SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ TÜRKİYE HARİTALANDIRMASI PİLOT PROJESİ ÇALIŞTAYLARI

 

Kalkınmanın daha sürdürülebilir bir rotaya evrilmesi gerekliliğine işaret eden Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, artık Türkiye’deki belediyelerin de gündeminde.

Temmuz 2018’de UCLG-MEWA tarafından başlatılan ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) tarafından finanse edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi kapsamında düzenlenen çalıştaylar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerini kapsayan çalıştaylarda bir yandan belediye çalışanları küresel gündemler hakkında bilgilendirilirken, diğer yandan da  belediyelerde yürütülen çalışmaların küresel hedefler bağlamında hizalaması yapılıyor. Daha evvel Mezitli Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen çalıştay programları, Zeytinburnu Belediyesi, Karesi Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi, Pendik Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi, Şişli Belediyesi, Gebze ve Selçuklu Belediyesi’nde de gerçekleştirildi.

  Çalıştaylar çerçevesinde belediye personeli, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin arka planı, Habitat Süreci ve Yeni Kentsel Gündem konularının yanı sıra Küresel Hedefler’in içerik ve kapsamı hakkında da bilgilendirildi. Türkiye’de başlatılan ve MEWA Bölgesi’nde yaygınlaştırılması planlanan proje, Küresel Hedefler temelinde Birleşmiş Milletler’e ülkeler bazında gönüllülük esasına dayalı olarak sunulan değerlendirme raporlarına yereldeki çalışmaların yansıtılmasını amaç edinirken, diğer yandan da belediyelerin bir sonraki stratejik planlarının 2030 Gündemi çerçevesinde oluşturulması için çalışanlarının bu alanda gerekli donanıma sahip olmalarını hedefliyor.

Çalıştay programlarının tamamlanmasının ardından düzenlenecek olan Proje Kapanış Toplantısı’nda, ilgili tüm paydaşlar bir araya gelerek proje sonrasına ait yol haritasını birlikte belirleyeceklerdir.

Konu ile ilgili gelişmeler için takipte kalın. 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA GENEL KURUL /KONGRE TOPLANTISI

UCLG-MEWA Genel Kurulu/Kongresi 8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

TWITTER