SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ TÜRKİYE HARİTALANDIRMASI PİLOT PROJESİ AÇILIŞ & BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

UCLG-MEWA tarafından ilk olarak Türkiye’de pilot olarak başlatılacak ve devamında MEWA Bölgesi’nde yaygınlaştırma çalışmaları yapılacak olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH’ler) Haritalandırma Projesi’nin açılış ve bilgilendirme toplantısı 3 Temmuz 2018 tarihinde UCLG-MEWA’nın İstanbul’da bulunan Genel Sekreterlik binasında gerçekleştirildi. Bahse konu toplantıda; projenin ilk etapta uygulama alanında yer alan UCLG-MEWA Yerel Yönetişim Komitesi, UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve UCLG-MEWA Denetim Komitesi üyeleri bir araya geldi.

Toplantının açılışında konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Binyıl Kalkınma Hedefleri sonrası Türkiye deneyiminden hareketle, yerelleşmenin önemli bir değer olarak ortaya çıktığı ve bu sebeple SKH’lerin uygulanma sürecinde yerelleşmenin uygulama yaklaşımı olarak benimsenmesi gerektiği yönündeki görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Halihazırda belediyelerin yürüttüğü proje ve faaliyetlerin önemli bir çoğunluğunun SKH’lerin alanına girdiğini fakat bu bilincin henüz çoğu belediyede oluşmadığını ifade eden Genel Sekreter Duman, bu projenin hem belediye çalışanlarının bu konudaki farkındalığını artırmayı, hem de ülkelerin SKH’lerin uygulanması ve izlenmesine yönelik Birleşmiş Milletler’e sundukları raporlara, yereldeki proje ve faaliyetlerin de dahil edilmesine katkı sağlamayı hedeflediğini belirtti. UCLG-MEWA Başkanı adına konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi temsilcisi M.Fuat Özharat sözlerinde; UCLG-MEWA ile T.C. İçişleri Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler neticesinde belediyelere konuya ilişkin meclis kararı alınması yönünde yapılan çağrının,  SKH’lere yönelik farkındalık oluşturulması bakımından önemli bir adım olduğuna ve bu projenin konuyu daha üst noktaya taşıyacağına değinirken, UCLG-MEWA Eş Başkanı adına katılımcılara hitap eden Mersin Büyükşehir Belediyesi temsilcisi M.Kemal Çokakoğlu ise konuşmasında; küresel gündemlerin yerelde uygulanmasının gerekliliğini ve bu çalışmaların farklı platformlara taşınması konusunda UCLG-MEWA’nın üstlendiği rolün önemini ifade etti. Projenin hedef gruplarından biri olan UCLG-MEWA Yerel Yönetişim Komitesi’nin Eş Başkanı’nı temsilen programa katılan Nilüfer Belediyesi temsilcisi Umut Eroğlu ise sözlerinde; komite çapında başlatılan bu projenin ilerleyen süreçte tüm MEWA Bölgesi’nde uygulanması ile birlikte sürdürülebilir kalkınmaya bölge perspektifinden sağlanacak katkının önemine yer verdi.  

Yerelde gerçekleştirilecek proje ve faaliyetlerde küresel gündemlerin referans alınması gereğine farklı platformlarda sıklıkla değinen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımı ile de zenginleşen toplantı aynı zamanda; Çanakkale Belediyesi, Esenler Belediyesi, Erzincan Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi, Gebze Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Karesi Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi, Selçuklu Belediyesi ve Pendik Belediyesi’nden gelen temsilcilere de ev sahipliği yaptı. Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’nın (WALD) proje ortaklığı ve finansörlüğünde yürütülecek projenin açılış ve bilgilendirme toplantısı kapsamında ilk olarak SKH’lerin yerel yönetimler için önemi konusunda yapılan bilgi paylaşımının ardından katılımcılara Yeni Kentsel Gündem hakkında kısa bir bilgilendirme yapılarak, devamında proje içeriği ve projeden beklenen sonuçlar aktarıldı. Programın öğleden sonra gerçekleştirilen bölümünde ise aracı şehirler gündemi kapsamında UCLG Dünya Teşkilatı işbirliği ile 2017 yılında Nevşehir ve Urla’da gerçekleştirilen haritalandırma çalışmasında izlenen metotlar katılımcılar ile paylaşıldı. Projenin açılış ve bilgilendirme toplantısı her belediyeden proje kapsamında beklenen hazırlık süreci ve çalıştayların takvimlendirilmesi ile sona erdi.

Toplantıya ait fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER