İGE-İ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ PROJE DANIŞMA KURULU TOPLANTISI

 

UCLG-MEWA ve İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından başlatılan bir çalışma ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, farklı bir boyuta taşınıyor. Yerel düzeyde insani gelişmenin ölçülmesini ve izlenmesini amaçlayan İnsani Gelişme Endeksi- İlçeler (İGE-İ) ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH) hangi alanlarda ve nasıl eşleşebileceğine yönelik yapılacak çalışma ve sonrasında MEWA Bölgesi’ndeki yaygınlaştırma çalışmaları ile İGE-İ’nin uluslararası gündemde yer alması bekleniyor.

İNGEV tarafından 2016 yılında ilk aşaması başlatılan İGE-İ, Türkiye’de büyükşehir sınırları içindeki en yüksek nüfusa sahip 150 ilçeyi kapsıyordu. 2017 yılında yapılan çalışma ile 3 büyük ildeki tüm ilçeler de çalışmaya dahil edilerek, kapsanan ilçe sayısı 186’ya çıkarıldı. Yönetişim, sosyal içerme, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre ve ulaşım endeksleri altında 56 değişken ile ele alınan çalışma, bu kez SKH’lerin alt hedefleri ile eşleşiyor.

Projenin ilk aşaması, 19 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen Danışma Kurulu Toplantısı ile başladı. Marmara Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya; Türkiye’deki merkezi yönetim, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve akademi dünyasından temsilciler katıldı. Toplantının açılışı; UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, İNGEV Başkanı Vural Çakır ve ev sahibi olarak Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri M. Cemil Arslan’ın konuşmaları ile başladı. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şeker tarafından İGE-İ’nin araştırma kapsamı ve yönteminin Danışma Kurulu Üyeleri ile paylaşılmasının ardından interaktif bölüme geçildi. “İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler”, “İnsani Gelişme Endeksi-Büyükşehirler” ve “İnsani Gelişme Endeksi & BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri İlişkisi” başlıkları altında yapılan grup çalışmaları ile Danışma Kurulu Üyeleri, projenin metodolojisi üzerine spesifik değerlendirmelerde bulundu.

Projenin bir sonraki aşaması, İGE-İ ve SKH’ler arasındaki ilişkinin analiz raporunun oluşturulması ile devam edecek.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY TOPLANTILARINA EV SAHİPLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA üyelik yükümlülüklerini yerine getirmiş olan yerel yönetimlerimiz, ev sahipliği yapmaya yönelik yazılı taleplerini en geç 30 Temmuz 2021, Cuma gününe kadar sekretaryamıza iletmeleri gerekmektedir.

 HUKUKÇU İŞ İLANI

UCLG-MEWA İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere "Hukukçu" alınacaktır.

 HIRING PROJECT ASSISTANT

We are looking for colleagues to be employed as a Project Assistant as part of the Organization's Committees and Projects Department

 MODÜL 4: ETKİ ODAKLI PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ

Kavşak Ağı’nın dördüncü e-öğrenme modülü “Etki Odaklı Proje Döngüsü Yönetimi” yayınlandı.

 4. AKILLI TAHRAN KONGRESİ

Sizleri 5-6 Temmuz 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek olan 4. Akıllı Tahran Kongresi hakkında bilgilendirmek isteriz.

 UCLG-MEWA NEWSLETTER -30

Dolu dolu bir çevre sayısı olan 30. sayımızı siz değerli okuyucularımızın beğenisine sunar, keyifli okumalar dileriz!

 HLPF 2021: SON HABERLER ve ÖNEMLİ BİLGİLER

2021 Üst Düzey Siyasi Forumu himayesinde gerçekleştirilecek olan Yerel Yönetimler Ana Grup Yan Etkinliği (1) ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Günü ve Forumu (2) ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

 İŞGAL ALTINDA KENT HAKKI: FİLİSTİN ÖRNEĞİ WEBİNARI

İngilizce, Türkçe, Arapça, Fransızca ve İspanyolca dillerinde simultane çeviri olacaktır.

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ TANITIMI 10 HAZİRAN’DA ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Dördüncü UCLG Kültür Zirvesi, 10 Haziran 2021’deki çevrimiçi resmi tanıtımından sonra, 9-11 Eylül 2021 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME MODÜLÜ 3 İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

"Paydaş Diyaloğu, Çatışma Yönetimi ve Müzakere"

TWITTER