İZMİR 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİNE HAZIRLANIYOR

10 Haziran 2021 tarihinde çevrimiçi olarak İzmir ve Barselona’dan ortak yayınla düzenlenen zirve tanıtımı, UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, UCLG Başkanı Dr. Mohamed Boudra ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açılış konuşmaları ile başladı. Saiz konuşmasında  "Kültür hakkı, kültürü keşfetme, oluşturma, paylaşma ve keyif alma kapasitesinin; dünyamızın ihtiyaç duyduğu tarzda bir dönüşüm için kritik öneme sahip olacağını ve kültürel bileşenin Gelecek Paktı’nın çok önemli bir parçası olacağını,” söyledi. UCLG Başkanı Boudra ise konuşmasında, özgürlüklerin korunmasında, kültürel hakların herkes için gerekli olduğunu ve bu nedenle uzun vadede şehirler ve yerel yönetim stratejileri de dahil olmak üzere her düzeyde kamu politikalarını yönlendirmeleri gerektiğini savundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tanıtım açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında  zirvenin İzmir'de yapılacak olmasından duydukları mutluluğu ifade ederek kültürü, kalkınmanın dördüncü ayağı ve küresel dayanışmanın temel bir bileşeni olarak destekleyeceklerini belirtti. Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen COVID-19'un Kültürel Etkisi söyleşisinde UNESCO Kültür Genel Müdür Yardımcısı Lourdes Arizpe, OECD Kıdemli Danışmanı Pierluigi Sacco ve Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serhan Ada kent hayatında içinde kültür, yaratıcılık ve bilgi kavramlarını ele aldı.

Müzisyen Anıl Acar ve Gazeteci yazar Ece Temelkuran’ın mesajlarının ardından zeybek gösterisi ile yerel orkestra eşliğinde Rebetiko Müziği performansları sergilendi. İspanya’dan  Bilbao Belediye Başkanı Juan María Aburto, Güney Kore’den  Jeju Valisi Won Hee-ryong, Arjantin’den  Buenos Aires Kültür Bakanı Enrique Avogadro ve  Lizbon Belediyesi Kültür'den sorumlu Başkan Yardımcısı Catarina Vaz-Pinto zirve ile alakalı görüşlerini aktardı. UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü gerçekleştirdiği konuşmada, gerçekleşecek olan kültür zirvesinde, insanları bir araya getirmek için kültür ve sanatın birleştirici gücünden yararlanabileceğimizi dile getirdi. Kapanışta söz alan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise İzmir’de gerçekleşecek 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin  kültürün sürdürülebilir kalkınma içindeki merkezi rolünü bir kez daha vurgulayacağına; turizm, çevre, sosyal içerme gibi alanlarla kültürün eş güdümünü sağlamaya yardımcı olacağına inancını vurguladı.

 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY TOPLANTILARINA EV SAHİPLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA üyelik yükümlülüklerini yerine getirmiş olan yerel yönetimlerimiz, ev sahipliği yapmaya yönelik yazılı taleplerini en geç 30 Temmuz 2021, Cuma gününe kadar sekretaryamıza iletmeleri gerekmektedir.

 HUKUKÇU İŞ İLANI

UCLG-MEWA İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere "Hukukçu" alınacaktır.

 HIRING PROJECT ASSISTANT

We are looking for colleagues to be employed as a Project Assistant as part of the Organization's Committees and Projects Department

 MODÜL 4: ETKİ ODAKLI PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ

Kavşak Ağı’nın dördüncü e-öğrenme modülü “Etki Odaklı Proje Döngüsü Yönetimi” yayınlandı.

 4. AKILLI TAHRAN KONGRESİ

Sizleri 5-6 Temmuz 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek olan 4. Akıllı Tahran Kongresi hakkında bilgilendirmek isteriz.

 UCLG-MEWA NEWSLETTER -30

Dolu dolu bir çevre sayısı olan 30. sayımızı siz değerli okuyucularımızın beğenisine sunar, keyifli okumalar dileriz!

 HLPF 2021: SON HABERLER ve ÖNEMLİ BİLGİLER

2021 Üst Düzey Siyasi Forumu himayesinde gerçekleştirilecek olan Yerel Yönetimler Ana Grup Yan Etkinliği (1) ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Günü ve Forumu (2) ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

 İŞGAL ALTINDA KENT HAKKI: FİLİSTİN ÖRNEĞİ WEBİNARI

İngilizce, Türkçe, Arapça, Fransızca ve İspanyolca dillerinde simultane çeviri olacaktır.

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ TANITIMI 10 HAZİRAN’DA ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Dördüncü UCLG Kültür Zirvesi, 10 Haziran 2021’deki çevrimiçi resmi tanıtımından sonra, 9-11 Eylül 2021 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME MODÜLÜ 3 İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

"Paydaş Diyaloğu, Çatışma Yönetimi ve Müzakere"

TWITTER