KENTLERİN ULUSLARARASI HARAKETLİLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ARAŞTIRMASI ÖDÜL TÖRENİ

UCLG-Avrasya’nın Avrasya ve MEWA Bölgesi’ndeki kentleri kapsayan ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen UCLG-Kazan Kentlerin Uluslararası Hareketliliği Ödülü 28 Şubat 2020'de Fas'ın Tanca kentinde gerçekleştirilen UCLG İstişare Toplantısı kapsamında sahiplerini buldu.

MEWA Bölgesi’nden araştırmaya katılan birçok şehir arasından Diploma Ödülü almaya hak kazanan  üyelerimiz; metropol kentler alanında Türkiye’den İzmir Büyükşehir Belediyesi iken küçük ölçekli kent alanında Filistin’den Beit Jala Belediyesi oldu. Araştırmanın birincisi ise en yüksek toplam puanı alan Kırgızistan Cumhuriyeti’nin Bişkek şehri oldu.  Bu kapsamda Bişkek, UCLG-Avrasya tarafından 10.000$ tutarında para ödülüne layık görüldü.

Kentlerin Uluslararası Hareketliliği Araştırması Çalışması’nın ilki 2014 yılı Ağustos ayında UCLG-Avrasya kentleri için başlatılmıştı. Bu çalışma, kentlerin uluslararası gelişmeler karşısında yerel yönetimlerin çalışmalarının analizinin yapılması amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında oluşturulan ankete 80 Avrasya kenti katılırken, çalışmanın kazananı Khabarovsk kenti olmuştu. Rusya’da yer alan bu kente ödülü, Çin’de 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen UCLG Dünya Konseyi’nde takdim edilmişti.

Bu kapsamda aynı çalışmanın UCLG-MEWA üyeleri için de gerçekleştirilmesi amaçlanmış ve bu çalışmaya UCLG-MEWA’nın 14 üyesi katılmıştır. Anket çalışması yoluyla elde edilen veriler UCLG-Avrasya’nın oluşturduğu hesaplama metodolojisi ile derlenmiş ve küçük ölçekli kentler, orta ölçekli kentler, büyük kentler ve metropoller gibi kentler farklı kategorilerde değerlendirilmiştir. Bir senelik bir çalışmanın ürünü olan bu araştırmaya UCLG-MEWA üyelerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gebze Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Pendik Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi ve Beit Jala Belediyesi katılmıştır. 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

 DÜNYA KENTLER FORUMU 10. OTURUMU

10. Dünya Kentsel Forumu (WUF10), Birleşmiş Milletler Habitat ve Abu Dabi Belediyeler ve Ulaştırma Bakanlığı, Abu Dabi Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ortaklığıyla, 8-13 Şubat 2020 tarihleri arasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’nin ev sahipliğinde düzenlenecektir.

 GUANGZHOU ULUSLARARASI İNOVASYON ÖDÜLÜ

 SAYIN MOHAMAD SAADIE’DEN TEBRİK MESAJI

Yeni yıl vesilesiyle sizlere saygılarımı ve iyi dileklerimi sunuyorum. 2020 yılının tüm dünya ve özellikle MEWA bölgesi için esenlik, refah ve her kademede ilerleme ile dolu bir yıl olmasını diliyorum.

TWITTER