SKA’LARIN YERELLEŞTİRİLMESİ SULTANBEYLİ EĞİTİM PROGRAMI

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın Yerel Düzeyde İzlenmesi: Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporları Eğitimi Sultanbeyli Belediyesi ev sahipliğinde 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

Sultanbeyli Belediyesi’nin başlatmış olduğu VLR sürecinin içerik ve kapsamı hakkında belediyenin birim yöneticilerinin bilgilendirilmesi ve hazırlanacak raporun belediye hizmetlerine ve ilçenin uluslararası platformlardaki görünürlüğüne sağlayacağı katkı bağlamında farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlenen eğitim ilk olarak açılış konuşmaları ile başladı. 

Açılış oturumunda söz alan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman yerel yönetimlerin hazırladığı Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporlarını önemsediklerini belirtti.  Duman ayrıca Sultanbeyli Belediyesi ile de 2020’den bu yana, aktif biçimde VLR hazırlık çalışmalarını yürüttüklerini ve bu kapsamda oluşturulan Danışma Kurulu ile de ilçenin hedefleri, öncelikleri, avantajları, dezavantajları, faaliyetlerinin SKA perspektifinden ele alındığını ve Türkiye’den çıkacak ilk Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporu’nun altyapısı hazırlandığını vurguladı.

 

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise açılıştaki konuşmasında Sultanbeyli Belediyesi olarak, ‘’Küresel düşün, yerel hareket et!’’ perspektifini benimsediklerini; stratejik planlarını oluştururken ve faaliyetlerini belirlerken küresel amaçları yol gösterici olarak kullanma gayreti içerisinde olduklarını ifade etti. Keskin ayrıca, UCLG-MEWA koordinatörlüğünde gerçekleştirdikleri eğitim programının, önemine değinerek belediyenin tüm müdürlüklerinin yürüttükleri çalışmalarda sürdürülebilir kalkınmaya yaptıkları katkıları daha net şekilde fark edeceklerini,  faaliyetlerini planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarında ise Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın yerelleştirilmesi vizyonuyla hareket etmelerini sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

Açılış konuşmalarının ardından BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları sunumuna geçildi. Burada arka plan belgeleri ve amaçlar ile hedefler konularına değinildi. Daha sonra eğitim programının “İnteraktif Grup Çalışması” kısmına geçildi. Eğitim Sultanbeyli VLR Raporu Hakkında Bilgilendirme yapılarak sona erdi.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI 5 MAYIS 2021 TARİHİNDE ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu Toplantısı 5 Mayıs 2021 tarihinde Gebze Belediyesi’nin katkıları ile çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

 KAVŞAK AĞI'NIN İLK E-ÖĞRENME MODÜLÜ YAYINLANDI

Sürdürülebilir Kent içi Ulaşım Temel Kavram ve Uygulamalar Eğitim Modülü yayında!

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ, GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN KÜLTÜR TEMASI İLE İZMİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Zirve, 9-11 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenecektir.

 10. ULUSLARARASI DÜNYA MİRASI ŞEHİRLERİ KONFERANSI

10. Uluslararası Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Konferansı’nın 1-3 Nisan tarihleri arasında Kazakistan Cumhuriyeti’nin Türkistan kentinde yapılacağını sizlere bildirmekten memnuniyet duyuyoruz.

 GÖNÜLLÜ YEREL DEĞERLENDİRME RAPORU REHBERİ’NİN İKİNCİ CİLDİ İÇİN GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ!

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın yerel düzeyde izleme mekanizması olan Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporları’nın belirli bir sistematiğe kavuşması için çalışmalar devam ediyor.

 TAZİYE MESAJI

Amman Belediyesi Eski Başkanı, 2013-2017 yılları arasında UCLG-MEWA'da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Aqel BİLTAJİ'nin vefat haberini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.

 GOLD V Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesel Raporu

"Küresel Gündemlerin Yerelleştirilmesi" başlıklı GOLD V Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesel Raporu'nu istifadenize sunarız.

 KURUCU BAŞKANIMIZ KADİR TOPBAŞ İÇİN E-TAZİYE DEFTERİ AÇILMIŞTIR

Yerel yönetim camiasına unutulmaz katkıları bulunan Kurucu Başkanımız için e-taziye defteri açmış bulunmaktayız.

 Desantralizasyon ve Yerel Demokrasi 5. Küresel Raporu/Yönetici Özeti

Desantralizasyon ve Yerel Demokrasi 5. Küresel Raporu’nun bir parçası olan Ortadoğu ve Batı Asya Bölgesel Raporu sizlerle...

 UCLG Yıllık İstişare Toplantısı - "MEWA Öncelikleri" Oturumu

UCLG İstişare Toplantısı kapsamında, UCLG-MEWA 18 Şubat’ta 10:00 – 11:30 CET saatleri arasında “MEWA Öncelikleri” üzerine bir oturum gerçekleştirecek.

TWITTER