TÜRKİYE-FİLİSTİN KARDEŞ ŞEHİR ÇALIŞTAYI

Türkiye ve Filistin’de bulunan belediyeler arasındaki mevcut kardeş şehir ilişkilerinin daha etkin ve verimli hale getirilmesi amacı ile UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi Başkanı Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından, 22 Eylül 2017 tarihinde Avanos, Nevşehir’de “Türkiye-Filistin Kardeş Şehir Çalıştayı” düzenlendi.

TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör Başkanlığında ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ile Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce’nin katılımları ile gerçekleştirilen Çalıştay’da, iki ülke arasındaki mevcut kardeş şehir ilişkileri kapsamında yürütülen faaliyetler, yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri değerlendirildi. Katılımcılar tarafından paylaşılan öneriler doğrultusunda, Filistin’deki tüm belediyelerin Türkiye’deki belediyeler ile kardeş şehir ilişkisi kurması ve bu doğrultuda TBB bünyesinde Filistin’deki belediyelerin nüfus ve coğrafi bilgileri ile ihtiyaç analizlerini içeren bir veri tabanının oluşturulması kararlaştırıldı. Bu noktada, Filistin’de bulunan belediyelerin kendi dinamiklerini yansıtacakları bilgi notlarını yazılı olarak TBB’ye iletmeleri durumunda, sürecin daha sağlıklı ve hızlı ilerleyeceği belirtildi.

Kardeş şehir ilişkilerinin sürdürülebilirliği üzerinde yapılan değerlendirmeler sonucunda, karşılıklı olarak mutabık kalınan hizmet alanlarında yaşanan sorunların üç ana başlık altında tespit edilerek, bu alanlarda proje odaklı çalışmaların yürütülmesi kararlaştırıldı. Yine 2018 yılında bir Kardeş Şehirler Zirvesi’nin düzenlenerek, burada Kardeş Şehir Protokollerinin imzalanması konusunda mutabık kalındı.

Kardeş şehir ilişkilerinde temel bir sorun alanını teşkil ettiği ifade edilen süreç takibi hususunda, içinde Türkiye ve Filistin’de bulunan yerel yönetim temsilcileri, Türkiye Belediyeler Birliği, T.C. Dışişleri Bakanlığı, Filistin Ankara Büyükelçiliği, TİKA gibi kurumların temsilinin sağlandığı bir “İzleme ve Değerlendirme Komitesi”nin kurulması ve bu komitenin, biri Türkiye, diğeri Filistin’de olmak üzere yılda en az iki kez toplanarak durum değerlendirmesi yapması kararlaştırıldı. 

DUYURULAR

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI AJANDANIZA KAYDEDİN!

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETIM KURULU TOPLANTISI EV SAHIBI KENT ÇAGRISI

5-7 Mayıs 2018 tarihleri arasında Tebriz, İran’da yapılması planlanan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı teknik sebeplerden dolayı iptal edilmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu, 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 1 MART SIFIR AYRIMCILIK GÜNÜ

UCLG-MEWA olarak "1 Mart Sıfır Ayrımcılık Günü" kapsamında gerçekleştireceğimiz kampanyaya katılımlarınızı önemsiyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri 2018 yılında "Gastronomi Turizmi ve Marka Şehirler" konusu ile kaldığı yerden devam ediyor.

 DÜNYA TARIM VE GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ ERTELENDİ

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) tarafından 01-04 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan “AGROSUM 2018 DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ” ertelenmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 MALEZYA, DÜNYA KENTSEL FORUMU 9.OTURUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Dünya Kentsel Forumu 9. Oturumu, dünyanın farklı noktalarından yerel yönetim temsilcilerinin katılımıyla, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

TWITTER