SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ TÜRKİYE HARİTALANDIRMASI PİLOT PROJESİ ÇALIŞTAYLARI

 

Kalkınmanın daha sürdürülebilir bir rotaya evrilmesi gerekliliğine işaret eden Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, artık Türkiye’deki belediyelerin de gündeminde.

Temmuz 2018’de UCLG-MEWA tarafından başlatılan ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) tarafından finanse edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi kapsamında düzenlenen çalıştaylar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerini kapsayan çalıştaylarda bir yandan belediye çalışanları küresel gündemler hakkında bilgilendirilirken, diğer yandan da  belediyelerde yürütülen çalışmaların küresel hedefler bağlamında hizalaması yapılıyor. Daha evvel Mezitli Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen çalıştay programları, Zeytinburnu Belediyesi, Karesi Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi, Pendik Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi, Şişli Belediyesi, Gebze ve Selçuklu Belediyesi’nde de gerçekleştirildi.

  Çalıştaylar çerçevesinde belediye personeli, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin arka planı, Habitat Süreci ve Yeni Kentsel Gündem konularının yanı sıra Küresel Hedefler’in içerik ve kapsamı hakkında da bilgilendirildi. Türkiye’de başlatılan ve MEWA Bölgesi’nde yaygınlaştırılması planlanan proje, Küresel Hedefler temelinde Birleşmiş Milletler’e ülkeler bazında gönüllülük esasına dayalı olarak sunulan değerlendirme raporlarına yereldeki çalışmaların yansıtılmasını amaç edinirken, diğer yandan da belediyelerin bir sonraki stratejik planlarının 2030 Gündemi çerçevesinde oluşturulması için çalışanlarının bu alanda gerekli donanıma sahip olmalarını hedefliyor.

Çalıştay programlarının tamamlanmasının ardından düzenlenecek olan Proje Kapanış Toplantısı’nda, ilgili tüm paydaşlar bir araya gelerek proje sonrasına ait yol haritasını birlikte belirleyeceklerdir.

Konu ile ilgili gelişmeler için takipte kalın. 

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER