Kültürün Nabzı İstanbul’da tutuldu

UCLG-MEWA Kültür Komitesi 3. Toplantısı ve Orta Doğu ve Kültür Söyleşisi 27 Kasım 2017 tarihinde UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman ŞEN’in  “Orta Doğu ve Kültür” temalı söyleşisi ile kültürün dünya üzerindeki önemi, MEWA Bölgesindeki kültürel eğilimler ve kültürel mirasın korunması ile ilgili çok paydaşlı sorumluluk alanları değerlendirildi.

Orta Doğu ve Kültür Söyleşisi’nin hemen ardından gerçekleştirilen UCLG-MEWA Kültür Komitesi 3. Toplantısı UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN’ın açılış konuşması ile başladı. DUMAN konuşmasında;  Kültürün, kültürel mirastan kültürel ve yaratıcı endüstrilere ve kültürel turizme kadar uzanan çeşitlilikleri ile sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları için hem birleştirici hem de tamamlayıcı bir unsur olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmasının hemen ardından UCLG-MEWA Kültür Komitesi 2016-2017 Faaliyet Raporu UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı adına İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman ŞEN tarafından sunuldu.

UCLG-MEWA Kültür Komitesi 2017-2018 Taslak Faaliyet Programı ise UCLG-MEWA Kültür Komitesi Eş Başkanı, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER tarafından üyelere sunulmuş, üyelerin görüşleri alınmış ve 2017-2018 Faaliyet Programı oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda UCLG-MEWA Kültür Komitesi’ne üye olmak isteyen Acıgöl Belediyesi (Türkiye), Bakhoun Belediyesi (Lübnan), Beit El Faqs Belediyesi (Lübnan), Bikaasefrine Belediyesi (Lübnan), Btormaz Belediyesi (Lübnan), Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan), Mrah El Sfireh Belediyesi (Lübnan), Ordu Büyükşehir Belediyesi (Türkiye), Uçhisar Belediyesi (Türkiye), Urla Belediyesi (Türkiye), Ürgüp Belediyesi (Türkiye), Zahleh Belediyeler Birliği (Lübnan)’nin UCLG-MEWA Kültür Komitesi’ne üyeliği oy birliği ile kabul edilmiştir. Böylece UCLG-MEWA Kültür Komitesi üye sayısı 29’a yükselmiştir.

Toplantıda komite yönetiminin güçlendirilmesiyle ilgili olarak; UCLG-MEWA Kültür Komitesi faaliyetlerinin ilk elden takibinin yapılması, üyeler arası işbirliğinin ve iletişimin sürdürülmesi adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü bünyesinde bir sekretarya oluşturulduğu bildirilmiştir.

UCLG-MEWA Kültür Komitesi üyeliğine oy birliği ile kabul edilen Ordu Büyükşehir Belediyesi, IV. Kültür Komitesi Toplantısı’na ev sahipliği yapmak istediğini beyan etmiş; teklif oy birliği ile kabul edilmiştir. Buna göre, bir sonraki toplantı 2018 yılının Eylül ayında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Ordu ilinde gerçekleştirilecektir.

 

DUYURULAR

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

TWITTER