SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER İÇİN ÜST DÜZEY ÇALIŞTAYLAR FORUMU

 

Tüm dünya ülkelerinin gündeminde olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, bu kez Arap kentlerinin gündeminde yerini aldı. Arap coğrafyasında yer alan kentlerin kalkınma çalışmalarının hızlandırılması ve bu çalışmaların 2030 Gündemi doğrultusunda ilerlemesi amacıyla 29-30 Nisan 2019 tarihlerinde Arap Kentler Teşkilatı (ATO) tarafından “Sürdürülebilir Şehirler İçin Üst Düzey Çalıştaylar Forumu” düzenlendi. İstanbul’da gerçekleştirilen programa; UCLG Dünya Teşkilatı’nın 2010-2016 yılları Dönem Başkanı ve UCLG-MEWA’nın Kurucu Başkanı Mimar Dr. Kadir Topbaş ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da katıldı. Filistin, Lübnan, Amman ve Muskat’ta bulunan yerel yönetimlerden çok sayıda temsilcinin yer aldığı programa Umman’dan katılan Dhofar Belediye Başkanı Salem Al Shanfari ve Katar’dan katılan Doha Belediyesi Direktörü Jamal Al Nuaimi de dikkat çeken isimler arasındaydı.

Programın açılışında konuşan Dr. Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için en uzun hizmet süresi olan ve 2004-2017 dönemini kapsayan görevi boyunca İstanbul’da uygulanan proje ve faaliyetlerinin bazılarını katılımcılarla paylaştı. Dr. Topbaş tarafından yapılan paylaşımlarda; kent yöneticilerinin, kentlerini sürdürülebilir şehirler listesine dahil etmeleri için daha yoğun çaba göstermeleri gereği öne çıktı. Açılış Oturumu’nun ardından program, “Akıllı Şehir Yönetimi ve Operasyonel Teknikleri” başlıklı oturum ile devam etti.

Programın ikinci günü, “Sürdürülebilir Kalkınmanın Gerçekleştirilmesinde Akıllı Şehirlerin Rolü” başlıklı oturum ile devam etti. UCLG-MEWA’nın da yer aldığı oturumda özellikle MEWA Bölgesi’ndeki şehirler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının yaygınlaştırılması ve akıllı şehirlerin oluşturulması için güçlü işbirlikleri kurmanın yolları tartışıldı. Bu sayede 2030 Gündemi’nde kentler için çizilen çerçevenin kritik noktaları bu platformda yerini almış oldu.

İki gün süren program vesilesi ile İstanbul’a gelen ATO üyeleri, aynı zamanda Genel Sekreterliği İstanbul’da bulunan UCLG-MEWA’yı da ziyaret etme olanağı buldu. ATO Genel Sekreteri Ahmet Al-Subaih öncülüğünde Sekretarya çalışanları ile bir araya gelen heyet, teşkilatın yapısı ve işleyişi ile UCLG ve diğer bölge teşkilatları ile olan ilişkiler hakkında bilgi aldı. UCLG-MEWA’nın farklı tematik alanlarda faaliyet gösteren komiteleri ve 2030 Gündemi doğrultusunda komiteler tarafından yürütülen çalışmalar da heyet ile paylaşıldı. Bunun yanı sıra katılımcılar, yeni ve güvenli Blockchain teknolojisini yaygınlaştırmayı amaçlayan UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komitesi faaliyetleri kapsamındaki çalışmaların yanı sıra özellikle bahse konu teknolojiyi ve metodolojisini değerlendirdiler. Gelecek dönemde ATO ile UCLG-MEWA arasındaki işbirliğinin özellikle bu alanda yoğunlaşması bekleniyor.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER