UCLG-MEWA’nın Diplomatik Misyonlar’a Gerçekleştirdiği Ziyaretler

Genel Sekreter Mehmet Duman başkanlığındaki UCLG-MEWA heyeti, Ocak ve Şubat 2017’de bölge ülkeleri ile Hollanda ve Almanya diplomatik misyonlarına ziyaretlerde bulunmuştur.


 BM Genel Sekreteri António Guterres'den Mektup

Eski Portekiz Başbakanı António Guterres, BM Genel Kurulu tarafından, BM Genel Sekreteri olarak atanmıştır. UCLG-MEWA’nın tebrik mektubuna karşılık Guterres tarafından yazılan cevabı ekte bulabilirsiniz.


 TURİZMDE GLOBAL ETİK İLKELER

Sağlam ve sürdürülebilir bir turizm için temel çerçeve olarak ortaya konulan Turizmde Global Etik İlkeleri (GCET), turizmin gelişimi üzerine kilit rol oynayan etkenleri yönlendirmek üzere tasarlanmış kapsamlı ilkeler dizisidir.


 UCLG-MEWA’DAN PAKİSTAN BAŞKONSOLOSU’NA ZİYARET

3 Şubat 2017 tarihinde UCLG-MEWA heyeti Pakistan İstanbul Başkonsolosu Dr. Yousaf Junaid’i ziyaret etti.


 Act*Human İnsanİ Gelİşme Zİrvesİ

İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) tarafından düzenlenen Act*Human İnsani Gelişme Zirvesi 25 Ocak 2017 tarihinde İstanbul Swissotel’de gerçekleşti. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın da katıldığı zirve kapsamında kamu, özel sektör ve sivil toplumun farklı alanlarından 600’e yakın kişi bir araya geldi.


 UCLG-MEWA, FAS VE FİLDİŞİLİ BELEDİYELERDEN LÜLEBURGAZ BELEDİYESİNE ZİYARET

UCLG-MEWA heyeti, Fas Chefchaouen Belediye Başkanı Mohamed SEFIANI, Fildişi Sahilli Odienne Belediye Başkanı Diane Nasseneba TOURE ile birlikte Lüleburgaz Belediyesi'ni ziyaret etti.


 UCLG-MEWA'NIN YENİ ÜYELERİNDEN GEBZE BELEDİYESİNE ZİYARET

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, Fas Chefchaouen Belediye Başkanı Mohamed SEFIANI, Fildişi Sahilli Odienne Belediye Başkanı Diane Nasseneba TOURE ve UCLG-MEWA Çalışanları Gebze belediyesini ziyaret etti.


 Lübnanlı Belediye Başkanlarından Reina anması

Maltepe Belediyesi ile kardeşlik anlaşması imzalamak için İstanbul’a gelen UCLG-MEWA Eş-başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Muhammed Saadieh'nin de aralarında bulunduğu Lübnanlı belediye başkanları, Ortaköy Reina’daki terör saldırısında hayatı kaybedenleri andı.


 Küresel Belediye Başkanları Sözleşmesi Hakkındaki Güncel Gelişmeler

Resmi olarak Ocak 2017’de yürürlüğe girecek olan Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi, şehirlerin ve yerel yönetimlerin düşük karbon ekonomisine geçişlerini değerlendirmeyi hedefleyen dünya üzerindeki iki temel girişim olan Belediye Başkanları İklim Sözleşmesi ve AB Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni tek bir çatı altında toplamaktadır.


 Lübnanlı Belediyeler ile Maltepe Belediyesi Arasında Kardeşlik Anlaşması

Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş-Başkanı Muhammed Saadieh’nin de aralarında bulunduğu; Mrah Sreij Belediye Başkanı Abdulfattah Allam, Bakhoun Belediye Başkanı Ziad Jamal ve Bikaasefrine Belediye Başkanı Ali Sabra’dan oluşan Lübnanlı belediye başkanları heyeti 24 Ocak 2017 tarihinde Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile görüştü.


 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİ TOPLANTISI

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, 10 Ocak 2017 tarihinde UCLG-MEWA Genel Merkezi'nde gerçekleşmiştir. Toplantı raporu için tıklayın.


 8. TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BULUŞMASI

8. Türkiye Kent Konseyleri Buluşması Gaziantep’te gerçekleşti. Etkinlikte; Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanlığı devir teslim töreni yapılırken aynı zamanda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin Yerelleştirilmesi konusu da ele alındı.


 ATIK YÖNETIMINDE KOMPOSTLAŞTIRMA YÖNTEMI YAYGINLAŞIYOR!

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi için Şehirler ve Bölgeler Birliği (ACR+) ortaklığında düzenlenen Uluslararası Kompost Konferansı 12 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşti.


 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİ İKİNCİ TOPLANTISI

CLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, 10 Ocak 2017 tarihinde UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştirildi.


 SARIYER BELEDİYESİ ZİYARETİ

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve beraberindeki heyet, 5 Ocak 2017 tarihinde, UCLG-MEWA’ya yeni üye olan Sarıyer Belediyesi’ni ziyaret etti.


 UCLG-MEWA AFGANİSTAN'A AÇILIYOR

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Afganistan İstanbul Başkonsolosu Saleema Quraishi’yi makamında ziyaret etti.


 UCLG-MEWA’da “YEREL YÖNETİM KURULUŞLARI 2017 KOORDİNASYON TOPLANTISI”

UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde 20 Aralık 2016 tarihinde “Yerel Yönetim Kuruluşları 2017 Koordinasyon Toplantısı” gerçekleştirildi.


 UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE KOMİTESİ 3. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi 3. Toplantısı İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı (TRANSIST 2016) kapsamında, Komite Başkanı İETT İşbirliğinde 2 Aralık 2016’da İstanbul’da gerçekleştirildi.


 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü #HaksızDeğİlsİn

Dünya İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık tarihi, 1948'den bu yana Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.


 ŞİŞLİ BELEDİYESİ’NDEN MÜLTECİ DANIŞMA VE DESTEK MERKEZİ

10 bin Suriyeli’nin yaşadığı Şişli’de, “Şişli Belediyesi Mülteci Danışma ve Destek Merkezi” 30 Ekim 2016 tarihinde açıldı

DUYURULAR

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

 UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU: GÜNDEM & SEYAHAT BİLGİLENDİRMESİ

23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenecek 2018 UCLG Yönetim Kurulu toplantılarına ilişkin olarak, Yönetim Kurulu Genel Oturumu’na dair taslak gündemi ve Strazburg seyahatiniz ile ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

TWITTER