SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

 

“Orta Doğu'da Ev Sahibi Topluluklar için Belediyeler düzeyinde Teknik Uzmanlık Programı” ile Qudra Programı çerçevesinde iki günlük bir teknik gezi ve bu çalışmayı takiben iki günlük proje çalıştayı düzenlendi. Etkinlik, UCLG-MEWA, GIZ-Qudra ve Connective Cities ortaklığıyla, 12-15 Şubat 2019 tarihlerinde, Almanya’da gerçekleştirildi.

Söz konusu çalıştay, 8-10 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen çalıştayın devamı niteliğinde düzenlendi. İstanbul’daki etkinlikte, Türk ve Alman belediyelerden uzmanlar teknik bilgi alışverişinde bulunmuş ve proje fikirleri geliştirmişlerdi. Bu katılımcılar arasından belirlenen Türk Belediyeler, proje fikirlerini sunmak ve Alman belediye temsilcileri ile birlikte ilgili projelerin detaylandırılması ve uygulanması konusundaki çalışmaları görüşmek üzere Almanya’ya davet edildi.

Söz konusu, etkinlik iki günlük bir çalışma ziyareti ile başladı. Ziyaretin ilk durağı, mültecilerin kendilerini sığınmacı olarak kaydettikleri “Berlin Devlet Mülteci İşleri Ofisi” oldu. Burada katılımcılar Almanya'daki sığınma süreci hakkında bilgi edindiler. Etkinliğin ikinci gününde katılımcılar; Mahalle Merkezi Schöneberg’de bir sunuma katılım sağladılar. Kadınlar, çocuklar ve yaşlı mülteciler için sağlanan hizmetler hakkında bilgilendirildikten sonra, Yetişkin Eğitim Merkezi (Volkshochschule / VHS) tarafından sunulan dil kursu hakkında bilgilendirildiler.

Çalıştay’ın ikinci bölümü önceki faaliyetlerin tanıtımı ve değerlendirmesiyle başladı. Türk ve Alman belediyeler arasında karşılıklı değerlendirmeden sonra, gelecek adımlar için net bir yol haritasına oluşturmak için projenin müştereken uygulanmasına yönelik çalışma metodolojisinin detayları, taslak öneri ve bir eylem planının geliştirilmesi için değerlendirmelerde bulunuldu.

Proje çalıştayının amacı, proje odaklı ortaklıkların başlangıç noktası olabilecek somut proje fikirleri geliştirmekti. Bu metodolojiye dayanarak, sekiz somut proje fikri geliştirildi ve bu fikirler çalıştay’ın sonunda sunularak tartışıldı. Bu proje fikirlerinin geliştirilmesinde, belediye temsilcisi uzmanların görüş ve önerilerinden faydalanıldı. Bu durum, eleştirel fikirlerin ortaya konması ve dolayısıyla proje fikirlerinin kavramsallaştırılmasını kolaylaştırdı.

GIZ-Qudra, proje fikirlerinin nihai teklifinin hazırlanmasının ardından söz konusu aşamayı tamamlayacak. Alman ve Türk belediyeler arasındaki bu proje fikirlerinin, ortak projeler ve Orta Doğu Girişimi'nin finansal araçları aracılığıyla uygulamaya yönelik fonlar ile ilerleyen süreçlerde desteklenmesi söz konusu. Detaylar için UCLG-MEWA Newsletter’ı takip etmeye devam edin.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER