KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ TEMASLARI

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN başkanlığındaki UCLG-MEWA heyeti, 20-22 Ocak 2019 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) ilişkileri güçlendirmek üzere temaslarda bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) temaslarına ilk olarak Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ile başlayan Genel Sekreter Mehmet DUMAN, burada KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR, KTBB Yürütme Kurulu Üyesi, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker EDİP ve Uluslararası Delegasyon Sekreteri Hüseyin KÖLE ile bir araya geldi.

21 Ocak 2019 tarihinde birlik merkez binasında gerçekleştirilen görüşmede konuşan Genel Sekreter Duman; KKTC’de olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yerel yönetimlerle ilişkilerin güçlendirilmesi, temsiliyet alanının artırılması ve daha aktif çalışmaların yapılmasının önemini belirtti.

DUMAN, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Türkiye haritalandırılması Pilot Projesi’ne de değinerek, benzer çalışmaların KKTC genelinde de yapılmasının önemli olduğunu ve KKTC’deki yerel yönetimlerin UCLG-MEWA faaliyetlerinde daha etkin rol almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR da ortak çalışmalarla ilişkilerin daha da geliştirilmesinin KKTC ve KKTC’de bulunan yerel yönetimler açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Günün ikinci ziyareti Lefkoşa’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi. UCLG-MEWA ve KTBB heyetleri Müsteşar Fatih ÖZTÜRK tarafından ağırlandı.

Müsteşar ÖZTÜRK’e UCLG-MEWA’nın bölgede yerel yönetimler ile gerçekleştirdiği faaliyetlerden, teşkilatın yönetim yapısından ve üyelerinden bahsedilerek özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgilendirilmelerde bulunuldu.

Görüşmelerin bir sonraki adresi ise Girne Belediyesi oldu. Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ’yü makamında ziyaret eden UCLG-MEWA ve KTBB Heyetleri, UCLG-MEWA’nın komite faaliyetleri ile ilgili genel bilgilendirmede bulundu. Girne Belediyesi’nin özellikle turizmdeki potansiyeli görüşmelerin gündem maddesi oldu. Bu manada UCLG-MEWA’nın komiteleri üzerinden bu potansiyelin kullanılmasına yönelik gerçekleştirilebilecek çalışmalar üzerinde duruldu.

Daha sonra söz alan Girne Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ, olası işbirliklerinin kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade ederek, bunun için gerekli çalışmalara bir an önce başlayacaklarını kaydetti.

Girne’deki görüşmelerde bulunan Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet HULUSİOĞLU ise dünyanın belediyecilikte çok hızlı ilerlediğinin altını çizdi.

Belediye Başkanları ile bir araya geldikten sonra heyet; KKTC İçişleri Bakanı Ayşegül BAYBARS’ı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret ÖZERSAY’ı makamlarında ziyaret etti.

Her iki görüşmede de UCLG-MEWA’nın yerel yönetimler alanlarında gerçekleştirdiği faaliyetler anlatıldı. UCLG-MEWA Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırılması Pilot Projesi’nin bir benzerinin KKTC içerisinde yapılmasının faydalı olacağı inancı Bakanlara iletildi.

Temasların ikinci gününde ise heyet öncelikle İskele Belediye Başkanı Hasan SADIKOĞLU’nu ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından Beyarmudu Belediyesi’ne geçildi.

Belediye Başkanı İlker EDİP, Beyarmudu Belediyesi’nin çalışmalar hakkında bilgiler verirken, yerel yönetimler ve KTBB ile işbirliği alanının genişletilmesinin son derece önemli olduğunun altını çizdi. Heyet daha sonra Güney Mesarya Sosyal Tesisleri’nde teknik incelemelerde bulundu.

Görüşmeler kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN, Kuzey Kıbrıs’taki yerel yönetimlerde UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin çalışmaları üzerinde kurulabilecek ortaklıkların altını çizdi. Bu çerçevede; KTBB Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR, Girne Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet HULUSİOĞLU, İskele Belediye Başkanı Hasan SADIKOĞLU ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker EDİP UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’in Yerelleştirilmesi Taahhüdü’nü imzaladı.

DUYURULAR

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

TWITTER