TÜRK BELEDİYELER'DEN ALMANYA'YA TEKNİK ZİYARET

UCLG-MEWA ve Connective Cities ortaklığında Temmuz ayında Kocaeli’nde gerçekleştirilen Belediyeler İçin Entegre Katı Atık Yönetim Planlaması adlı atölye çalışmasının devamı niteliğinde Türk Belediyelere özel olarak Köln’de 3 günlük bir teknik ziyaret programı oluşturuldu. Programa Türkiye’den Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Pendik Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Karesi Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) katıldı.

Program başlangıcında Alman Belediyeler Birliği (DST) tarafından Almanya’daki atık yönetim sistemi hakkında genel bilgiler verildikten sonra, üç gün boyunca Köln’de yer alan atık yakma ve geri dönüşüm tesisleri ile organik atıkların kompostlaştırma işlemleri yerinde incelendi. Ziyaret sırasında iki ülkenin atık yönetim sistemleri kıyaslanarak mevcut sisteme alternatif çözüm önerileri getirildi. Üçüncü günün sonunda Türk Belediyelerin program hakkındaki görüşleri alınarak elde edilen somut çıktılar Connective Cities ekibi ile değerlendirildi.

İklimin Korunmasında Döngüsel Atık Yönetimi Programı

Köln’de düzenlenen teknik ziyaretin ardından Connective Cities tarafından 27-29 Kasım tarihlerinde Hamburg’ta iklimin korunmasında döngüsel atık yönetimini konu edinen bir program düzenlendi. Sekiz ülkeden toplamda 50’ye yakın temsilciyi bir araya getiren programda atık yönetiminin iklimin korunmasındaki rolüne dikkat çekilerek başarılı bir atık yönetimi elde edilmesinde şehirlerin karşılaştığı mevcut zorluklardan bahsedildi. Avrupa Atık Azaltım Haftası etkinlikleri kapsamında Alman belediyeleri ve firmaları tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerden örnekler verilerek tüm belediyeler bu ağa dahil olmaya davet edildi.

İyi Uygulama ve Mevcut Zorluk Sunumları

İçerisinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi’nin de bulunduğu ve katılımcı belediyeler arasından seçilen 12 iyi uygulama sunumu posterler haline getirilerek bir galeri alanında sergilendi. Atık geri kazanımı, atıktan enerji elde edilmesi, inşaat atıklarının tekrar kullanımı gibi değişik konulara değinen örnek uygulama sunumları, oluşturulan küçük çalışma grupları içerisinde katılımcılarla tartışmaya açıldı. Her bir çalışma grubunun içerisinde katılımcılar kendi şehirlerindeki durumu iyi uygulama olarak sunulan şehirlerle kıyaslayarak alternatif çözüm önerileri edinme fırsatı yakaladı. Programın son gününde çalışma gruplarından elde edilen tüm somut çıktılar bir eylem planı haline getirilerek bir sonraki aşama için yol haritası çıkarıldı. Eylem planlarının oluşturulmasının ardından Alman firmalara ait atık yakma ve geri dönüşüm tesisleri ziyaret edilerek programa son verildi.

DUYURULAR

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

TWITTER