KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ TEMASLARI

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN başkanlığındaki UCLG-MEWA heyeti, 20-22 Ocak 2019 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) ilişkileri güçlendirmek üzere temaslarda bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) temaslarına ilk olarak Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ile başlayan Genel Sekreter Mehmet DUMAN, burada KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR, KTBB Yürütme Kurulu Üyesi, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker EDİP ve Uluslararası Delegasyon Sekreteri Hüseyin KÖLE ile bir araya geldi.

21 Ocak 2019 tarihinde birlik merkez binasında gerçekleştirilen görüşmede konuşan Genel Sekreter Duman; KKTC’de olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yerel yönetimlerle ilişkilerin güçlendirilmesi, temsiliyet alanının artırılması ve daha aktif çalışmaların yapılmasının önemini belirtti.

DUMAN, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Türkiye haritalandırılması Pilot Projesi’ne de değinerek, benzer çalışmaların KKTC genelinde de yapılmasının önemli olduğunu ve KKTC’deki yerel yönetimlerin UCLG-MEWA faaliyetlerinde daha etkin rol almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR da ortak çalışmalarla ilişkilerin daha da geliştirilmesinin KKTC ve KKTC’de bulunan yerel yönetimler açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Günün ikinci ziyareti Lefkoşa’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi. UCLG-MEWA ve KTBB heyetleri Müsteşar Fatih ÖZTÜRK tarafından ağırlandı.

Müsteşar ÖZTÜRK’e UCLG-MEWA’nın bölgede yerel yönetimler ile gerçekleştirdiği faaliyetlerden, teşkilatın yönetim yapısından ve üyelerinden bahsedilerek özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgilendirilmelerde bulunuldu.

Görüşmelerin bir sonraki adresi ise Girne Belediyesi oldu. Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ’yü makamında ziyaret eden UCLG-MEWA ve KTBB Heyetleri, UCLG-MEWA’nın komite faaliyetleri ile ilgili genel bilgilendirmede bulundu. Girne Belediyesi’nin özellikle turizmdeki potansiyeli görüşmelerin gündem maddesi oldu. Bu manada UCLG-MEWA’nın komiteleri üzerinden bu potansiyelin kullanılmasına yönelik gerçekleştirilebilecek çalışmalar üzerinde duruldu.

Daha sonra söz alan Girne Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ, olası işbirliklerinin kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade ederek, bunun için gerekli çalışmalara bir an önce başlayacaklarını kaydetti.

Girne’deki görüşmelerde bulunan Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet HULUSİOĞLU ise dünyanın belediyecilikte çok hızlı ilerlediğinin altını çizdi.

Belediye Başkanları ile bir araya geldikten sonra heyet; KKTC İçişleri Bakanı Ayşegül BAYBARS’ı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret ÖZERSAY’ı makamlarında ziyaret etti.

Her iki görüşmede de UCLG-MEWA’nın yerel yönetimler alanlarında gerçekleştirdiği faaliyetler anlatıldı. UCLG-MEWA Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırılması Pilot Projesi’nin bir benzerinin KKTC içerisinde yapılmasının faydalı olacağı inancı Bakanlara iletildi.

Temasların ikinci gününde ise heyet öncelikle İskele Belediye Başkanı Hasan SADIKOĞLU’nu ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından Beyarmudu Belediyesi’ne geçildi.

Belediye Başkanı İlker EDİP, Beyarmudu Belediyesi’nin çalışmalar hakkında bilgiler verirken, yerel yönetimler ve KTBB ile işbirliği alanının genişletilmesinin son derece önemli olduğunun altını çizdi. Heyet daha sonra Güney Mesarya Sosyal Tesisleri’nde teknik incelemelerde bulundu.

Görüşmeler kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN, Kuzey Kıbrıs’taki yerel yönetimlerde UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin çalışmaları üzerinde kurulabilecek ortaklıkların altını çizdi. Bu çerçevede; KTBB Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR, Girne Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet HULUSİOĞLU, İskele Belediye Başkanı Hasan SADIKOĞLU ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker EDİP UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’in Yerelleştirilmesi Taahhüdü’nü imzaladı.

DUYURULAR

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 29-30 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

TWITTER