GEÇİCİ KORUMA ÇALIŞTAYI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği ve Türk Hükümeti'nin mali desteği ile uygulanan Suriye Mülteci Krizinin Etkilerini Hafifletmek için Türkiye’deki Ulusal Kurumların Desteklenmesi Projesi kapsamında 21-23 Ağustos 2019 tarihlerinde ‘Geçici Koruma Çalıştayı’ düzenlendi. UNHCR Türkiye ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından  organize edilen Çalıştaya, göç alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra birçok araştırma merkezinden temsilci katıldı.

Çalıştayın ilk günü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü temsilcisi  Selami Yazıcı ve UNHCR temsilcisi  Neşe Kılınçoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Yapılan konuşmalarda; Türkiye’deki mültecilerin mevcut durumu, uluslararası korumaya dair yenilikler, geçici koruma ve sığınma süreçleri hakkında katılımcılar bilgilendirildi. Çalıştay, STK’lar tarafından bahse konu alanlarda yapılan  faaliyetlerin aktarılması ile devam etti. 13 kuruluş tarafından, geçici korumaya dair yürütülen faaliyetlerin sunumu yapıldı. Programa katılan UCLG-MEWA  temsilcisi Osman Çorumlu ise Teşkilatın 6 komitesinden biri olan Sosyal İçerme Komitesi kapsamında göç alanında yürütülen çalışmalara dair bir sunum gerçekleştirdi.

Çalıştayın ikinci ve üçüncü günü, farklı üniversiteler ve araştırma merkezleri tarafından göç konusunda yürütülen çalışmaların paylaşılması ile devam etti.  Ayrıca Çalıştay kapsamında, “Sosyal Koruma ve Yardımların Koordinasyonu”, “Kendi Kendine Yeterlilik ve Geçim Kaynaklarına Erişim” ve “Sivil Toplum Kuruluşları ile İşbirliği Alanları ve Sosyal Uyum Çalışmaları” temalı üç panel gerçekleştirildi. Panelistler, çalışmalarını anlatıp konuya dair tartışma yürüttü. Katılımcılar arasında yapılan interaktif paylaşımlar, etkili bir karşılıklı öğrenme ortamının tesis edilmesine katkı sağladı. Üç gün süren program geçici korumaya dair gelecekte yapılması planlanan faaliyetlerin tartışılmasıyla sona erdi. 

DUYURULAR

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 29-30 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

TWITTER