SAADIE: ‘PANDEMİ SÜRECİNDEKİ TECRÜBELERİMİZDEN GELECEK İÇİN DERS ÇIKARMALIYIZ’

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 1 Temmuz 2020 tarihinde düzenlediği “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı yerel yönetim söyleşisinde, aynı zamanda teşkilatın başkanlık görevini de yürüten Lübnan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadie’yi konuk etti.

Gerçekleştirilen canlı yayın vesileyle emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Saadie, ilk olarak tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının olumsuz etkilerine değindi. UCLG ve bölge teşkilatları açısından bu sürecin, kayıpları azaltmak için bir fırsat olduğunu ifade eden Saadie, yerel yönetimlerin vatandaşlara merkezi hükümetten daha yakın olduğunu vurguladı.

Lübnan’da Dannieh Belediyeler Birliği’nin virüsle mücadele faaliyetlerinden bahseden Saadie, belediyeler içinde kriz sürecini sağlıklı bir şekilde yürütebilmek amacıyla kurulan komitelere dikkat çekerken bu sürece toplumdan gönüllü olarak katılım sağlayan gençlere de değindi.

Salgının, Dannieh Bölgesi ve MEWA bölgesinde bulunan belediyeler açısından ekonomik etkilerinden bahseden Saadie, belediyelerin kısıtlı bütçelere rağmen vatandaşlara hizmette çok büyük çabalar harcadıklarının altını çizdi.

Mülteciler konusunda ise ülkede bulunan mültecilere bir yabancı olarak değil, o bölgenin vatandaşı gözüyle bakıldığına değinerek UNHCR’ın, Lübnan Hükümeti ile birlikte, salgının çadır kentlerde yayılmasını önlemek için yaptığı çalışmalardan bahsetti.

Normalleşme sürecini, zorluklara rağmen tüm ilkelerin yerine getirildiği bir dönem olarak tanımlayan Saadie, bu süreçte belirli kurallara uyarak normal hayatın devamlılığının sağlanabileceğini ve sürecin ülkeden ülkeye, topluluktan topluluğa göre de değişebileceğini ifade etti.

UCLG-MEWA’nın başkanlık görevini de yürüten Saadie, teşkilatın özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri esasında yaptığı çalışmalara işaret etti ve UCLG-MEWA’nın, koronavirüs sürecinde, UCLG ile iş birliği içerisinde yaptığı kriz yönetimi çalışmalarına dikkat çekti.

Söyleşinin sonunda, MEWA bölgesinde bulunan yerel yönetimlere, yöneticilerine ve Dannieh halkına iyi dilek mesajlarını ileten Saadie, bu zorlu sürecin büyük bir dayanışma içerisinde ve tüm insanlığın el ele vermesiyle atlatılabileceğini sözlerine ekledi.

DUYURULAR

 ALİ YILDIRIM SEZER, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

29 Eylül 2020 Salı, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KAMU HİZMETİ ÖDÜLLERİ 2021’E KAYITLAR BAŞLADI

Birleşmiş Milletler, 2021 BM Kamu Hizmeti Ödülleri’ne katılmak üzere (UNPSA) adaylıkların kabul sürecini başlattı. Son başvuru tarihi 18 Kasım 2020'dir.

 NICOLA KHAMIS, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

23 Eylül 2020 Çarşamba, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu & Konseyi taoplantıları ile “UCLG-MEWA Komiteleri Perspektifinden COVID-19 Sonrası Döneme İlişkin Kent Yönetimi Stratejilerinin Değerlendirilmesi” tematik oturum 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM AĞI PROJESİ

KAVŞAK AĞI çevrimiçi açılışı 18 Eylül Cuma saat 15.00'da gerçekleşecektir.

  YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU WALD YÖNETİM KURULU ÜYESİ AV. EMİN CANACANKATAN

10 Eylül 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI AV. ŞEYMA DÖĞÜCÜ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

08 Eylül 2020 Salı, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 DR. YOUSEF AL SHAWARBEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

03 Eylül 2020 Perşembe, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 EL HALİL BELEDİYE BAŞKANI TAYSEER ABU SNEINEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

27 Ağustos 2020 Perşembe, saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 TEBRİZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI IRAJ SHAHIN BAHER UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

25 Ağustos 2020 Salı, Saat 15.00

TWITTER