İSTANBUL SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM KONGRESİ

İstanbul Sürdürülebilir Ulaşım Kongresi 17-18 Aralık 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. İstanbul ulaşımı için önemli olan konulara dair 10 farklı panel; sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Karayolu Toplu Taşıma Sistemleri’nden Deniz Yolları’na, Bisiklet ve Trafik Güvenliği’nden Akıllı Şehirlerde Kentsel Hareketliliğe kadar birçok önemli konu panellerde ele alındı. İki gün boyunca süren etkinlik İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılış konuşması ile başladı.

İstanbul’un kronikleşmiş ulaşım sorununu ortak akıl ile çözeceğini vurgulayan İmamoğlu ayrıca erişilebilirlik, entegrasyon, raylı sistem ağı ve deniz yolu taşımacığı konularına oldukça önem verdiklerini dile getirdi. İstanbul trafiği için en can alıcı noktanın kural ihlallerini sıfıra indirmekte saklı olduğunu belirten İmamoğlu sadece bir gün hiç kimsenin kural ihlali yapmaması durumunda sorunların gözle görülür şekilde azalacağını ifade etti. Sonrasında Atatürk Havalimanının konusunda bilimsel analizlerini yapmak üzere Prof. Dr. Haluk Gerçek bir konuşma gerçekleştirdi. Gerçek, Atatürk Havalimanı’nın afet sonrası lojistik hizmetleri açısından önem arz ettiğini ayrıca bir çok büyük Avrupa ve Amerika şehrinin aynı anda üç ve üzerinde havalimanına sahip olduğunu hatırlattı. Son olarak Utrecht Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dick Ettema konuşmasını gerçekleştirdi. Ettema konuşmasını kentsel ulaşımın paylaşım sistemleri, otonomlaşma ve elektirikleştirme olmak üzere üç dönüm noktasına ayırdı.

İki gün süren paralel panellerin ardından Haluk Gerçek ve Orhan Demir’in kapanış konuşmaları ile Kongre sona erdi.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER