Kültürün Nabzı İstanbul’da tutuldu

UCLG-MEWA Kültür Komitesi 3. Toplantısı ve Orta Doğu ve Kültür Söyleşisi 27 Kasım 2017 tarihinde UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman ŞEN’in  “Orta Doğu ve Kültür” temalı söyleşisi ile kültürün dünya üzerindeki önemi, MEWA Bölgesindeki kültürel eğilimler ve kültürel mirasın korunması ile ilgili çok paydaşlı sorumluluk alanları değerlendirildi.

Orta Doğu ve Kültür Söyleşisi’nin hemen ardından gerçekleştirilen UCLG-MEWA Kültür Komitesi 3. Toplantısı UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN’ın açılış konuşması ile başladı. DUMAN konuşmasında;  Kültürün, kültürel mirastan kültürel ve yaratıcı endüstrilere ve kültürel turizme kadar uzanan çeşitlilikleri ile sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları için hem birleştirici hem de tamamlayıcı bir unsur olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmasının hemen ardından UCLG-MEWA Kültür Komitesi 2016-2017 Faaliyet Raporu UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı adına İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman ŞEN tarafından sunuldu.

UCLG-MEWA Kültür Komitesi 2017-2018 Taslak Faaliyet Programı ise UCLG-MEWA Kültür Komitesi Eş Başkanı, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER tarafından üyelere sunulmuş, üyelerin görüşleri alınmış ve 2017-2018 Faaliyet Programı oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda UCLG-MEWA Kültür Komitesi’ne üye olmak isteyen Acıgöl Belediyesi (Türkiye), Bakhoun Belediyesi (Lübnan), Beit El Faqs Belediyesi (Lübnan), Bikaasefrine Belediyesi (Lübnan), Btormaz Belediyesi (Lübnan), Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan), Mrah El Sfireh Belediyesi (Lübnan), Ordu Büyükşehir Belediyesi (Türkiye), Uçhisar Belediyesi (Türkiye), Urla Belediyesi (Türkiye), Ürgüp Belediyesi (Türkiye), Zahleh Belediyeler Birliği (Lübnan)’nin UCLG-MEWA Kültür Komitesi’ne üyeliği oy birliği ile kabul edilmiştir. Böylece UCLG-MEWA Kültür Komitesi üye sayısı 29’a yükselmiştir.

Toplantıda komite yönetiminin güçlendirilmesiyle ilgili olarak; UCLG-MEWA Kültür Komitesi faaliyetlerinin ilk elden takibinin yapılması, üyeler arası işbirliğinin ve iletişimin sürdürülmesi adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü bünyesinde bir sekretarya oluşturulduğu bildirilmiştir.

UCLG-MEWA Kültür Komitesi üyeliğine oy birliği ile kabul edilen Ordu Büyükşehir Belediyesi, IV. Kültür Komitesi Toplantısı’na ev sahipliği yapmak istediğini beyan etmiş; teklif oy birliği ile kabul edilmiştir. Buna göre, bir sonraki toplantı 2018 yılının Eylül ayında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Ordu ilinde gerçekleştirilecektir.

 

DUYURULAR

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI AJANDANIZA KAYDEDİN!

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETIM KURULU TOPLANTISI EV SAHIBI KENT ÇAGRISI

5-7 Mayıs 2018 tarihleri arasında Tebriz, İran’da yapılması planlanan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı teknik sebeplerden dolayı iptal edilmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu, 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 1 MART SIFIR AYRIMCILIK GÜNÜ

UCLG-MEWA olarak "1 Mart Sıfır Ayrımcılık Günü" kapsamında gerçekleştireceğimiz kampanyaya katılımlarınızı önemsiyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri 2018 yılında "Gastronomi Turizmi ve Marka Şehirler" konusu ile kaldığı yerden devam ediyor.

 DÜNYA TARIM VE GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ ERTELENDİ

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) tarafından 01-04 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan “AGROSUM 2018 DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ” ertelenmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 MALEZYA, DÜNYA KENTSEL FORUMU 9.OTURUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Dünya Kentsel Forumu 9. Oturumu, dünyanın farklı noktalarından yerel yönetim temsilcilerinin katılımıyla, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

TWITTER