KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ TEMASLARI

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN başkanlığındaki UCLG-MEWA heyeti, 20-22 Ocak 2019 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) ilişkileri güçlendirmek üzere temaslarda bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) temaslarına ilk olarak Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ile başlayan Genel Sekreter Mehmet DUMAN, burada KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR, KTBB Yürütme Kurulu Üyesi, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker EDİP ve Uluslararası Delegasyon Sekreteri Hüseyin KÖLE ile bir araya geldi.

21 Ocak 2019 tarihinde birlik merkez binasında gerçekleştirilen görüşmede konuşan Genel Sekreter Duman; KKTC’de olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yerel yönetimlerle ilişkilerin güçlendirilmesi, temsiliyet alanının artırılması ve daha aktif çalışmaların yapılmasının önemini belirtti.

DUMAN, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Türkiye haritalandırılması Pilot Projesi’ne de değinerek, benzer çalışmaların KKTC genelinde de yapılmasının önemli olduğunu ve KKTC’deki yerel yönetimlerin UCLG-MEWA faaliyetlerinde daha etkin rol almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR da ortak çalışmalarla ilişkilerin daha da geliştirilmesinin KKTC ve KKTC’de bulunan yerel yönetimler açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Günün ikinci ziyareti Lefkoşa’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi. UCLG-MEWA ve KTBB heyetleri Müsteşar Fatih ÖZTÜRK tarafından ağırlandı.

Müsteşar ÖZTÜRK’e UCLG-MEWA’nın bölgede yerel yönetimler ile gerçekleştirdiği faaliyetlerden, teşkilatın yönetim yapısından ve üyelerinden bahsedilerek özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgilendirilmelerde bulunuldu.

Görüşmelerin bir sonraki adresi ise Girne Belediyesi oldu. Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ’yü makamında ziyaret eden UCLG-MEWA ve KTBB Heyetleri, UCLG-MEWA’nın komite faaliyetleri ile ilgili genel bilgilendirmede bulundu. Girne Belediyesi’nin özellikle turizmdeki potansiyeli görüşmelerin gündem maddesi oldu. Bu manada UCLG-MEWA’nın komiteleri üzerinden bu potansiyelin kullanılmasına yönelik gerçekleştirilebilecek çalışmalar üzerinde duruldu.

Daha sonra söz alan Girne Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ, olası işbirliklerinin kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade ederek, bunun için gerekli çalışmalara bir an önce başlayacaklarını kaydetti.

Girne’deki görüşmelerde bulunan Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet HULUSİOĞLU ise dünyanın belediyecilikte çok hızlı ilerlediğinin altını çizdi.

Belediye Başkanları ile bir araya geldikten sonra heyet; KKTC İçişleri Bakanı Ayşegül BAYBARS’ı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret ÖZERSAY’ı makamlarında ziyaret etti.

Her iki görüşmede de UCLG-MEWA’nın yerel yönetimler alanlarında gerçekleştirdiği faaliyetler anlatıldı. UCLG-MEWA Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırılması Pilot Projesi’nin bir benzerinin KKTC içerisinde yapılmasının faydalı olacağı inancı Bakanlara iletildi.

Temasların ikinci gününde ise heyet öncelikle İskele Belediye Başkanı Hasan SADIKOĞLU’nu ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından Beyarmudu Belediyesi’ne geçildi.

Belediye Başkanı İlker EDİP, Beyarmudu Belediyesi’nin çalışmalar hakkında bilgiler verirken, yerel yönetimler ve KTBB ile işbirliği alanının genişletilmesinin son derece önemli olduğunun altını çizdi. Heyet daha sonra Güney Mesarya Sosyal Tesisleri’nde teknik incelemelerde bulundu.

Görüşmeler kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN, Kuzey Kıbrıs’taki yerel yönetimlerde UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin çalışmaları üzerinde kurulabilecek ortaklıkların altını çizdi. Bu çerçevede; KTBB Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR, Girne Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet HULUSİOĞLU, İskele Belediye Başkanı Hasan SADIKOĞLU ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker EDİP UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’in Yerelleştirilmesi Taahhüdü’nü imzaladı.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ İDARİ TOPLANTISI VE TEMİZ VE YEŞİL BİR TOPARLANMA: COVİD-19 SONRASI DÖNEMDE İKLİM ÖNCELİKLERİ PROGRAMI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi, İdari Toplantısını ve Temiz ve Yeşil Bir Toparlanma: Covid-19 Sonrası Dönemde İklim Öncelikleri Programını çevrimiçi olarak 21 Ocak 2021 Perşembe günü düzenleyecektir.

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ ÇEVRİMİÇİ OLARAK TOPLANIYOR

Toplantı, tüm üye ve paydaşları bir araya getirmeyi ve MEWA Bölgesi ekseninde kültür ekosisteminin aktörleri arasında canlı bir fikir alışverişi gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

 UCLG-MEWA BAŞKANI MOHAMAD SAADIE'DEN YENİ YIL MESAJI

Saadie: "2021 yılının, halklarımıza, ülkelerimize ve tüm dünyaya şifa, bolluk ve barış getirmesini diliyorum."

 KENTSEL HAREKETLİLİK İHTİYAÇ TESPİT ANKETİ

"Türkiye Sürdürülebilir Kent içi Ulaşım Ağı” projesi kapsamında gerçekleştirilen ankete katılımlarınızı bekliyoruz.

 KENT DİPLOMASİSİ VE YEREL YÖNETİŞİM EĞİTİM PROGRAMI

Eğitim Programı, 15-16 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KAMU HİZMETİ ÖDÜLLERİ 2021’E SON BAŞVURU TARİHİ 24 KASIM 2020

Birleşmiş Milletler Kamu Hizmeti Ödülleri 2021’e son başvuru tarihi 24 Kasım 2020'ye uzatıldı.

 D-8 GENEL SEKRETERİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari ile 25 Kasım 2020 Çarşamba, saat 11.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız. Söyleşi İngilizce olarak yayınlanacaktır.

 TEHRAN GOLDEN ADOBE GLOBAL AWARD 2020

 ALAADDİN M. AL BATTA, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

26 Ekim 2020 Pazartesi, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

22 EKİM 2020 Perşembe günü gerçekleştirilecek olan toplantılarımıza katılımlarınızı bekliyoruz.

TWITTER