GAP Bölgesi Eylem Planı Çalıştayı

GAP BKİ Başkan Yardımcısı Adak: "Fiziki büyüklüklerin yanı sıra insani kalkınma bizim en büyük hedeflerimizden biri"
UCLG-MEWA Genel Sekreteri Duman: "Dünya küreselleşirken dar sınırlar içerisine sıkışıp kalmamız vizyonumuzu daraltacaktır"
AA / GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkan Yardımcısı Muhammed Adak, en büyük hedeflerinden birinin, fiziki büyüklüklerin yanı sıra insani kalkınmayı sağlamak olduğunu söyledi.
Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak'daki yerel yönetimlerde görev yapan uzmanların katılımıyla Şanlıurfa'da bir otelde GAP Bölgesi Eylem Planı Çalıştayı düzenlendi.
Adak, burada yaptığı konuşmada, idare olarak bölge illerindeki yerel yönetim personelinin kapasitesini artırmayı planladıklarını bildirdi. Çalıştayın, GAP Eylem Planı kapsamında düzenlendiğini aktaran Adak, GAP uzmanlarının katılımcılarla deneyim ve tecrübelerini paylaşacağını kaydetti.
Bölge illerinde yerel yönetimlerle daha verimli ve etkin bir çalışma yürütmek istediklerini vurgulayan Adak, şöyle devam etti:
"Bölge her türlü kaynağa sahip ve yıllardır birçok fiziki yatırımları alıyor. Fiziki büyüklüklerin yanı sıra insani kalkınma bizim en büyük hedeflerimizden biri. Bu kalkınma sayesinde bölgede daha etkin ve verimli bir çalışma sağlanmış olacak. Bölgedeki yatırımları devletimiz bu aşamadan sonra bölge halkının hizmetine sunmuş durumda. Yatırımların en iyi ve başarılı şekilde devam ettirilmesi için kurumlarda çalışan personelin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Daha iyi sonuçlar için el birliğiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
"Kentsel kalkınma için ilçe belediyeleri güçlendirilmeli"
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, teşkilatının kuruluş amaçları arasında yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin geldiğini söyledi.
Türkiye'de son çıkarılan Yerel Yönetimler Kanunu ile büyükşehir belediyelerinin personel sayısının ve görevlerinin artırıldığını hatırlatan Duman, sayısal artışın daha çok kaliteye yansıtılması gerektiğini belirtti.
Duman, yerel yönetimlerin eğitim ve işbirliği gibi niteliksel faaliyetlere ağırlık vermesinin önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Toplam büyükşehir belediyesi sayımız 30 oldu. Türkiye nüfusunun yüzde 77'sinin büyükşehirlerde yaşaması hasebiyle büyükşehir belediyesi çalışanlarına iyi bir yönetim için çok iş düşmektedir. Büyükşehirler ile ilçe belediyelerin de güçlendirilmesi kentsel kalkınma açısından büyük öneme sahiptir. Bugün yerel yönetimlerimizin halen yapısal eksiklikleri bulunmaktadır. Dünya küreselleşirken dar sınırlar içerisine sıkışıp kalmamız vizyonumuzu daraltacaktır."
Yerel Yönetim Personeli Kapasite Artırımı Projesi ve Eğitim Eylem Planı sunumlarıyla devam eden çalıştay, tartışma ve önerilerin iletilmesinin ardından sona erecek.

 

kaynak: gapteknogap.com

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY TOPLANTILARINA EV SAHİPLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA üyelik yükümlülüklerini yerine getirmiş olan yerel yönetimlerimiz, ev sahipliği yapmaya yönelik yazılı taleplerini en geç 30 Temmuz 2021, Cuma gününe kadar sekretaryamıza iletmeleri gerekmektedir.

 HUKUKÇU İŞ İLANI

UCLG-MEWA İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere "Hukukçu" alınacaktır.

 HIRING PROJECT ASSISTANT

We are looking for colleagues to be employed as a Project Assistant as part of the Organization's Committees and Projects Department

 MODÜL 4: ETKİ ODAKLI PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ

Kavşak Ağı’nın dördüncü e-öğrenme modülü “Etki Odaklı Proje Döngüsü Yönetimi” yayınlandı.

 4. AKILLI TAHRAN KONGRESİ

Sizleri 5-6 Temmuz 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek olan 4. Akıllı Tahran Kongresi hakkında bilgilendirmek isteriz.

 UCLG-MEWA NEWSLETTER -30

Dolu dolu bir çevre sayısı olan 30. sayımızı siz değerli okuyucularımızın beğenisine sunar, keyifli okumalar dileriz!

 HLPF 2021: SON HABERLER ve ÖNEMLİ BİLGİLER

2021 Üst Düzey Siyasi Forumu himayesinde gerçekleştirilecek olan Yerel Yönetimler Ana Grup Yan Etkinliği (1) ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Günü ve Forumu (2) ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

 İŞGAL ALTINDA KENT HAKKI: FİLİSTİN ÖRNEĞİ WEBİNARI

İngilizce, Türkçe, Arapça, Fransızca ve İspanyolca dillerinde simultane çeviri olacaktır.

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ TANITIMI 10 HAZİRAN’DA ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Dördüncü UCLG Kültür Zirvesi, 10 Haziran 2021’deki çevrimiçi resmi tanıtımından sonra, 9-11 Eylül 2021 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME MODÜLÜ 3 İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

"Paydaş Diyaloğu, Çatışma Yönetimi ve Müzakere"

TWITTER