TÜRK BELEDİYELER'DEN ALMANYA'YA TEKNİK ZİYARET

UCLG-MEWA ve Connective Cities ortaklığında Temmuz ayında Kocaeli’nde gerçekleştirilen Belediyeler İçin Entegre Katı Atık Yönetim Planlaması adlı atölye çalışmasının devamı niteliğinde Türk Belediyelere özel olarak Köln’de 3 günlük bir teknik ziyaret programı oluşturuldu. Programa Türkiye’den Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Pendik Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Karesi Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) katıldı.

Program başlangıcında Alman Belediyeler Birliği (DST) tarafından Almanya’daki atık yönetim sistemi hakkında genel bilgiler verildikten sonra, üç gün boyunca Köln’de yer alan atık yakma ve geri dönüşüm tesisleri ile organik atıkların kompostlaştırma işlemleri yerinde incelendi. Ziyaret sırasında iki ülkenin atık yönetim sistemleri kıyaslanarak mevcut sisteme alternatif çözüm önerileri getirildi. Üçüncü günün sonunda Türk Belediyelerin program hakkındaki görüşleri alınarak elde edilen somut çıktılar Connective Cities ekibi ile değerlendirildi.

İklimin Korunmasında Döngüsel Atık Yönetimi Programı

Köln’de düzenlenen teknik ziyaretin ardından Connective Cities tarafından 27-29 Kasım tarihlerinde Hamburg’ta iklimin korunmasında döngüsel atık yönetimini konu edinen bir program düzenlendi. Sekiz ülkeden toplamda 50’ye yakın temsilciyi bir araya getiren programda atık yönetiminin iklimin korunmasındaki rolüne dikkat çekilerek başarılı bir atık yönetimi elde edilmesinde şehirlerin karşılaştığı mevcut zorluklardan bahsedildi. Avrupa Atık Azaltım Haftası etkinlikleri kapsamında Alman belediyeleri ve firmaları tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerden örnekler verilerek tüm belediyeler bu ağa dahil olmaya davet edildi.

İyi Uygulama ve Mevcut Zorluk Sunumları

İçerisinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi’nin de bulunduğu ve katılımcı belediyeler arasından seçilen 12 iyi uygulama sunumu posterler haline getirilerek bir galeri alanında sergilendi. Atık geri kazanımı, atıktan enerji elde edilmesi, inşaat atıklarının tekrar kullanımı gibi değişik konulara değinen örnek uygulama sunumları, oluşturulan küçük çalışma grupları içerisinde katılımcılarla tartışmaya açıldı. Her bir çalışma grubunun içerisinde katılımcılar kendi şehirlerindeki durumu iyi uygulama olarak sunulan şehirlerle kıyaslayarak alternatif çözüm önerileri edinme fırsatı yakaladı. Programın son gününde çalışma gruplarından elde edilen tüm somut çıktılar bir eylem planı haline getirilerek bir sonraki aşama için yol haritası çıkarıldı. Eylem planlarının oluşturulmasının ardından Alman firmalara ait atık yakma ve geri dönüşüm tesisleri ziyaret edilerek programa son verildi.

DUYURULAR

 HANGZHOU'DAKİ 2017 UCLG DÜNYA KONSEYİ ve YÖNETİM KURULU: ARKAPLAN BELGELERİ

2017 UCLG Dünya Konseyi ve Yönetim Kurulu Toplantıları, 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde Hangzhou, Çin'de gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA AKILLI ŞEHİRLER KOMİTESİ II. TOPLANTISI & IV. DÜNYA AKILLI ŞEHİRLER ZİRVESİ

12-13 Aralık 2017 tarihlerinde, UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komitesi İkinci Toplantısı ve UCLG-MEWA WICS2017 Belediye Başkanları Paneli, Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirecektir.

 UCLG-MEWA KÜLTÜR KOMİTESİ II. TOPLANTISI

 2017 UCLG DÜNYA KONSEYİ - GÜNCEL PROGRAM VE GÜNDEM MADDELERİ - 6-9 ARALIK 2017, ÇİN

2017 UCLG Dünya Konseyi, 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde Hangzhou, Çin'de gerçekleştirilecek.

 TRANSIST 2017 ULUSLARARASI İSTANBUL ULAŞIM KONGRESİ VE FUARI ve UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE KOMİTESİ 5. TOPLANTISI

TRANSIST 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, 2-4 Kasım 2017 tarihlerinde Lütfi Kırdar Rumeli Salonu, ICEC ve İstanbul Kongre Merkezi, ICC’de gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA SOSYAL İÇERME PANELİ ve UCLG-MEWA SOSYAL İÇERME KOMİTESİ TOPLANTISI

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Sosyal İçerme Paneli ve UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Toplantısı 17 Ekim 2017'de UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Başkanı Beylikdüzü ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

 İKLİM ŞANSI DÜNYA ZİRVESİ, 11-13 EYLÜL 2017, AGADİR/FAS

Değerli UCLG-MEWA Üyeleri, İklim değişikliği ile mücadele konusunda önemli adımlar atılmasına yönelik Fas’ın Marakeş şehrinde gerçekleştirilmiş olan 22. Yıllık Taraflar Toplantısı’nı (COP22) takiben, iklimle ilgili aktörlerin bir araya getirilmesi planlanan İklim Şansı Dünya Zirvesi 11-13 Eylül 2017 tarihlerinde Agadir/Fas şehrinde gerçekleştirilecektir.

 TAHRAN GOLDEN GLOBE KÜRESEL ÖDÜLÜ 2017

Sizleri, aynı zamanda Dünya Kentler Günü olan 31 Ekim 2017 tarihinde düzenlenecek Tahran IV. Golden Adobe Küresel Ödülü için düzenlenecek törene katılmaya davet etmekten mutluluk duymaktayız.

 İKİNCİ ULUSLARARASI ŞEHİR EKONOMİSİ KONFERANSI

Sizleri; Tahran Belediyesi, İran Şehir Ekonomisi Bilimi Derneği ve City Bank işbirliğinde, 11 Ekim 2017 tarihinde Tahran’da gerçekleştirilecek olan İkinci Uluslararası Şehir Ekonomisi Konferansı hakkında bilgilendirmekten memnuniyet duyarız.

 ARACI ŞEHİRLER ORTA DOĞU VE BATI ASYA (MEWA) BÖLGESEL FORUMU

Aracı Şehirler Orta Doğu ve Batı Asya (MEWA) Bölgesel Forumu, UCLG-MEWA tarafından 21-22 Eylül 2017 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir

TWITTER