GAP Bölgesi Eylem Planı Çalıştayı

GAP BKİ Başkan Yardımcısı Adak: "Fiziki büyüklüklerin yanı sıra insani kalkınma bizim en büyük hedeflerimizden biri"
UCLG-MEWA Genel Sekreteri Duman: "Dünya küreselleşirken dar sınırlar içerisine sıkışıp kalmamız vizyonumuzu daraltacaktır"
AA / GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkan Yardımcısı Muhammed Adak, en büyük hedeflerinden birinin, fiziki büyüklüklerin yanı sıra insani kalkınmayı sağlamak olduğunu söyledi.
Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak'daki yerel yönetimlerde görev yapan uzmanların katılımıyla Şanlıurfa'da bir otelde GAP Bölgesi Eylem Planı Çalıştayı düzenlendi.
Adak, burada yaptığı konuşmada, idare olarak bölge illerindeki yerel yönetim personelinin kapasitesini artırmayı planladıklarını bildirdi. Çalıştayın, GAP Eylem Planı kapsamında düzenlendiğini aktaran Adak, GAP uzmanlarının katılımcılarla deneyim ve tecrübelerini paylaşacağını kaydetti.
Bölge illerinde yerel yönetimlerle daha verimli ve etkin bir çalışma yürütmek istediklerini vurgulayan Adak, şöyle devam etti:
"Bölge her türlü kaynağa sahip ve yıllardır birçok fiziki yatırımları alıyor. Fiziki büyüklüklerin yanı sıra insani kalkınma bizim en büyük hedeflerimizden biri. Bu kalkınma sayesinde bölgede daha etkin ve verimli bir çalışma sağlanmış olacak. Bölgedeki yatırımları devletimiz bu aşamadan sonra bölge halkının hizmetine sunmuş durumda. Yatırımların en iyi ve başarılı şekilde devam ettirilmesi için kurumlarda çalışan personelin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Daha iyi sonuçlar için el birliğiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
"Kentsel kalkınma için ilçe belediyeleri güçlendirilmeli"
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, teşkilatının kuruluş amaçları arasında yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin geldiğini söyledi.
Türkiye'de son çıkarılan Yerel Yönetimler Kanunu ile büyükşehir belediyelerinin personel sayısının ve görevlerinin artırıldığını hatırlatan Duman, sayısal artışın daha çok kaliteye yansıtılması gerektiğini belirtti.
Duman, yerel yönetimlerin eğitim ve işbirliği gibi niteliksel faaliyetlere ağırlık vermesinin önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Toplam büyükşehir belediyesi sayımız 30 oldu. Türkiye nüfusunun yüzde 77'sinin büyükşehirlerde yaşaması hasebiyle büyükşehir belediyesi çalışanlarına iyi bir yönetim için çok iş düşmektedir. Büyükşehirler ile ilçe belediyelerin de güçlendirilmesi kentsel kalkınma açısından büyük öneme sahiptir. Bugün yerel yönetimlerimizin halen yapısal eksiklikleri bulunmaktadır. Dünya küreselleşirken dar sınırlar içerisine sıkışıp kalmamız vizyonumuzu daraltacaktır."
Yerel Yönetim Personeli Kapasite Artırımı Projesi ve Eğitim Eylem Planı sunumlarıyla devam eden çalıştay, tartışma ve önerilerin iletilmesinin ardından sona erecek.

 

kaynak: gapteknogap.com

DUYURULAR

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

TWITTER