SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARI YEREL İZLEME EĞİTİMİ

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın yerel düzeyde izleme aracı olan Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporu (Voluntary Local Review-VLR) sayısı Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’nde gün geçtikçe artıyor. Yakın zaman önce tamamlanan İzmir ve Sultanbeyli VLR raporlarının ve son olarak Karatay’ın ardından İstanbul’un Fatih ilçesi de 2022 yılı raporlama sürecine hazırlanıyor. Bu doğrultuda Fatih Belediyesi tarafından başlatılan bu inisiyatifin ilk ayağı olarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Yerel İzleme Eğitimi UCLG-MEWA tarafından gerçekleştirildi.

Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın selamlama konuşmalarıyla başlayan iki günlük çalıştay boyunca SKA’lar üzerine sunumlar, interaktif çalışmalar ve belediye faaliyetleri ile SKA’ları hizalama çalışmaları gerçekleştirildi. Eğitim kapsamında SKA’ların arka planı; Binyıl Kalkınma Hedefleri’nden Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na geçiş süreci; Habitat süreci ve Yeni Kentsel Gündem hakkında sunumlar gerçekleştirildi. Fatih Belediyesi’nin birim amirlerine yönelik gerçekleştirilen bu eğitim ile SKA’ların yerelleştirilmesi ve raporlanmasına yönelik farkındalık oluşturuldu. Aynı zamanda belediye proje ve faaliyetleri ile SKA’ların hizalanması çalışmasının sonucunda Fatih Belediyesi’nin SKA’lara yönelik bir ön durum haritası ortaya çıkmış oldu. Bu eğitim çalışması ile Fatih Belediyesi’nin koordinasyonunda yürütülecek olan Fatih 2022 Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporu’nun hazırlık süreci başlatılmış oldu.

DUYURULAR

 KAVŞAK AĞI MİKRO-HİBE PROGRAMI BAŞLADI!

WRI Türkiye Koordinatörlüğü'nde ilerleyen ve UCLG-MEWA'nın da parçası olduğu KAVŞAK ağı, sürdürülebilir kent içi ulaşım projeleri için hibe desteği açıkladı.

 KAVŞAK E-ÖĞRENME PROGRAMI, WEBİNAR SERİSİNİ YAYINLAMAYA BAŞLIYOR!

 İŞGAL ALTINDAKİ KUDÜS’TE ZORLA YERİNDEN EDİLMEYE İLİŞKİN BİLGİ NOTU

Kudüs Yüksek Komitesi tarafından hazırlanan ve işgal altındaki Kudüs kentinde devam eden ev yıkımlarına ve zorla yerinden edilmelere dair gelişmeleri aktaran bilgi notunu sizlerle paylaşmak istiyoruz!

 ULUSLARARASI DÜZEYDE YEREL YÖNETİMLER ARASI İŞ BİRLİĞİ: UCLG-MEWA

Özel olarak UCLG-MEWA'ya genel olarak ise yerel yönetimlerin küresel iş birliği üzerine yoğunlaşan, on sekiz yıllık deneyimimizin küresel literatürde nasıl bir bağlama denk düştüğünü tanımlama hassasiyetinde olan tez çalışmasını istifadelerinize sunarız!

 YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ 2

Kentsel ölçekteki deneyimlerin yerel aktörlerce aktarıldığı, salgına karşı verilen ilk tepkiden kentteki kamusal hizmetlerin dönüşümüne kadar birçok noktayı içinde barındıran kitabımız yayında!

 ARACI ŞEHİRLER KÜTAHYA DEKLARASYONU YAYINLANDI

Kütahya Deklarasyonu, aracı şehirleri eylem odaklı bir gündem içerisinde tutuyor. Deklarasyon’da özellikle, COVID-19 sonrası kalkınma gündeminde bu şehirlerin potansiyeline yönelik dikkat çekici ayrıntılar mevcut!

 UCLG-MEWA NEWSLETTER-31

"Uygulamadan Raporlamaya: SKA'ların Yerelleştirilmesinde Öncü Şehirler" temalı 31. sayımızı siz değerli okuyucularımızın istifadesine sunar, keyifli okumalar dileriz!

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEYİ BALIKESİR’DE TOPLANIYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile Göç Küresel Görev Gücü (GTFM) Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’nı 11 Kasım 2021 Perşembe günü, UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığı görevini yürütmekte olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirecektir.

 ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU KÜTAHYA’DA DÜZENLENDİ

Forum, 5-8 Ekim 2021 tarihleri arasında Kütahya Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 UCLG-MEWA İLE AMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

UCLG-MEWA ile Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) arasında, kentsel küresel gündemlerin yerelleştirilmesini teşvik etmek ve her iki kuruluşun üyelik tabanını genişletmek amacıyla Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı.

TWITTER