TÜRK BELEDİYELER'DEN ALMANYA'YA TEKNİK ZİYARET

UCLG-MEWA ve Connective Cities ortaklığında Temmuz ayında Kocaeli’nde gerçekleştirilen Belediyeler İçin Entegre Katı Atık Yönetim Planlaması adlı atölye çalışmasının devamı niteliğinde Türk Belediyelere özel olarak Köln’de 3 günlük bir teknik ziyaret programı oluşturuldu. Programa Türkiye’den Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Pendik Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Karesi Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) katıldı.

Program başlangıcında Alman Belediyeler Birliği (DST) tarafından Almanya’daki atık yönetim sistemi hakkında genel bilgiler verildikten sonra, üç gün boyunca Köln’de yer alan atık yakma ve geri dönüşüm tesisleri ile organik atıkların kompostlaştırma işlemleri yerinde incelendi. Ziyaret sırasında iki ülkenin atık yönetim sistemleri kıyaslanarak mevcut sisteme alternatif çözüm önerileri getirildi. Üçüncü günün sonunda Türk Belediyelerin program hakkındaki görüşleri alınarak elde edilen somut çıktılar Connective Cities ekibi ile değerlendirildi.

İklimin Korunmasında Döngüsel Atık Yönetimi Programı

Köln’de düzenlenen teknik ziyaretin ardından Connective Cities tarafından 27-29 Kasım tarihlerinde Hamburg’ta iklimin korunmasında döngüsel atık yönetimini konu edinen bir program düzenlendi. Sekiz ülkeden toplamda 50’ye yakın temsilciyi bir araya getiren programda atık yönetiminin iklimin korunmasındaki rolüne dikkat çekilerek başarılı bir atık yönetimi elde edilmesinde şehirlerin karşılaştığı mevcut zorluklardan bahsedildi. Avrupa Atık Azaltım Haftası etkinlikleri kapsamında Alman belediyeleri ve firmaları tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerden örnekler verilerek tüm belediyeler bu ağa dahil olmaya davet edildi.

İyi Uygulama ve Mevcut Zorluk Sunumları

İçerisinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi’nin de bulunduğu ve katılımcı belediyeler arasından seçilen 12 iyi uygulama sunumu posterler haline getirilerek bir galeri alanında sergilendi. Atık geri kazanımı, atıktan enerji elde edilmesi, inşaat atıklarının tekrar kullanımı gibi değişik konulara değinen örnek uygulama sunumları, oluşturulan küçük çalışma grupları içerisinde katılımcılarla tartışmaya açıldı. Her bir çalışma grubunun içerisinde katılımcılar kendi şehirlerindeki durumu iyi uygulama olarak sunulan şehirlerle kıyaslayarak alternatif çözüm önerileri edinme fırsatı yakaladı. Programın son gününde çalışma gruplarından elde edilen tüm somut çıktılar bir eylem planı haline getirilerek bir sonraki aşama için yol haritası çıkarıldı. Eylem planlarının oluşturulmasının ardından Alman firmalara ait atık yakma ve geri dönüşüm tesisleri ziyaret edilerek programa son verildi.

DUYURULAR

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI AJANDANIZA KAYDEDİN!

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETIM KURULU TOPLANTISI EV SAHIBI KENT ÇAGRISI

5-7 Mayıs 2018 tarihleri arasında Tebriz, İran’da yapılması planlanan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı teknik sebeplerden dolayı iptal edilmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu, 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 1 MART SIFIR AYRIMCILIK GÜNÜ

UCLG-MEWA olarak "1 Mart Sıfır Ayrımcılık Günü" kapsamında gerçekleştireceğimiz kampanyaya katılımlarınızı önemsiyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri 2018 yılında "Gastronomi Turizmi ve Marka Şehirler" konusu ile kaldığı yerden devam ediyor.

 DÜNYA TARIM VE GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ ERTELENDİ

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) tarafından 01-04 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan “AGROSUM 2018 DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ” ertelenmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 MALEZYA, DÜNYA KENTSEL FORUMU 9.OTURUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Dünya Kentsel Forumu 9. Oturumu, dünyanın farklı noktalarından yerel yönetim temsilcilerinin katılımıyla, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

TWITTER