“KRİZ BAĞLAMINDA GÖÇ VE YERİNDEN EDİLME” KARŞILIKLI ÖĞRENME PROGRAMI

“Kriz Bağlamında Göç ve Yerinden Edilme: Yerel ve Bölgesel Yönetimler Hayat Kurtarmak ve Korumak için Ne Yapıyor?” başlıklı karşılıklı öğrenme programı 11-13 Nisan tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirildi.


 ENTEGRE SU KAYNAKLARI YÖNETİMİ EĞİTİMİ AMMAN'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi (GCoM), UCLG ve Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) tarafından yürütülen Küresel-Bölgesel Koordinasyon Projesi çerçevesinde UCLG-MEWA tarafından organize edilen ve Amman Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı Entegre Su Kaynakları Yönetimi Eğitimi, 30-31 Mart tarihlerinde düzenlendi.


 EKO-İKLİM ZİRVESİ 30-31 MART’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ankara Ticaret Odası öncülüğünde ATO Congressium’da düzenlenen EKO-İKLİM Zirvesi/Fuarı, 30-31 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Özel sektör, kamu ve yerel yönetimlerden çok sayıda paydaşın bulunduğu zirvede eş zamanlı birçok oturumla iklim krizi ve krizin çeşitli sektörlere etkileri tartışıldı.


 ÇOCUKLAR İÇİN 'GREEN REFUGEES' EĞİTİMİ İSTANBUL'DA DÜZENLENDİ

Suriyeli mülteci çocuklar ve Türk çocuklar için iklim farkındalığı oluşturmayı amaçlayan interaktif eğitim, İstanbul’un Sultanbeyli ilçesindeki bir ortaokulda gerçekleştirildi.


 UCLG-MEWA ARAP SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA FORUMU’NA KATILDI

ESCWA (Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu) tarafından düzenlenen Arap Sürdürülebilir Kalkınma Forumu (AFSD), 15-17 Mart tarihleri arasında Beyrut’ta gerçekleştirildi.


 BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİ 2050 VİZYONU ÇALIŞTAYLARI DEVAM EDİYOR

Büyükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “2050 Büyükçekmece Vizyonu” kapsamında düzenlenen Çevre ve Göç Çalıştayları 18 Mart 2022’de gerçekleştirildi.


 SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTLER ZİRVESİ KADIKÖY BELEDİYESİ VE ICLEI EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENDİ

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Uluslararası Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) Genel Sekreteri Gino Van Begin ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısı ile düzenlenen Sürdürülebilir Kentler Zirvesi, 18 Mart 2022’de Kozyatağı Kültür Merkezi’nde hibrit olarak gerçekleştirildi.


 MOĞOLİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU’NDAN UCLG-MEWA’YA ZİYARET

Moğolistan İstanbul Başkonsolosu Khishigsuren Sharav, Moğolistan eski İçişleri Bakanı ve milletvekili, şimdiki Moğolistan Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Batbold Sundui, ve Moğolistan-Türkiye İş Konseyi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ganbayar G. Harnuud 22 Mart’ta UCLG-MEWA’yı ziyaret etti.


 FİLİSTİNLİ BAKANDAN UCLG-MEWA’YA ZİYARET

Filistin Yerel Yönetimler Bakanı Majdi Al Saleh, 18 Mart tarihinde İstanbul’da bulunan UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’ne çalışma ziyareti gerçekleştirdi.


 UCLG DÜNYA TEŞKİLATI İSTİŞARE TOPLANTISI 21-25 ŞUBAT’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

UCLG Dünya Teşkilatının 2017 yılından bu yana yönetim organları, bölge teşkilatları ve ilgili paydaşları ile bir araya gelerek yaptığı istişare toplantısı, bu sene 21-25 Şubat tarihleri arasında hibrit olarak Barselona’da gerçekleştirildi.


 SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VE İKLİM EYLEM PLANI EĞİTİMİ 16 ŞUBAT'TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) eğitimi, UCLG-MEWA ve EU4 Energy Transition tarafından 16 Şubat'ta Kocaeli'de gerçekleştirildi.


 İKLİM ŞURASI 21-25 ŞUBAT TARİHLERİ ARASINDA KONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 21-25 Şubat 2022 tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilen İklim Şurası’nın Yerel Yönetimler Komisyonu; bakanlık, yerel yönetim, STK, üniversite temsilcileri ve UCLG-MEWA’nın da katılımıyla tamamlandı.


 2022 UCLG-MEWA İSTİŞARESİ'NİN ARDINDAN

UCLG-MEWA İstişare Toplantısı, “Bölgesel Sinerjiyi Yeniden Canlandırmak” mottosuyla 15-16 Şubat 2022 tarihlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kocaeli’de gerçekleştirildi.


 FATİH VLR DANIŞMA KURULU İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Fatih Belediyesi tarafından hazırlanacak Gönüllü Yerel Değerlendirme (VLR) için Danışma Kurulu toplantısı 1 Şubat'ta İstanbul Fatih Belediyesi Kütüphanesinde gerçekleştirildi.


 UCLG-MEWA’DAN ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ İÇİN AB PROJE OFİSİ'NE ZİYARET

UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz ve Uluslararası Kuruluşlarla İlişkiler Koordinatörü Bükre Türksoy, 14 Ocak 2022 tarihinde Enerji Dönüşümü için AB proje ofisini ziyaret ederek Batı Balkanlar ve Türkiye’de Belediye Başkanları Sözleşmesi Proje Lideri Daiva Matonienė ile bir görüşme gerçekleştirdiler.


 İKLİM ŞURASI YEREL YÖNETİMLER KOMİSYONU TOPLANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından oluşturulan İklim Şurası Yerel Yönetim Komisyonu, Ocak ayında üç toplantı gerçekleştirdi. Online olarak gerçekleştirilen toplantıların ilki 7 Ocak, ikincisi 12 Ocak, üçüncüsü ise 26 Ocak 2022 tarihlerinde yapıldı.


 KENTLER İÇİN ERİŞİLEBİLİR TURİZM REHBERİ ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

21-22 Ekim 2021’de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleşen MEWA Erişilebilir Turizm Çalıştayı’nın çıktısı olarak Kentler için Erişilebilir Turizm Rehberi yayınlanacak.


 BLOOMBERG KÜRESEL BELEDİYE BAŞKANLARI YARIŞMASI'NDA 2021'İN KAZANANLARI BELLİ OLDU

Amman Belediyesi “Amman Dinliyor” projesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise “Askıda Fatura” projesiyle 2021 yılı Bloomberg Küresel Belediye Başkanları Yarışması’nı kazanan 15 belediyeden ikisi oldular.


 SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARI YEREL İZLEME EĞİTİMİ

Yakın zaman önce tamamlanan İzmir ve Sultanbeyli VLR raporlarının ve son olarak Karatay’ın ardından İstanbul’un Fatih ilçesi de 2022 yılı raporlama sürecine hazırlanıyor.


 UCLG DÜNYA KONSEYİ 16-18 KASIM 2021’DE BARSELONA’DA TOPLANDI

UCLG Dünya Konseyi, 16-18 Aralık 2021 tarihleri arasında, İspanya’nın Barselona kentinde, UCLG’nin stratejik bir ortağı olan Dünya Akıllı Şehirler Fuar ve Kongresi bağlamında “Akıllı Şehirler ve Bölgeler, Ortak Gündemin Ayakları” ana teması altında gerçekleşti.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN BEŞİNCİ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin beşinci modülü olan “Kurumsal Sosyal Sorumluluk", Aktif Yaşam Derneği Proje Yöneticisi Metehan Cengiz anlatımıyla yayında!

 UCLG ÖDÜLLERİ BAŞVURU ÇAĞRISI

UCLG Kültür 21 Uluslararası Ödülleri ve UCLG Barış Ödülleri başvuruları açıldı. Son başvuru tarihleri 22 Nisan ve 31 Mart 2022.

 AMF 6. GENEL KURULU VE 8. YÖNETİM KURULU 9-10 MART'TA DUŞANBE'DE

AMF 6. Genel Kurulu ve 8. Yönetim Kurulu toplantıları hibrit formatta, 9-10 Mart 2022 tarihlerinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecektir.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN ÜÇÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

KAVŞAK Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin üçüncü modülü olan “Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım için Temiz Yakıtlı Otobüs Teknolojileri" Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Eğitim Direktörü Muhammed Emre Kıran'ın anlatımıyla yayında!

 TÜRKÇE-İNGİLİZCE KÜLTÜREL MİRAS SÖZLÜĞÜ

A. Ege Yıldırım ve B. Nilgün Öz tarafından kaleme alınan Türkçe-İngilizce Kültürel Miras Sözlüğü, Türkiye'de kültürel miras alanında boşluğu hissedilen, kapsamlı ve pratik bir rehber işlevi görmesi amacıyla kaleme alınmıştır.

 KARATAY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ YEREL DEĞERLENDİRMESİNİ TAMAMLADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Sultanbeyli Belediyesi'nden sonra Karatay Belediyesi de Gönüllü Yerel Değerlendirmesini tamamladı.

TWITTER