MAHMUT ÖZÇINAR: KKTC'DE ZAMANINDA ALINAN TEDBİRLER VAKA SAYISINI SIFIRLADI

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında 26 Haziran tarihinde gerçekleştirilen canlı yayına Güzelyurt Belediye Başkanı, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) Başkanı ve aynı zamanda UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Üyesi Mahmut Özçınar konuk oldu.

Koronavirüs İle Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı söyleşi serisinde, özellikle salgının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) etkilerine değinerek konuşmasına başlayan Özçınar, ilk vakanın tespitiyle beraber hem yerel yönetimlerin hem de merkezi hükümetin zamanında ve müştereken aldığı tedbirler sayesinde salgının kontrol altına aldığını ve uzun zamandır KKTC’de vaka sayısının sıfır olduğunu söyledi.

Sadece salgına odaklanıp ekonomiyi yok saymanın mümkün olmayacağını ifade eden Özçınar, ekonomik tedbirlerin geliştirilerek mücadelenin kontrollü ve düzenli bir şekilde yeni bir yapıya dönüşmesinin önemini vurguladı.

1 Temmuz itibariyle adaya Türkiye üzerinden hava yolu ile gelişlerin başlayacağını belirten Özçınar karşılıklı PCR testi ve gerekli kontrollerin sağlanması ile girişlerin yapılacağını belirti.

Konuşmasında yönetimler ile alakalı yasal düzenlemeler konusuna da değinen Özçınar,  “Yapılması gereken ülkenin her noktasının aynı gelişim trendi içerisinde olmasıdır. Ayrıca yatırımları da her noktaya ulaşabilecek boyutta düşünebilmemiz gerekir. Bunları düşünemezsek kendi iç göçümüz oluşur ve kaynaklarımızı da sürdürülebilir bir hale getirmemiş oluruz. Bunun için öncelikle belediyelerin ölçek sorununu, kurumsallaşma sorununu, gelir kaynakları sorununu coğrafi yapımızı da ele alarak sürdürülebilir bir belediyeciliği elde edebilme adına reform sürecine girmemiz gerekir” dedi. 

Özçınar, turizm hareketini bölgede ve ülkede yaşatabilmek ve bunu ekonomiye yansıtabilmek adına mutlak suretle tedbirler alarak sürecin yürütmesi ve bunun sağlık sektöründeki tedbirlerle güvence altına alınarak ilerlenmesi gerektiğini söyledi.

İmar yasalarının oluşumu noktasında yerelin daha yetkili olması gerektiğini ifade eden Özçınar, ayrıca şehirleşmenin, alt yapı sorununu çözmeden yayılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

DUYURULAR

 NICOLA KHAMIS, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

23 Eylül 2020 Çarşamba, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu & Konseyi taoplantıları ile “UCLG-MEWA Komiteleri Perspektifinden COVID-19 Sonrası Döneme İlişkin Kent Yönetimi Stratejilerinin Değerlendirilmesi” tematik oturum 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM AĞI PROJESİ

KAVŞAK AĞI çevrimiçi açılışı 18 Eylül Cuma saat 15.00'da gerçekleşecektir.

  YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU WALD YÖNETİM KURULU ÜYESİ AV. EMİN CANACANKATAN

10 Eylül 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI AV. ŞEYMA DÖĞÜCÜ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

08 Eylül 2020 Salı, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 DR. YOUSEF AL SHAWARBEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

03 Eylül 2020 Perşembe, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 EL HALİL BELEDİYE BAŞKANI TAYSEER ABU SNEINEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

27 Ağustos 2020 Perşembe, saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 TEBRİZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI IRAJ SHAHIN BAHER UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

25 Ağustos 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE UCLG-MEWA EŞ BAŞKANI YÜCEL YILMAZ

18 Ağustos 2020 Salı, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

TWITTER