İGE-İ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ PROJE DANIŞMA KURULU TOPLANTISI

 

UCLG-MEWA ve İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından başlatılan bir çalışma ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, farklı bir boyuta taşınıyor. Yerel düzeyde insani gelişmenin ölçülmesini ve izlenmesini amaçlayan İnsani Gelişme Endeksi- İlçeler (İGE-İ) ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH) hangi alanlarda ve nasıl eşleşebileceğine yönelik yapılacak çalışma ve sonrasında MEWA Bölgesi’ndeki yaygınlaştırma çalışmaları ile İGE-İ’nin uluslararası gündemde yer alması bekleniyor.

İNGEV tarafından 2016 yılında ilk aşaması başlatılan İGE-İ, Türkiye’de büyükşehir sınırları içindeki en yüksek nüfusa sahip 150 ilçeyi kapsıyordu. 2017 yılında yapılan çalışma ile 3 büyük ildeki tüm ilçeler de çalışmaya dahil edilerek, kapsanan ilçe sayısı 186’ya çıkarıldı. Yönetişim, sosyal içerme, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre ve ulaşım endeksleri altında 56 değişken ile ele alınan çalışma, bu kez SKH’lerin alt hedefleri ile eşleşiyor.

Projenin ilk aşaması, 19 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen Danışma Kurulu Toplantısı ile başladı. Marmara Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya; Türkiye’deki merkezi yönetim, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve akademi dünyasından temsilciler katıldı. Toplantının açılışı; UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, İNGEV Başkanı Vural Çakır ve ev sahibi olarak Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri M. Cemil Arslan’ın konuşmaları ile başladı. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şeker tarafından İGE-İ’nin araştırma kapsamı ve yönteminin Danışma Kurulu Üyeleri ile paylaşılmasının ardından interaktif bölüme geçildi. “İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler”, “İnsani Gelişme Endeksi-Büyükşehirler” ve “İnsani Gelişme Endeksi & BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri İlişkisi” başlıkları altında yapılan grup çalışmaları ile Danışma Kurulu Üyeleri, projenin metodolojisi üzerine spesifik değerlendirmelerde bulundu.

Projenin bir sonraki aşaması, İGE-İ ve SKH’ler arasındaki ilişkinin analiz raporunun oluşturulması ile devam edecek.

DUYURULAR

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

TWITTER