Gürpınar Belediyesi’nden UCLG-MEWA’ya ziyaret

Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Zeki Yıldız ve beraberindeki heyet, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nı (UCLG-MEWA) ziyaret etti. Sıcak bir ortamda geçen ziyarette UCLG-MEWA kendi çalışmaları, işleyiş şemaları, bünyelerinde bulunan komisyonların misyon ve sorumlulukları, çalışma esasları hakkında kapsamlı bir sunum yaptı.

Her komisyonda bulunan teknik uzmanların yapmış oldukları sunumda kurum bünyesinde ne gibi çalışmaların yürütüldüğü, ileriye dönük hedefler ve üye belediyelere ilişkin kapsamlı sunumlar yaptıktan sonra, Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Zeki Yıldız da kendi belediye çalışmaları hakkında kapsamlı bir sunum yaptı. Kendilerinin belediyecilik hizmetini icra ederken ciddi sorunlarla karşılaştıklarını, yılların getirdiği ve çözümsüz bırakılan sorunların bir anda çözülemediğini, ancak belediyenin tüm imkan ve olanaklarını kullanarak ilçede bir takım şeyleri değiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Yılların getirdiği birikmiş sorunları bir çırpıda çözmenin kolay olmadığının da altını çizen Yıldız, “Ancak sorunların düzeyi ne olursa olsun çözüm üretme konusunda kararlıyız ve tüm yerleşim yerlerimizin sorunlarını çözeceğiz” dedi.

‘Yerele daha inisiyatif verilmeli’

Yerelde birikmiş sorunlara çözüm üretmeye çalışırken zaman zaman bürokratik engellerle de karşılaştıklarını hatırlatan Yıldız, “maalesef bazen bu bürokratik engeller çalışmalarımızı engeller boyuta da varmaktadır. Örneğin, araç parkımızın genişlemesi ile birlikte yeni bir garaj yapma ihtiyacı doğdu. Biz yereldeki tüm onayları aldık, yazımız bakanlığa gitti, oradan da onay çıktı, ama bir türlü başbakanlıktan onay çıkmıyor. Aradan bunca zaman geçmesine rağmen halen de bekliyoruz. Şunu anlamak mümkün değil, bir ilçenin garaj meselesi neden ta başbakanlığa kadar gidiyor. Yerel onay vermişse, bu yeterli görülmeli” ifadelerini kullandı.

Sebebi ziyaretlerine de değinen Yıldız, “Savaş gören ve savaş görme olasılığı olan tarihi yapıların korunmasına yönelik bir fon var. Bizim bu fondan yararlanabilmemiz için bir proje ortağına ihtiyacımız var. Biz de MEWA ile proje ortağı olmak istiyoruz” dedi. MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, üye belediyelerle birlikte çalışmak, birlikte proje geliştirmek ve uygulamanın kendi hedefleri arasında da bulunduğunu, bu konuda birlikte çalışmanın kendileri için de mutluluk verici olacağını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından toplantı, Gürpınar Belediyesi teknik ekibi ile UCLG MEWA’nın teknik ekibi ile devam etti. Toplantıda, kurumların ortaklaşa yapabilecekleri çalışmalar masaya yatırılarak belli noktalarda hemfikir olundu. Taraflar daha sık bir araya gelme ve ortaklaşma noktasında hemfikir oldu. 

Kaynak:http://www.vansesigazetesi.com/haber-36111-gurpinar_belediyesi%E2%80%99nden_mewa%E2%80%99ya_ziyaret.html

DUYURULAR

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

TWITTER