SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER İÇİN ÜST DÜZEY ÇALIŞTAYLAR FORUMU

 

Tüm dünya ülkelerinin gündeminde olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, bu kez Arap kentlerinin gündeminde yerini aldı. Arap coğrafyasında yer alan kentlerin kalkınma çalışmalarının hızlandırılması ve bu çalışmaların 2030 Gündemi doğrultusunda ilerlemesi amacıyla 29-30 Nisan 2019 tarihlerinde Arap Kentler Teşkilatı (ATO) tarafından “Sürdürülebilir Şehirler İçin Üst Düzey Çalıştaylar Forumu” düzenlendi. İstanbul’da gerçekleştirilen programa; UCLG Dünya Teşkilatı’nın 2010-2016 yılları Dönem Başkanı ve UCLG-MEWA’nın Kurucu Başkanı Mimar Dr. Kadir Topbaş ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da katıldı. Filistin, Lübnan, Amman ve Muskat’ta bulunan yerel yönetimlerden çok sayıda temsilcinin yer aldığı programa Umman’dan katılan Dhofar Belediye Başkanı Salem Al Shanfari ve Katar’dan katılan Doha Belediyesi Direktörü Jamal Al Nuaimi de dikkat çeken isimler arasındaydı.

Programın açılışında konuşan Dr. Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için en uzun hizmet süresi olan ve 2004-2017 dönemini kapsayan görevi boyunca İstanbul’da uygulanan proje ve faaliyetlerinin bazılarını katılımcılarla paylaştı. Dr. Topbaş tarafından yapılan paylaşımlarda; kent yöneticilerinin, kentlerini sürdürülebilir şehirler listesine dahil etmeleri için daha yoğun çaba göstermeleri gereği öne çıktı. Açılış Oturumu’nun ardından program, “Akıllı Şehir Yönetimi ve Operasyonel Teknikleri” başlıklı oturum ile devam etti.

Programın ikinci günü, “Sürdürülebilir Kalkınmanın Gerçekleştirilmesinde Akıllı Şehirlerin Rolü” başlıklı oturum ile devam etti. UCLG-MEWA’nın da yer aldığı oturumda özellikle MEWA Bölgesi’ndeki şehirler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının yaygınlaştırılması ve akıllı şehirlerin oluşturulması için güçlü işbirlikleri kurmanın yolları tartışıldı. Bu sayede 2030 Gündemi’nde kentler için çizilen çerçevenin kritik noktaları bu platformda yerini almış oldu.

İki gün süren program vesilesi ile İstanbul’a gelen ATO üyeleri, aynı zamanda Genel Sekreterliği İstanbul’da bulunan UCLG-MEWA’yı da ziyaret etme olanağı buldu. ATO Genel Sekreteri Ahmet Al-Subaih öncülüğünde Sekretarya çalışanları ile bir araya gelen heyet, teşkilatın yapısı ve işleyişi ile UCLG ve diğer bölge teşkilatları ile olan ilişkiler hakkında bilgi aldı. UCLG-MEWA’nın farklı tematik alanlarda faaliyet gösteren komiteleri ve 2030 Gündemi doğrultusunda komiteler tarafından yürütülen çalışmalar da heyet ile paylaşıldı. Bunun yanı sıra katılımcılar, yeni ve güvenli Blockchain teknolojisini yaygınlaştırmayı amaçlayan UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komitesi faaliyetleri kapsamındaki çalışmaların yanı sıra özellikle bahse konu teknolojiyi ve metodolojisini değerlendirdiler. Gelecek dönemde ATO ile UCLG-MEWA arasındaki işbirliğinin özellikle bu alanda yoğunlaşması bekleniyor.

DUYURULAR

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 29-30 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

TWITTER