KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ TEMASLARI

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN başkanlığındaki UCLG-MEWA heyeti, 20-22 Ocak 2019 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) ilişkileri güçlendirmek üzere temaslarda bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) temaslarına ilk olarak Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ile başlayan Genel Sekreter Mehmet DUMAN, burada KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR, KTBB Yürütme Kurulu Üyesi, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker EDİP ve Uluslararası Delegasyon Sekreteri Hüseyin KÖLE ile bir araya geldi.

21 Ocak 2019 tarihinde birlik merkez binasında gerçekleştirilen görüşmede konuşan Genel Sekreter Duman; KKTC’de olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yerel yönetimlerle ilişkilerin güçlendirilmesi, temsiliyet alanının artırılması ve daha aktif çalışmaların yapılmasının önemini belirtti.

DUMAN, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Türkiye haritalandırılması Pilot Projesi’ne de değinerek, benzer çalışmaların KKTC genelinde de yapılmasının önemli olduğunu ve KKTC’deki yerel yönetimlerin UCLG-MEWA faaliyetlerinde daha etkin rol almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR da ortak çalışmalarla ilişkilerin daha da geliştirilmesinin KKTC ve KKTC’de bulunan yerel yönetimler açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Günün ikinci ziyareti Lefkoşa’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi. UCLG-MEWA ve KTBB heyetleri Müsteşar Fatih ÖZTÜRK tarafından ağırlandı.

Müsteşar ÖZTÜRK’e UCLG-MEWA’nın bölgede yerel yönetimler ile gerçekleştirdiği faaliyetlerden, teşkilatın yönetim yapısından ve üyelerinden bahsedilerek özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgilendirilmelerde bulunuldu.

Görüşmelerin bir sonraki adresi ise Girne Belediyesi oldu. Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ’yü makamında ziyaret eden UCLG-MEWA ve KTBB Heyetleri, UCLG-MEWA’nın komite faaliyetleri ile ilgili genel bilgilendirmede bulundu. Girne Belediyesi’nin özellikle turizmdeki potansiyeli görüşmelerin gündem maddesi oldu. Bu manada UCLG-MEWA’nın komiteleri üzerinden bu potansiyelin kullanılmasına yönelik gerçekleştirilebilecek çalışmalar üzerinde duruldu.

Daha sonra söz alan Girne Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ, olası işbirliklerinin kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade ederek, bunun için gerekli çalışmalara bir an önce başlayacaklarını kaydetti.

Girne’deki görüşmelerde bulunan Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet HULUSİOĞLU ise dünyanın belediyecilikte çok hızlı ilerlediğinin altını çizdi.

Belediye Başkanları ile bir araya geldikten sonra heyet; KKTC İçişleri Bakanı Ayşegül BAYBARS’ı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret ÖZERSAY’ı makamlarında ziyaret etti.

Her iki görüşmede de UCLG-MEWA’nın yerel yönetimler alanlarında gerçekleştirdiği faaliyetler anlatıldı. UCLG-MEWA Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırılması Pilot Projesi’nin bir benzerinin KKTC içerisinde yapılmasının faydalı olacağı inancı Bakanlara iletildi.

Temasların ikinci gününde ise heyet öncelikle İskele Belediye Başkanı Hasan SADIKOĞLU’nu ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından Beyarmudu Belediyesi’ne geçildi.

Belediye Başkanı İlker EDİP, Beyarmudu Belediyesi’nin çalışmalar hakkında bilgiler verirken, yerel yönetimler ve KTBB ile işbirliği alanının genişletilmesinin son derece önemli olduğunun altını çizdi. Heyet daha sonra Güney Mesarya Sosyal Tesisleri’nde teknik incelemelerde bulundu.

Görüşmeler kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN, Kuzey Kıbrıs’taki yerel yönetimlerde UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin çalışmaları üzerinde kurulabilecek ortaklıkların altını çizdi. Bu çerçevede; KTBB Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR, Girne Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet HULUSİOĞLU, İskele Belediye Başkanı Hasan SADIKOĞLU ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker EDİP UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’in Yerelleştirilmesi Taahhüdü’nü imzaladı.

DUYURULAR

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

TWITTER