SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi, dünyadaki turizm hareketliliğinin yaklaşık %10’una ev sahipliği yapmakta ve her yıl milyonlarca turisti ağırlamakta. Bu turizm hareketliliği, bölge ülkeleri için ciddi bir gelir kaynağı olsa da mevcut haliyle ciddi sorunlar da içermekte. Bu sorunlardan bazıları:

  • Yerel kültürün ve dokunun bozulması
  • Doğal kaynakların aşırı tüketimi
  • Çevresel tahribat
  • Diğer ekonomik sektörlerin yok olması

Ciddi kültürel, ekonomik ve çevresel sorunlara sebep olan geleneksel kitle turizmi yerine alternatif ve sürdürülebilir turizm modellerinin öne çıkarılması 2000’lerin başından beri gündemde ve bu yönde sayısız iyi uygulama örneği şimdiden mevcut. Sürdürülebilirliğin kabul edilen en geniş tanımı “kendi ihtiyaçlarımızı, gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden karşılayabilmemizdir.” Sürdürülebilirlik, hayatın her alanına uygulandığı gibi turizm sektörüne de uygulanabilir ve uygulanmalıdır. Bu doğrultuda, turizmde sürdürülebilirlik:

  • Kültürel mirası ve yerel kültürü koruma
  • Doğal hayata ve kaynaklara zarar vermeme
  • Diğer ekonomik sektörlerle harmoni içinde olma

ilkeleri etrafında dönmektedir.  Bizler de UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi olarak, yerel yönetimleri, yürütücüsü ya da paydaşı oldukları sürdürülebilir turizm örneklerini bizlerle paylaşmaya davet ediyoruz. Sürdürülebilir turizme dair iyi uygulama örneklerinin toplanacağı ve veritabanı işlevi görecek yeni web sitesinde yerinizi alın.

KAYIT FORMUNU doldurmayı unutmayın!

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz: Osman Çorumlu (o.corumlu@uclg-mea.org) ve Jülide Çetin Akkuş (j.cetin@uclg-mewa.org)

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER