ

Sizleri 5-6 Temmuz 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek olan 4. Akıllı Tahran Kongresi hakkında bilgilendirmek isteriz.

 UCLG-MEWA NEWSLETTER -30

Dolu dolu bir çevre sayısı olan 30. sayımızı siz değerli okuyucularımızın beğenisine sunar, keyifli okumalar dileriz!

 HLPF 2021: SON HABERLER ve ÖNEMLİ BİLGİLER

2021 Üst Düzey Siyasi Forumu himayesinde gerçekleştirilecek olan Yerel Yönetimler Ana Grup Yan Etkinliği (1) ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Günü ve Forumu (2) ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

 İŞGAL ALTINDA KENT HAKKI: FİLİSTİN ÖRNEĞİ WEBİNARI

İngilizce, Türkçe, Arapça, Fransızca ve İspanyolca dillerinde simultane çeviri olacaktır.

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ TANITIMI 10 HAZİRAN’DA ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Dördüncü UCLG Kültür Zirvesi, 10 Haziran 2021’deki çevrimiçi resmi tanıtımından sonra, 9-11 Eylül 2021 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME MODÜLÜ 3 İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

"Paydaş Diyaloğu, Çatışma Yönetimi ve Müzakere"

TWITTER