Kültürün Nabzı İstanbul’da tutuldu

UCLG-MEWA Kültür Komitesi 3. Toplantısı ve Orta Doğu ve Kültür Söyleşisi 27 Kasım 2017 tarihinde UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman ŞEN’in  “Orta Doğu ve Kültür” temalı söyleşisi ile kültürün dünya üzerindeki önemi, MEWA Bölgesindeki kültürel eğilimler ve kültürel mirasın korunması ile ilgili çok paydaşlı sorumluluk alanları değerlendirildi.

Orta Doğu ve Kültür Söyleşisi’nin hemen ardından gerçekleştirilen UCLG-MEWA Kültür Komitesi 3. Toplantısı UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN’ın açılış konuşması ile başladı. DUMAN konuşmasında;  Kültürün, kültürel mirastan kültürel ve yaratıcı endüstrilere ve kültürel turizme kadar uzanan çeşitlilikleri ile sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları için hem birleştirici hem de tamamlayıcı bir unsur olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmasının hemen ardından UCLG-MEWA Kültür Komitesi 2016-2017 Faaliyet Raporu UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı adına İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman ŞEN tarafından sunuldu.

UCLG-MEWA Kültür Komitesi 2017-2018 Taslak Faaliyet Programı ise UCLG-MEWA Kültür Komitesi Eş Başkanı, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER tarafından üyelere sunulmuş, üyelerin görüşleri alınmış ve 2017-2018 Faaliyet Programı oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda UCLG-MEWA Kültür Komitesi’ne üye olmak isteyen Acıgöl Belediyesi (Türkiye), Bakhoun Belediyesi (Lübnan), Beit El Faqs Belediyesi (Lübnan), Bikaasefrine Belediyesi (Lübnan), Btormaz Belediyesi (Lübnan), Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan), Mrah El Sfireh Belediyesi (Lübnan), Ordu Büyükşehir Belediyesi (Türkiye), Uçhisar Belediyesi (Türkiye), Urla Belediyesi (Türkiye), Ürgüp Belediyesi (Türkiye), Zahleh Belediyeler Birliği (Lübnan)’nin UCLG-MEWA Kültür Komitesi’ne üyeliği oy birliği ile kabul edilmiştir. Böylece UCLG-MEWA Kültür Komitesi üye sayısı 29’a yükselmiştir.

Toplantıda komite yönetiminin güçlendirilmesiyle ilgili olarak; UCLG-MEWA Kültür Komitesi faaliyetlerinin ilk elden takibinin yapılması, üyeler arası işbirliğinin ve iletişimin sürdürülmesi adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü bünyesinde bir sekretarya oluşturulduğu bildirilmiştir.

UCLG-MEWA Kültür Komitesi üyeliğine oy birliği ile kabul edilen Ordu Büyükşehir Belediyesi, IV. Kültür Komitesi Toplantısı’na ev sahipliği yapmak istediğini beyan etmiş; teklif oy birliği ile kabul edilmiştir. Buna göre, bir sonraki toplantı 2018 yılının Eylül ayında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Ordu ilinde gerçekleştirilecektir.

 

DUYURULAR

 HANGZHOU'DAKİ 2017 UCLG DÜNYA KONSEYİ ve YÖNETİM KURULU: ARKAPLAN BELGELERİ

2017 UCLG Dünya Konseyi ve Yönetim Kurulu Toplantıları, 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde Hangzhou, Çin'de gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA AKILLI ŞEHİRLER KOMİTESİ II. TOPLANTISI & IV. DÜNYA AKILLI ŞEHİRLER ZİRVESİ

12-13 Aralık 2017 tarihlerinde, UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komitesi İkinci Toplantısı ve UCLG-MEWA WICS2017 Belediye Başkanları Paneli, Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirecektir.

 UCLG-MEWA KÜLTÜR KOMİTESİ II. TOPLANTISI

 2017 UCLG DÜNYA KONSEYİ - GÜNCEL PROGRAM VE GÜNDEM MADDELERİ - 6-9 ARALIK 2017, ÇİN

2017 UCLG Dünya Konseyi, 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde Hangzhou, Çin'de gerçekleştirilecek.

 TRANSIST 2017 ULUSLARARASI İSTANBUL ULAŞIM KONGRESİ VE FUARI ve UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE KOMİTESİ 5. TOPLANTISI

TRANSIST 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, 2-4 Kasım 2017 tarihlerinde Lütfi Kırdar Rumeli Salonu, ICEC ve İstanbul Kongre Merkezi, ICC’de gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA SOSYAL İÇERME PANELİ ve UCLG-MEWA SOSYAL İÇERME KOMİTESİ TOPLANTISI

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Sosyal İçerme Paneli ve UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Toplantısı 17 Ekim 2017'de UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Başkanı Beylikdüzü ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

 İKLİM ŞANSI DÜNYA ZİRVESİ, 11-13 EYLÜL 2017, AGADİR/FAS

Değerli UCLG-MEWA Üyeleri, İklim değişikliği ile mücadele konusunda önemli adımlar atılmasına yönelik Fas’ın Marakeş şehrinde gerçekleştirilmiş olan 22. Yıllık Taraflar Toplantısı’nı (COP22) takiben, iklimle ilgili aktörlerin bir araya getirilmesi planlanan İklim Şansı Dünya Zirvesi 11-13 Eylül 2017 tarihlerinde Agadir/Fas şehrinde gerçekleştirilecektir.

 TAHRAN GOLDEN GLOBE KÜRESEL ÖDÜLÜ 2017

Sizleri, aynı zamanda Dünya Kentler Günü olan 31 Ekim 2017 tarihinde düzenlenecek Tahran IV. Golden Adobe Küresel Ödülü için düzenlenecek törene katılmaya davet etmekten mutluluk duymaktayız.

 İKİNCİ ULUSLARARASI ŞEHİR EKONOMİSİ KONFERANSI

Sizleri; Tahran Belediyesi, İran Şehir Ekonomisi Bilimi Derneği ve City Bank işbirliğinde, 11 Ekim 2017 tarihinde Tahran’da gerçekleştirilecek olan İkinci Uluslararası Şehir Ekonomisi Konferansı hakkında bilgilendirmekten memnuniyet duyarız.

 ARACI ŞEHİRLER ORTA DOĞU VE BATI ASYA (MEWA) BÖLGESEL FORUMU

Aracı Şehirler Orta Doğu ve Batı Asya (MEWA) Bölgesel Forumu, UCLG-MEWA tarafından 21-22 Eylül 2017 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir

TWITTER