SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ TÜRKİYE HARİTALANDIRMASI PİLOT PROJESİ ÇALIŞTAYLARI

 

Kalkınmanın daha sürdürülebilir bir rotaya evrilmesi gerekliliğine işaret eden Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, artık Türkiye’deki belediyelerin de gündeminde.

Temmuz 2018’de UCLG-MEWA tarafından başlatılan ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) tarafından finanse edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi kapsamında düzenlenen çalıştaylar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerini kapsayan çalıştaylarda bir yandan belediye çalışanları küresel gündemler hakkında bilgilendirilirken, diğer yandan da  belediyelerde yürütülen çalışmaların küresel hedefler bağlamında hizalaması yapılıyor. Daha evvel Mezitli Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen çalıştay programları, Zeytinburnu Belediyesi, Karesi Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi, Pendik Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi, Şişli Belediyesi, Gebze ve Selçuklu Belediyesi’nde de gerçekleştirildi.

  Çalıştaylar çerçevesinde belediye personeli, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin arka planı, Habitat Süreci ve Yeni Kentsel Gündem konularının yanı sıra Küresel Hedefler’in içerik ve kapsamı hakkında da bilgilendirildi. Türkiye’de başlatılan ve MEWA Bölgesi’nde yaygınlaştırılması planlanan proje, Küresel Hedefler temelinde Birleşmiş Milletler’e ülkeler bazında gönüllülük esasına dayalı olarak sunulan değerlendirme raporlarına yereldeki çalışmaların yansıtılmasını amaç edinirken, diğer yandan da belediyelerin bir sonraki stratejik planlarının 2030 Gündemi çerçevesinde oluşturulması için çalışanlarının bu alanda gerekli donanıma sahip olmalarını hedefliyor.

Çalıştay programlarının tamamlanmasının ardından düzenlenecek olan Proje Kapanış Toplantısı’nda, ilgili tüm paydaşlar bir araya gelerek proje sonrasına ait yol haritasını birlikte belirleyeceklerdir.

Konu ile ilgili gelişmeler için takipte kalın. 

DUYURULAR

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 29-30 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

TWITTER