GAP Bölgesi Eylem Planı Çalıştayı

GAP BKİ Başkan Yardımcısı Adak: "Fiziki büyüklüklerin yanı sıra insani kalkınma bizim en büyük hedeflerimizden biri"
UCLG-MEWA Genel Sekreteri Duman: "Dünya küreselleşirken dar sınırlar içerisine sıkışıp kalmamız vizyonumuzu daraltacaktır"
AA / GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkan Yardımcısı Muhammed Adak, en büyük hedeflerinden birinin, fiziki büyüklüklerin yanı sıra insani kalkınmayı sağlamak olduğunu söyledi.
Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak'daki yerel yönetimlerde görev yapan uzmanların katılımıyla Şanlıurfa'da bir otelde GAP Bölgesi Eylem Planı Çalıştayı düzenlendi.
Adak, burada yaptığı konuşmada, idare olarak bölge illerindeki yerel yönetim personelinin kapasitesini artırmayı planladıklarını bildirdi. Çalıştayın, GAP Eylem Planı kapsamında düzenlendiğini aktaran Adak, GAP uzmanlarının katılımcılarla deneyim ve tecrübelerini paylaşacağını kaydetti.
Bölge illerinde yerel yönetimlerle daha verimli ve etkin bir çalışma yürütmek istediklerini vurgulayan Adak, şöyle devam etti:
"Bölge her türlü kaynağa sahip ve yıllardır birçok fiziki yatırımları alıyor. Fiziki büyüklüklerin yanı sıra insani kalkınma bizim en büyük hedeflerimizden biri. Bu kalkınma sayesinde bölgede daha etkin ve verimli bir çalışma sağlanmış olacak. Bölgedeki yatırımları devletimiz bu aşamadan sonra bölge halkının hizmetine sunmuş durumda. Yatırımların en iyi ve başarılı şekilde devam ettirilmesi için kurumlarda çalışan personelin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Daha iyi sonuçlar için el birliğiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
"Kentsel kalkınma için ilçe belediyeleri güçlendirilmeli"
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, teşkilatının kuruluş amaçları arasında yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin geldiğini söyledi.
Türkiye'de son çıkarılan Yerel Yönetimler Kanunu ile büyükşehir belediyelerinin personel sayısının ve görevlerinin artırıldığını hatırlatan Duman, sayısal artışın daha çok kaliteye yansıtılması gerektiğini belirtti.
Duman, yerel yönetimlerin eğitim ve işbirliği gibi niteliksel faaliyetlere ağırlık vermesinin önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Toplam büyükşehir belediyesi sayımız 30 oldu. Türkiye nüfusunun yüzde 77'sinin büyükşehirlerde yaşaması hasebiyle büyükşehir belediyesi çalışanlarına iyi bir yönetim için çok iş düşmektedir. Büyükşehirler ile ilçe belediyelerin de güçlendirilmesi kentsel kalkınma açısından büyük öneme sahiptir. Bugün yerel yönetimlerimizin halen yapısal eksiklikleri bulunmaktadır. Dünya küreselleşirken dar sınırlar içerisine sıkışıp kalmamız vizyonumuzu daraltacaktır."
Yerel Yönetim Personeli Kapasite Artırımı Projesi ve Eğitim Eylem Planı sunumlarıyla devam eden çalıştay, tartışma ve önerilerin iletilmesinin ardından sona erecek.

 

kaynak: gapteknogap.com

DUYURULAR

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

TWITTER