İZMİR İLÇELERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ HİZALAMA ÇALIŞMASI

 

İzmir'de bulunan ilçe belediyelerine ait  proje ve faaliyetlerin, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri bağlamında değerlendirildiği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı'nın koordinasyonunda gerçekleştirilen hizalama çalışması, 16-18 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Buca, Çiğli, Karabağlar, Karşıyaka, Menderes, Narlıdere, Seferihisar ve Selçuk ilçelerinden belediye temsilcilerinin yer aldığı çalışmada belediyeler tarafından yürütülen projeler ve faaliyetler, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile hizalandı.

Program öncesinde, Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı'nın üyeleri ve UCLG-MEWA ekibi arasında bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda, ilçelerle yürütülecek hizalama çalışmasının metodolojisi ve elde edilecek sonuçların İzmir'in uluslararası platformlardaki görünürlüğüne olan katkısı üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu. İlçe belediyelerinin temsilcileri ile 17 Şubat 2020 tarihinde yapılan çalışma, küresel gündemlere ilişkin UCLG-MEWA ekibi tarafından yapılan bilgilendirmeler ile başladı. Bu kapsamda; Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin belirlenme süreci, Habitat Süreci ve Yeni Kentsel Gündem, Üst Düzey Siyasi Forum (HLPF) ve Gönüllü Ulusal Değerlendirme Raporları (VNRs) katılımcılar ile paylaşılan konular arasında yer aldı. Akabinde, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve alt hedeflerine yönelik yapılan paylaşımlarla katılımcıların hizalama çalışması öncesinde konuya ilişkin farkındalıklarının arttırılması amaçlandı.

Öğleden sonra yapılan çalışmada belediye temsilcileri, her masada UCLG-MEWA’dan ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’ndan yer alan kolaylaştırıcıların desteği ile kendi belediyeleri tarafından yürütülen projeler ve faaliyetler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Proje ve faaliyetin ilgili olduğu hedef ile yapılan hizalama çalışmasının sonuçları, ertesi gün katılımcılarla paylaşıldı. Aynı zamanda Türkiye’nin 2019 Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme Raporu (VNRs), Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporları (VLRs) ve UCLG-MEWA tarafından yürütülen ve tamamlanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi’nin özet sonuçları da katılımcılara aktarıldı.

 

İzmir’de ilçe belediyeleri ile yapılan hizalama faaliyetinin İzmir’in VLR çalışmasının önemli bir kısmını oluşturması planlanmakta. Sultanbeyli Belediyesi’nin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi de MEWA Bölgesi’nde, VLR hazırlığında olan belediyeler arasında yer alıyor. Her iki süreç de UCLG-MEWA’nın koordinasyonunda takip edilecek ve UCLG Dünya Teşkilatı ile koordineli şekilde ilerletilecektir.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER