GEÇİCİ KORUMA ÇALIŞTAYI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği ve Türk Hükümeti'nin mali desteği ile uygulanan Suriye Mülteci Krizinin Etkilerini Hafifletmek için Türkiye’deki Ulusal Kurumların Desteklenmesi Projesi kapsamında 21-23 Ağustos 2019 tarihlerinde ‘Geçici Koruma Çalıştayı’ düzenlendi. UNHCR Türkiye ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından  organize edilen Çalıştaya, göç alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra birçok araştırma merkezinden temsilci katıldı.

Çalıştayın ilk günü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü temsilcisi  Selami Yazıcı ve UNHCR temsilcisi  Neşe Kılınçoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Yapılan konuşmalarda; Türkiye’deki mültecilerin mevcut durumu, uluslararası korumaya dair yenilikler, geçici koruma ve sığınma süreçleri hakkında katılımcılar bilgilendirildi. Çalıştay, STK’lar tarafından bahse konu alanlarda yapılan  faaliyetlerin aktarılması ile devam etti. 13 kuruluş tarafından, geçici korumaya dair yürütülen faaliyetlerin sunumu yapıldı. Programa katılan UCLG-MEWA  temsilcisi Osman Çorumlu ise Teşkilatın 6 komitesinden biri olan Sosyal İçerme Komitesi kapsamında göç alanında yürütülen çalışmalara dair bir sunum gerçekleştirdi.

Çalıştayın ikinci ve üçüncü günü, farklı üniversiteler ve araştırma merkezleri tarafından göç konusunda yürütülen çalışmaların paylaşılması ile devam etti.  Ayrıca Çalıştay kapsamında, “Sosyal Koruma ve Yardımların Koordinasyonu”, “Kendi Kendine Yeterlilik ve Geçim Kaynaklarına Erişim” ve “Sivil Toplum Kuruluşları ile İşbirliği Alanları ve Sosyal Uyum Çalışmaları” temalı üç panel gerçekleştirildi. Panelistler, çalışmalarını anlatıp konuya dair tartışma yürüttü. Katılımcılar arasında yapılan interaktif paylaşımlar, etkili bir karşılıklı öğrenme ortamının tesis edilmesine katkı sağladı. Üç gün süren program geçici korumaya dair gelecekte yapılması planlanan faaliyetlerin tartışılmasıyla sona erdi. 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 LÜBNAN DAYANIŞMA MESAJI

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yanı sıra büyük maddi hasara neden olan şiddetli patlama haberinden duydukları derin üzüntülerini ifade etmektedirler.

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

TWITTER