İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun UCLG-MEWA’ya Ziyareti

İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Kourosh Moghtaderi, 26 Nisan 2019 tarihinde UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’ni ziyaret etti. UCLG-MEWA Genel Sekreteri ile bir araya gelen Kültür Ataşesi Moghtaderi’ye ilk olarak kurum tarihçesi ve işleyişi hakkında bilgi verildi.

Toplantıda UCLG-MEWA ve bölge ülkelerinden İran’daki yerel yönetimlerin kültür konusundaki ilişkileri de masaya yatırıldı. Bu kapsamda UCLG-MEWA, Tahran Belediyesi ve Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) işbirliğinde 2015 yılında  “Renkler Ortak Kültürümüz Olsun” temasıyla düzenlenen UCLG-MEWA Kültür Komitesi II. Toplantısı da görüşülen konular arasında yerini aldı. Bu tür toplantıların; bölgedeki farklılıkların birer zenginlik olduğunu vurgulamak ve bu bağlamda kültürün birleştirici bir etkisi olduğuna dikkat çekmek için önemli bir fırsat sunduğu değerlendirmesinde bulunuldu. Bunun yanı sıra, İran’da bulunan yerel yönetimlerin küresel gündemleri daha yakından takip etmeleri için katılabilecekleri platformlar, UCLG-MEWA’nın faaliyet takvimi üzerinden Kültür Ataşesi Moghtaderi ile görüşüldü.

Yapılan görüşmede öne çıkan konulardan biri de İran’ın ve İran’daki yerel yönetimlerin kültür konusundaki projeleri oldu. Yakın gelecekte İranlı kadın sanatçılar ile birlikte kültürel bir faaliyet gerçekleştireceklerini belirten Kültür Ataşesi Moghtaderi, yapılacak çalışmalarda UCLG-MEWA ile kurulacak ortaklığın önemine dikkat çekti. İstanbul ve Tahran’da hem İranlı hem de Türk kadın sanatçılarla yapılacak projenin sürdürülebilir kültür anlayışına sağlayacağı katkı da yapılan görüşmenin öne çıkan başlıklarından biriydi. Kendi yetenekleriyle, kendi işlerini üreten ve kültürün taşıyıcılığını yapan sanatçılara değer verdiklerini vurgulayan Kültür Ataşesi Kourosh Moghtaderi, UCLG-MEWA ile de benzer projelerde yer almak istediklerini belirtti.

Yapılan görüşme, UCLG-MEWA Kültür Komitesi işbirliği ile sürdürülebilir kültür üzerine bir program düzenlenmesi ve kurumlar arası yakın işbirliğinin devam ettirilmesi konusunda sağlanan fikir birliği ile sonlandırıldı. 

 

DUYURULAR

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

TWITTER