KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASINDA FARKINDALIK YARATMA SEMİNERİ

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Kültürel Mirasın Korunmasında Farkındalık Yaratma Semineri”, 9-10 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. Üniversitenin Fındıklı Yerleşkesi’nde düzenlenen seminerin oturumlarına, akademisyenlerden öğrencilere, sivil toplum kuruluşlarından yerel yönetim temsilcilerine, sanatçılardan zanaatkârlara kadar birçok farklı kesimden kişi katıldı. UCLG-MEWA Kültür Komitesi ve Turizm Komitesi de program kapsamında yerini aldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri tarafından düzenlenen seminer, üniversitenin kurucusu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk modern müzecisi olan Osman Hamdi Bey’in zamanından bu yana süregelen tarihin korunması ve yaşatılması, bu sayede kültürel mirasa verilen değerin sürdürülebilir kılınması için toplumsal farkındalık yaratılmasını hedefledi. Programın ilk günü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci’nin açılış konuşmasıyla başladı. Akabinde düzenlenen oturumlarda, kültür varlıklarının tanıtımının önemi, taşınabilir kültür varlıklarının restorasyonları ve bu konudaki temel yaklaşımlar, kültürel mirasın korunmasının hukuki boyutu ve kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasının önemi ele alındı.

İkinci gün gerçekleştirilen oturumlarda kültürel miras konusu, STK’lar ve yerel yönetimler perspektifinden değerlendirildi. Yerel, ulusal ve küresel olarak müzelerdeki tanıtım elemanları hakkında genel durum aktarıldı. Ardından, İstanbul’daki Yenikapı Kazısı sonrasında 8.500 yıl öncesine dayanan eserlerden ve bunların sergilenmesinden bahsedilerek, bölgenin önemi üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.  Diğer bir oturumda, kültürel mirasın korunmasında sivil toplum kuruluşlarının önemi ve katkısı konuşuldu. Bahse konu oturumda, Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı (TAÇ) Başkanı Dr. M. Sinan Genim ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sümer Atasoy ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kent Araştırmaları Koordinatörü M. Alp Arısoy tarafından yerelde yürütülen projeler ve çalışmalar aktarıldı. Böylece, sürdürülebilir kültür çalışmaları kapsamında gerek sivil mimari gerekse kültür, çevre ve gastronomi alanlarında STK’lar tarafından yerelde yürütülen çalışmalar, disiplinler arası etkileşime de ışık tuttu.

UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Kültür A.Ş. tarafından, somut olmayan kültürel mirasa yönelik belediye tarafından yürütülen araştırma ve belgeleme faaliyetlerini anlatan bir sunum gerçekleştirildi. Kültürel mirasın korunması ve değerlendirilmesiyle ilgili gerçekleştirilen oturumların ve yapılan değerlendirmelerin ardından seminer sonlandırıldı.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER