MENA BÖLGESİ KENTLERİNİN COVID-19 İLE MÜCADELESİ WEB SEMİNERİ

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve BM Habitat Arap Ülkeleri Bölge Ofisi (UN Habitat Roas)’ın işbirliğinde 21 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen çevrim içi toplantıda Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Kentlerinin COVID-19 Salgını ile Mücadelesi ele alındı.

Çevrimiçi toplantı, UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie ve BM Habitat Arap Ülkeleri Bölge Ofisi Direktörü Dr. Erfan Ali’nin açılış konuşmaları ile başladı.

İlk olarak söz alan Mohamad Saadie, UCLG-MEWA ve UN Habitat Roas tarafından atılan bu adımın, pandemi ve iklim değişikliği ile mücadelede ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmada son derece önemli olduğunu vurguladı.

Kentlerin COVID-19 Salgınına Müdahalesi başlıklı oturumda konuşan Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, özellikle Türkiye’nin COVID-19 salgını ile mücadelede aldığı önlemlerden bahsetti. Şahin, ‘Kalbe Dokun Gönül Kazan ve Biz Bize Yeteriz’ kampanyaları ile birlikte bu zorlu süreçte ihtiyaç sahiplerine ulaştıklarını ve maske üretimine ağırlık vererek vatandaşlara dağıtımın yapıldığını söyledi.

Oturumda söz alan Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) İcra Direktörü Abdallah Anati ise virüs ile mücadele sürecinde alınan tedbirlerden bahsederek ilk vakalardan sonra 5 Mart günü OHAL ilan edildiğini ve sokağa çıkışların kısıtlandığını ifade etti.

Lübnan’dan Hazmieh Belediye Başkanı Jean Elias El Asmar, Kuveyt Belediye Meclis Üyesi Homoud Alenezi ve Dünya Bankası Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Kıdemli Uzmanı Dr. Mohamed Nada’da konuşmacılar arasında yer alarak sunumlarını gerçekleştirdi.

Günün ikinci oturumda ise Sosyal/Fiziksel Mesafeli Politikaların Uygulanmasının Zorlukları görüşüldü.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Erman Bülent Tuncer, COVID-19’a ilişkin tehlikenin henüz geçmediğini, kesin tedavinin şu an için mümkün olmadığını ve deneme yanılma yöntemiyle hareket edildiğini ifade etti. Aşı hakkında da konuşan Tuncer, 18 aydan önce bu yöntemin uygulanmasının söz konusu olmadığını ve insanları psikolojik açıdan rahatlatmak amacıyla COVID-19 testlerinin yapılmasının önemini vurguladı.

Norveç Mülteci Konseyi (NRC) Politika ve Savunuculuk Başkanı Alexander Kouttab ise süreci mülteciler açısında değerlendirdi. Oturumun bir diğer konuşmacısı Muhammed Abou Samra ise kayıt dışı alanların karakteristik özellikleri üzerine sunumunu gerçekleştirdi.

İleriye Dönük COVID-19 Salgınının Gelecek Planlamaları Üzerindeki Etkileri başlıklı günün son oturumu,  Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur ve Muhammed VI Politeknik Üniversitesi Mimarlık, Planlama ve Tasarım Okulu Direktörü Prof. Dr. Hassan Radoine’nin konuşmaları ile tamamlandı.

Kapanışta konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, COVID-19 krizinin her açıdan tüm dünyayı etkilediğinin ve yerel yönetimlerin bu süreçte aldıkları tedbirlerin salgın ile mücadelede çok önemli bir yer teşkil ettiğinin altını çizdi. Duman, yerel ve bölgesel yönetimler olarak dayanışmanın inşasının önemine de değinerek sözlerini tamamladı.

DUYURULAR

 NICOLA KHAMIS, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

23 Eylül 2020 Çarşamba, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu & Konseyi taoplantıları ile “UCLG-MEWA Komiteleri Perspektifinden COVID-19 Sonrası Döneme İlişkin Kent Yönetimi Stratejilerinin Değerlendirilmesi” tematik oturum 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM AĞI PROJESİ

KAVŞAK AĞI çevrimiçi açılışı 18 Eylül Cuma saat 15.00'da gerçekleşecektir.

  YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU WALD YÖNETİM KURULU ÜYESİ AV. EMİN CANACANKATAN

10 Eylül 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI AV. ŞEYMA DÖĞÜCÜ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

08 Eylül 2020 Salı, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 DR. YOUSEF AL SHAWARBEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

03 Eylül 2020 Perşembe, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 EL HALİL BELEDİYE BAŞKANI TAYSEER ABU SNEINEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

27 Ağustos 2020 Perşembe, saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 TEBRİZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI IRAJ SHAHIN BAHER UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

25 Ağustos 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE UCLG-MEWA EŞ BAŞKANI YÜCEL YILMAZ

18 Ağustos 2020 Salı, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

TWITTER