MENA BÖLGESİ KENTLERİNİN COVID-19 İLE MÜCADELESİ WEB SEMİNERİ

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve BM Habitat Arap Ülkeleri Bölge Ofisi (UN Habitat Roas)’ın işbirliğinde 21 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen çevrim içi toplantıda Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Kentlerinin COVID-19 Salgını ile Mücadelesi ele alındı.

Çevrimiçi toplantı, UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie ve BM Habitat Arap Ülkeleri Bölge Ofisi Direktörü Dr. Erfan Ali’nin açılış konuşmaları ile başladı.

İlk olarak söz alan Mohamad Saadie, UCLG-MEWA ve UN Habitat Roas tarafından atılan bu adımın, pandemi ve iklim değişikliği ile mücadelede ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmada son derece önemli olduğunu vurguladı.

Kentlerin COVID-19 Salgınına Müdahalesi başlıklı oturumda konuşan Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, özellikle Türkiye’nin COVID-19 salgını ile mücadelede aldığı önlemlerden bahsetti. Şahin, ‘Kalbe Dokun Gönül Kazan ve Biz Bize Yeteriz’ kampanyaları ile birlikte bu zorlu süreçte ihtiyaç sahiplerine ulaştıklarını ve maske üretimine ağırlık vererek vatandaşlara dağıtımın yapıldığını söyledi.

Oturumda söz alan Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) İcra Direktörü Abdallah Anati ise virüs ile mücadele sürecinde alınan tedbirlerden bahsederek ilk vakalardan sonra 5 Mart günü OHAL ilan edildiğini ve sokağa çıkışların kısıtlandığını ifade etti.

Lübnan’dan Hazmieh Belediye Başkanı Jean Elias El Asmar, Kuveyt Belediye Meclis Üyesi Homoud Alenezi ve Dünya Bankası Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Kıdemli Uzmanı Dr. Mohamed Nada’da konuşmacılar arasında yer alarak sunumlarını gerçekleştirdi.

Günün ikinci oturumda ise Sosyal/Fiziksel Mesafeli Politikaların Uygulanmasının Zorlukları görüşüldü.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Erman Bülent Tuncer, COVID-19’a ilişkin tehlikenin henüz geçmediğini, kesin tedavinin şu an için mümkün olmadığını ve deneme yanılma yöntemiyle hareket edildiğini ifade etti. Aşı hakkında da konuşan Tuncer, 18 aydan önce bu yöntemin uygulanmasının söz konusu olmadığını ve insanları psikolojik açıdan rahatlatmak amacıyla COVID-19 testlerinin yapılmasının önemini vurguladı.

Norveç Mülteci Konseyi (NRC) Politika ve Savunuculuk Başkanı Alexander Kouttab ise süreci mülteciler açısında değerlendirdi. Oturumun bir diğer konuşmacısı Muhammed Abou Samra ise kayıt dışı alanların karakteristik özellikleri üzerine sunumunu gerçekleştirdi.

İleriye Dönük COVID-19 Salgınının Gelecek Planlamaları Üzerindeki Etkileri başlıklı günün son oturumu,  Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur ve Muhammed VI Politeknik Üniversitesi Mimarlık, Planlama ve Tasarım Okulu Direktörü Prof. Dr. Hassan Radoine’nin konuşmaları ile tamamlandı.

Kapanışta konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, COVID-19 krizinin her açıdan tüm dünyayı etkilediğinin ve yerel yönetimlerin bu süreçte aldıkları tedbirlerin salgın ile mücadelede çok önemli bir yer teşkil ettiğinin altını çizdi. Duman, yerel ve bölgesel yönetimler olarak dayanışmanın inşasının önemine de değinerek sözlerini tamamladı.

DUYURULAR

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

TWITTER