MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELERE YÖNELİK SOSYAL UYUM KONULU ÇALIŞTAY

 

Connective Cities, GIZ-Qudra ve UCLG-MEWA, 8-10 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul'da, “Orta Doğu'da Ev Sahibi Topluluklar için Belediyeler düzeyinde Teknik Uzmanlık Programı”  kapsamında bir çalıştay gerçekleştirdi. “Mülteci Dostu Belediyelerin Mültecilerin Entegrasyonuna ve Sosyal Uyumuna Yönelik Seçenekleri” temasıyla düzenlenen çalıştayda, Türk ve Alman belediyelerden 47 temsilci bir araya geldi.

Etkinliğin açılış oturumunda konuşan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uzmanı Burak Yaşar, mültecilerin ev sahibi topluluklar ile sosyal uyumunun önemine ve bu entegrasyonun beraberinde getirebileceği faydalara değindi. Oturumun bir diğer konuşmacısı olan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise, yerel yönetimlerin öncelikli hedeflerinden birinin, mültecileri sosyal içerme politikalarının oluşum süreçlerine dahil etmek olduğunun altını çizdi.

Connective Cities ve GIZ Danışmanı Ingrid Rösner ve Qudra Program Direktörü Günther Taube ise, Connective Cities ve GIZ Qudra’nın mültecilerin entegrasyonuna yönelik çalışmalarını paylaşarak Türk ve Alman uzmanlar arasında bilgi ve deneyim paylaşımının önemine dikkat çektiler. Oturumda konuşan Almanya İstanbul Başkonsolosu Michael Reiffenstuel ise, belediyelerin mülteci yönetimindeki önemli rolünün altını çizdi ve yerelin mültecilerle iletişime geçmede en iyi ve etkili katman olduğunu vurguladı.

 

Entegrasyon ve sosyal uyumu güçlendirmede karşılaşılan zorluklar ve fırsatlar üzerine karşılıklı öğrenme diyalogu sunmak amacıyla Türk ve Alman belediye temsilcilerinin bir araya geldiği bu üç günlük etkinlik, çalıştaylar boyunca uygulanan katılımcı metodoloji ile birlikte, aktif ve yoğun katılımla devam etti. Bu kapsamda, poster sunumları, tartışma platformları ve karşılıklı istişare toplantıları gerçekleştirildi. Bu metodolojiden hareketle, etkinlik boyunca 6 somut proje fikri geliştirildi ve bu görüş ve öneriler etkinliğin genel oturumunda değerlendirildi. Bu proje fikirlerinin geliştirilmesinde, belediye düzeyindeki mevcut uzmanların uzmanlıklarından büyük ölçüde yararlanıldı. Bu durum, eleştirel yaklaşımı geliştirdi ve dolayısıyla proje fikirlerinin kavramsallaştırılmasını kolaylaştırdı. Alman ve Türk belediyeler arasında geliştirilen bu proje fikirlerinin, ilerleyen dönemlerde daha fazla desteklenebileceği ve Orta Doğu İnisiyatifi’nin finansmanı ile uygulanabilecek bir ortak projeye dönüşebileceği ifade edildi. Ayrıca çalıştay kapsamında, UCLG-MEWA, Adana Büyükşehir Belediyesi ve GIZ tarafından yürütülen, “Göçmen ve Mülteci Meclisinin Kapasite Artırımı ile Yerel Seviyede Sosyal Uyumu Geliştirme'' Projesi, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Almanya belediyelerine tanıtıldı.

Çalıştayın sonunda katılımcılar Engelliler Sarayı’nı, Kadın ve Aile Kültür Merkezi’ni ve WALD’ın yürüttüğü bir proje kapsamında Bağcılar Belediyesi tarafından oluşturulan Mülteci Destek Merkezi’ni ziyaret etti. Connective Cities temsilcileri tarafından, etkinliğin ikinci safhasının 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, “mültecilerin entegrasyonu ve sosyal uyum” temasıyla Almanya'da düzenleneceği duyuruldu.

DUYURULAR

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 29-30 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

TWITTER