İŞBİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN KÜLTÜR VE YARATICILIK PROJESİ ULUSLARARASI ÇALIŞTAYI

UCLG-MEWA, Avrupa Birliği hibe fonları ile uygulanan; Kütahya Belediyesi ve Macaristan Pécs Belediyesi Şehir Eşleştirme Programı Projesi kapsamında düzenlenen uluslararası çalıştaya katıldı.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki Şehir Eşleştirme Hibe Programı ile desteklenen “İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Kültür ve Yaratıcılık Projesi” kapsamında ortak vizyon ve hedef belirleme amacıyla Kütahya’dan ve Kütahya’nın 1975 yılından beri kardeş şehri olan Macaristan’ın Pécs şehrinden aktörler bir araya geldi.  Programda Kütahya; belediye, üniversite, sivil toplum kuruluşu ve odalardan temsilcilerin yer aldığı bir ekip tarafından temsil edilirken, Pécs şehri; Pécs Belediyesi, üniversite, sanatçı odası, ticaret odası, yaratıcı endüstriyel küme, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve kar amacı gütmeyen şirket temsilcilerinden oluşan bir ekip ile yerini aldı.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın açılış konuşmasıyla başlayan Çalıştay’da, UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz tarafından UCLG Dünya Teşkilatı ve UCLG-MEWA’nın yapısı, işleyişi ve kültür konusuna yaklaşımı konusunda katılımcılar bilgilendirildi. Ayrıca, UCLG Kültür Komitesi Koordinatörü Jordi Pascual telekonferans bağlantısı ile etkinliğe katılarak, küresel gündemlerde yer alan kültür politikalarının yerelleştirilmesi, Kültür için Gündem 21ve bu konudaki uygulamalar ile “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde Kültür: Yerel Faaliyetler için Rehber” konularında bir sunum gerçekleştirdi.

İşbirliğinin Güçlendirilmesi İçin Kültür ve Yaratıcılık Projesi’nin anahtar kelimesi olan ‘katılımcılık’ kavramından hareketle katılımcılar 4 ayrı gruba ayrılarak, ortak hedef ve vizyon belirlemek için kendi uzmanlık alanlarında strateji geliştirme oturumlarında bir araya geldi. Tarihi yerleri canlandırmak ve yeni bir kültürel altyapı kurmak, kümelenme, mal ve hizmetlerin dolaşımı, şehirlerin marka değerini artırma, üniversiteler ve odalar arasında işbirliğinin güçlendirilmesi, sanatçı ve/veya sanatçı organizasyonları işbirliği ile sivil toplumun karar verme süreçlerine katılımın artırılması konularında ortak hedef ve vizyon geliştirme konularında gerçekleştirilen çalıştaylar ile program tamamlandı.

 

Perşembe ve Cuma günleri tüm katılımcılarla birlikte düzenlenen ve UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz’ın  moderatörlüğünde düzenlenen Yuvarlak Masa Toplantıları ile uzun soluklu işbirliklerinin gerçekleştirilmesine yönelik proje fikirleri tartışıldı.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 LÜBNAN DAYANIŞMA MESAJI

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yanı sıra büyük maddi hasara neden olan şiddetli patlama haberinden duydukları derin üzüntülerini ifade etmektedirler.

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

TWITTER