Gürpınar Belediyesi’nden UCLG-MEWA’ya ziyaret

Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Zeki Yıldız ve beraberindeki heyet, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nı (UCLG-MEWA) ziyaret etti. Sıcak bir ortamda geçen ziyarette UCLG-MEWA kendi çalışmaları, işleyiş şemaları, bünyelerinde bulunan komisyonların misyon ve sorumlulukları, çalışma esasları hakkında kapsamlı bir sunum yaptı.

Her komisyonda bulunan teknik uzmanların yapmış oldukları sunumda kurum bünyesinde ne gibi çalışmaların yürütüldüğü, ileriye dönük hedefler ve üye belediyelere ilişkin kapsamlı sunumlar yaptıktan sonra, Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Zeki Yıldız da kendi belediye çalışmaları hakkında kapsamlı bir sunum yaptı. Kendilerinin belediyecilik hizmetini icra ederken ciddi sorunlarla karşılaştıklarını, yılların getirdiği ve çözümsüz bırakılan sorunların bir anda çözülemediğini, ancak belediyenin tüm imkan ve olanaklarını kullanarak ilçede bir takım şeyleri değiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Yılların getirdiği birikmiş sorunları bir çırpıda çözmenin kolay olmadığının da altını çizen Yıldız, “Ancak sorunların düzeyi ne olursa olsun çözüm üretme konusunda kararlıyız ve tüm yerleşim yerlerimizin sorunlarını çözeceğiz” dedi.

‘Yerele daha inisiyatif verilmeli’

Yerelde birikmiş sorunlara çözüm üretmeye çalışırken zaman zaman bürokratik engellerle de karşılaştıklarını hatırlatan Yıldız, “maalesef bazen bu bürokratik engeller çalışmalarımızı engeller boyuta da varmaktadır. Örneğin, araç parkımızın genişlemesi ile birlikte yeni bir garaj yapma ihtiyacı doğdu. Biz yereldeki tüm onayları aldık, yazımız bakanlığa gitti, oradan da onay çıktı, ama bir türlü başbakanlıktan onay çıkmıyor. Aradan bunca zaman geçmesine rağmen halen de bekliyoruz. Şunu anlamak mümkün değil, bir ilçenin garaj meselesi neden ta başbakanlığa kadar gidiyor. Yerel onay vermişse, bu yeterli görülmeli” ifadelerini kullandı.

Sebebi ziyaretlerine de değinen Yıldız, “Savaş gören ve savaş görme olasılığı olan tarihi yapıların korunmasına yönelik bir fon var. Bizim bu fondan yararlanabilmemiz için bir proje ortağına ihtiyacımız var. Biz de MEWA ile proje ortağı olmak istiyoruz” dedi. MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, üye belediyelerle birlikte çalışmak, birlikte proje geliştirmek ve uygulamanın kendi hedefleri arasında da bulunduğunu, bu konuda birlikte çalışmanın kendileri için de mutluluk verici olacağını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından toplantı, Gürpınar Belediyesi teknik ekibi ile UCLG MEWA’nın teknik ekibi ile devam etti. Toplantıda, kurumların ortaklaşa yapabilecekleri çalışmalar masaya yatırılarak belli noktalarda hemfikir olundu. Taraflar daha sık bir araya gelme ve ortaklaşma noktasında hemfikir oldu. 

Kaynak:http://www.vansesigazetesi.com/haber-36111-gurpinar_belediyesi%E2%80%99nden_mewa%E2%80%99ya_ziyaret.html

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

TWITTER