MAHMUT ÖZÇINAR: KKTC'DE ZAMANINDA ALINAN TEDBİRLER VAKA SAYISINI SIFIRLADI

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında 26 Haziran tarihinde gerçekleştirilen canlı yayına Güzelyurt Belediye Başkanı, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) Başkanı ve aynı zamanda UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Üyesi Mahmut Özçınar konuk oldu.

Koronavirüs İle Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı söyleşi serisinde, özellikle salgının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) etkilerine değinerek konuşmasına başlayan Özçınar, ilk vakanın tespitiyle beraber hem yerel yönetimlerin hem de merkezi hükümetin zamanında ve müştereken aldığı tedbirler sayesinde salgının kontrol altına aldığını ve uzun zamandır KKTC’de vaka sayısının sıfır olduğunu söyledi.

Sadece salgına odaklanıp ekonomiyi yok saymanın mümkün olmayacağını ifade eden Özçınar, ekonomik tedbirlerin geliştirilerek mücadelenin kontrollü ve düzenli bir şekilde yeni bir yapıya dönüşmesinin önemini vurguladı.

1 Temmuz itibariyle adaya Türkiye üzerinden hava yolu ile gelişlerin başlayacağını belirten Özçınar karşılıklı PCR testi ve gerekli kontrollerin sağlanması ile girişlerin yapılacağını belirti.

Konuşmasında yönetimler ile alakalı yasal düzenlemeler konusuna da değinen Özçınar,  “Yapılması gereken ülkenin her noktasının aynı gelişim trendi içerisinde olmasıdır. Ayrıca yatırımları da her noktaya ulaşabilecek boyutta düşünebilmemiz gerekir. Bunları düşünemezsek kendi iç göçümüz oluşur ve kaynaklarımızı da sürdürülebilir bir hale getirmemiş oluruz. Bunun için öncelikle belediyelerin ölçek sorununu, kurumsallaşma sorununu, gelir kaynakları sorununu coğrafi yapımızı da ele alarak sürdürülebilir bir belediyeciliği elde edebilme adına reform sürecine girmemiz gerekir” dedi. 

Özçınar, turizm hareketini bölgede ve ülkede yaşatabilmek ve bunu ekonomiye yansıtabilmek adına mutlak suretle tedbirler alarak sürecin yürütmesi ve bunun sağlık sektöründeki tedbirlerle güvence altına alınarak ilerlenmesi gerektiğini söyledi.

İmar yasalarının oluşumu noktasında yerelin daha yetkili olması gerektiğini ifade eden Özçınar, ayrıca şehirleşmenin, alt yapı sorununu çözmeden yayılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER