KENTLERİN ULUSLARARASI HARAKETLİLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ARAŞTIRMASI ÖDÜL TÖRENİ

UCLG-Avrasya’nın Avrasya ve MEWA Bölgesi’ndeki kentleri kapsayan ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen UCLG-Kazan Kentlerin Uluslararası Hareketliliği Ödülü 28 Şubat 2020'de Fas'ın Tanca kentinde gerçekleştirilen UCLG İstişare Toplantısı kapsamında sahiplerini buldu.

MEWA Bölgesi’nden araştırmaya katılan birçok şehir arasından Diploma Ödülü almaya hak kazanan  üyelerimiz; metropol kentler alanında Türkiye’den İzmir Büyükşehir Belediyesi iken küçük ölçekli kent alanında Filistin’den Beit Jala Belediyesi oldu. Araştırmanın birincisi ise en yüksek toplam puanı alan Kırgızistan Cumhuriyeti’nin Bişkek şehri oldu.  Bu kapsamda Bişkek, UCLG-Avrasya tarafından 10.000$ tutarında para ödülüne layık görüldü.

Kentlerin Uluslararası Hareketliliği Araştırması Çalışması’nın ilki 2014 yılı Ağustos ayında UCLG-Avrasya kentleri için başlatılmıştı. Bu çalışma, kentlerin uluslararası gelişmeler karşısında yerel yönetimlerin çalışmalarının analizinin yapılması amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında oluşturulan ankete 80 Avrasya kenti katılırken, çalışmanın kazananı Khabarovsk kenti olmuştu. Rusya’da yer alan bu kente ödülü, Çin’de 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen UCLG Dünya Konseyi’nde takdim edilmişti.

Bu kapsamda aynı çalışmanın UCLG-MEWA üyeleri için de gerçekleştirilmesi amaçlanmış ve bu çalışmaya UCLG-MEWA’nın 14 üyesi katılmıştır. Anket çalışması yoluyla elde edilen veriler UCLG-Avrasya’nın oluşturduğu hesaplama metodolojisi ile derlenmiş ve küçük ölçekli kentler, orta ölçekli kentler, büyük kentler ve metropoller gibi kentler farklı kategorilerde değerlendirilmiştir. Bir senelik bir çalışmanın ürünü olan bu araştırmaya UCLG-MEWA üyelerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gebze Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Pendik Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi ve Beit Jala Belediyesi katılmıştır. 

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER